Z Polski - Studencka Polityka

Czy polscy studenci pamietają o swoim święcie?

2011-11-17 10:04:12

O tym, że dziś - 17 listopada - obchodzimy Międzynarodowy Dzień Studenta, wie niewielu. Święto to dość mało popularne w Polsce, na świecie obchodzone jest już od 70 lat. Co o tym dniu sądzą polscy studenci i czy obchodzą go w jakiś szczególny sposób?

Skąd wziął się Międzynarodowy Dzień Studenta? 11 listopada 1939 roku podczas anty-niemieckiej demonstracji w Pradze, zastrzelony został jeden ze studentów medycyny. Nie tylko to wydarzenie, ale także i niemiecka okupacja Czechosłowacji, było powodem kolejnej demonstracji, która odbyła się 6 dni później. Tego dnia czescy studenci w stolicy swojego kraju wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko wkroczeniu sił faszystowskich do Czechosłowacji. Ich manifestacja została krawowo stułmiona, a ponad 1000 studentów trafiło do obozów koncentracyjnych. Zamknięto także wszystkie uniwersytety i szkoły wyższe w Czechosłowacji.

By upamiętnić tragiczne wydarzenia w Pradze, dwa lata później kongres International Students Council ustanowił dzień 17 listopada Międzynarodowym Dniem Studenta.

Dziś Międzynarodowy Dzień Studenta obchodzi 60 państw na świecie. W wielu z nich 17 listopada studenci wychodzą na ulicę, aby zaprotestować. Żądają wolności, równego dostępu do edukacji, a także i swobody wyrażania poglądów. Protestują przede wszystkim przeciwko łamaniu praw człowieka. W Grecji, Czechach i Słowacji dzień ten jest oficjalnym świętem wolnym od zajęć. A jak jest w Polsce? U nas tradycja obchodzenia tego święta praktycznie nie istnieje. - Pierwszy raz słyszę o tym, że dziś jest Międzynarodowy Dzień Studenta. Nawet nie wiedziałam, że takie święto istnieje! - mówi Ewa, studentka II roku europeistyki.

- Znam historię, skąd wziął się ten dzień i uważam, że powinno go się w jakiś sposób uczcić. Skoro studenci w wielu szkołach robią imprezy z okazji Dnia Życzliwości, dlaczego zapominają o swoim własnym święcie? - pyta student resocjalizacji Kuba. I dodaje: - Proponuję 17 listopada zrobić dzień wolny od zajęć i organizować jakieś manifestacje, wspólne walki o lepszy studencki byt. Jest tyle spraw, o które moglibyśmy zawalczyć...

Innego zdania jest Maciek, student Politechniki Wrocławskiej: - Nie jestem zwolennikiem, żeby robić z 17 listopada dzień wolny. Skończyłoby się zapewne na kolejnych juwenaliach i nabijaniem kieszeni właścicielom sklepów monopolowych i pubów. Ten dzień powinien skłaniać raczej do refleksji, 72 lata temu 1000 studentów wylądowało przecież w obozie koncentracyjnym.

AP


Z okazji obchodzonego dziś świeta, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Barbara Kudrycka, skierowała do przewodniczącej Parlamentu Studentów RP gratulacje i życzenia dla wszystkich studentów:

Szanowna Pani Przewodnicząca,

Pragnę przekazać na Pani ręce najserdeczniejsze gratulacje z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta. To piękne święto, które kultywuje pamięć o tragicznych wydarzeniach z 1939 roku w Pradze, a jednocześnie mówi o sile, odwadze oraz niezłomności studentów, gotowych do walki o swoje prawa i szlachetne wartości.

Niech więc tradycja obchodzenia tego święta, zapoczątkowana w 1941 roku, będzie również okazją do refleksji nad współczesną rolą, zadaniami, obowiązkami i problemami społeczności studenckiej. Proszę przyjąć moje najszczersze życzenia, aby studia były czasem wszechstronnego rozwoju, twórczych i inspirujących działań, nowych odkryć i wykorzystanych możliwości. Wierzę także, że rozwiązania wprowadzone w reformie szkolnictwa wyższego pomogą w realizacji najambitniejszych planów oraz w osiąganiu najlepszych wyników i przełomowych sukcesów.

Z wyrazami najwyższego szacunku
Prof. Barbara Kudrycka

Słowa kluczowe: miedzynarodowy dzień studenta święto studentów studenci nie pamiętają o swoim święcie manifestacje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.