Polska - Świat nauki

Czy studenci wrócą na uczelnie w roku akademickim 2020/2021? Są już pierwsze decyzje rektorów

2020-08-05 11:18:13

Wybuch pandemii sprawił, że zajęcia na studiach w roku akademickim 2019/2020 zostały w większości dokończone w sposób zdalny. Powrót do zajęć stacjonarnych zaplanowany był na początek semestru zimowego 2020/2021. Zależny był on jednak od rozwoju zagrożenia epidemicznego, które nie wydaje się słabnąć. Pierwsi rektorzy w Polsce podjęli już decyzje o ponownym wprowadzeniu zdalnego trybu nauczania. Czy pozostałe uczelnie pójdą w ich ślady?

Zobacz też: powrót do szkół w 2020 r.

Zdalne nauczanie, dziewczyna w domu przed laptopemZdalne studia w roku akademickim 2020/2021

Początek zajęć w semestrze letnim 2020/2021 przypada na początek października 2020 r. Wiele osób zakładało, że do tego czasu sytuacja związana z epidemią COVID-19 się ustabilizuje. Wygląda jednak na to, że zagrożenie nadal jest aktualne, zarówno na świecie, jak i w Polsce. W sierpniu dzienna liczba wykrytych nowych zarażonych w naszym kraju zaczęła przekraczać 600 osób.

Wiele szkół wyższych jeszcze nie podjęło ostatecznej decyzji. Część uczelni jednak już oficjalnie ogłosiła, że studia odbywać się będą, przynajmniej częściowo, w trybie zdalnym lub hybrydowym.

Pierwsze Uczelnie ogłaszają nauczanie online

Oficjalnie decyzje wydał już m.in. Uniwersytet Śląski, na którym większość zajęć odbywać się będzie zdalnie. Warto dodać, że Śląsk to obecnie województwo, na którym odnotowuje się największą liczbę zachorowań, co najpewniej skłoniło władze Uczelni do podjęcia tej decyzji.

Powrót do nauczania online zapowiedziała też Szkoła Główna Handlowa. Wiele innych placówek wciąż jeszcze rozważa dostępne opcje i czeka na zalecenia, jakie przygotują instytucje państwowe, by na ich podstawie przygotować odpowiednie do sytuacji rozwiązania.

Zobacz też: Ile trwa zdobycie wykształcenia wyższego?

Które zajęcia zdalnie, a które stacjonarnie?

Jak wszyscy dobrze wiemy, rodzaje zajęć na studiach są różne. Niektóre z nich w mniejszym stopniu wymagają bezpośredniej obecności i łatwiej je przeprowadzić na odległość. Jest to coś, co zamierz wykorzystać część uczelni, aby zorganizować nadchodzący semestr w sposób hybrydowy.

Na przykładzie Uniwersytetu Śląskiego, zajęcia takie jak wykłady, lektoraty, seminaria, konwersatoria czy laboratoria komputerowe będą odbywać się przez internet. Na miejscu odbywać się będą takie rodzaje zajęć jak warsztaty, praktyki, ćwiczenia terenowe oraz wymagające obecności laboratoria.

Wydaje się, że stała obserwacja rozwoju pandemii w kraju oraz próba wypracowania złotego środka, zapewniającego bezpieczeństwo studentom i prowadzącym przy zachowaniu wysokiej jakości nauczania, to najczęściej rozważana przez Uczelnie opcja. Pozostaje nam śledzić rozwój sytuacji i sprawdzać komunikaty, wydawane przez naszą szkołę wyższą, aby dowiedzieć się, jaką jej władze podjęły decyzje.

KSK

fot. bongkarn thanyakij z Pexels

Źródła: onet.pl; dziennikzachodni.pl

Słowa kluczowe: Powrót na uczelnie, COVID-19, Koronawirus, Zajęcia stacjonarne na Uczelni, semestr zimowy 2020/2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowe konkursy NCN: OPUS 20 + LAP, BEETHOVEN CLASSIC 4, SONATA 16 i PRELUDIUM BIS 2

Dowiedz się, kto może zdobyć jakie dofinansowanie!

Rekomendacje MNiSW dot. organizacji roku akademickego 2020/2021

Sprawdź, jakie są najnowsze zalecenia MNiSW dotyczące prowadzenia zajęć, inauguracji roku akademickiego i działania instytucji uczelnianych.

Covid-19 a promieniowanie
Ekspert NCBJ opowiada o potencjale promieniowania jonizującego w leczeniu COVID-19

Czy małe dawki promieniowania mogą pobudzić organizm do lepszej walki z wirusem SARS-CoV-2?

Polecamy
Cztery złote medale dla Polaków w matematycznych mistrzostwach świata!

Paryski finał Międzynarodowego Konkursu Gier Matematycznych i Logicznych w 2019 r. należał do Polaków!

Najlepszy internet dla studenta
Najlepszy internet dla studenta – wybieramy odpowiednią usługę Białystok

Studenci, czyli osoby należące do przedziału wiekowego 18–24 lat, stanowią szczególną grupę wśród korzystających z sieci.

Ostatnio dodane
Nowe konkursy NCN: OPUS 20 + LAP, BEETHOVEN CLASSIC 4, SONATA 16 i PRELUDIUM BIS 2

Dowiedz się, kto może zdobyć jakie dofinansowanie!

Rekomendacje MNiSW dot. organizacji roku akademickego 2020/2021

Sprawdź, jakie są najnowsze zalecenia MNiSW dotyczące prowadzenia zajęć, inauguracji roku akademickiego i działania instytucji uczelnianych.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.