Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Czy warto rzucić studia? Kiedy z nich zrezygnować?

2019-06-18 13:26:27

Utarło się, że w dzisiejszym świecie trzeba mieć wykształcenie wyższe. Co jednak, jeśli nauka wydaje nam się bez sensu? Czy opłaca kontynuować kierunek, który nie uczy nas niczego przydatnego? Sprawa jest dosyć skomplikowana, dlatego przedstawiamy tutaj kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, przed podjęciem tak ważnej decyzji, jak wypisanie się ze studiów.

Znudzona studenta z telefonem w reku

Dlaczego nie warto rzucać studiów

Studia to dla wielu z nas kluczowy element kariery. Zdobywamy na nich wyspecjalizowaną wiedzę, która dodatkowo zostaje potwierdzona tytułem naukowym i odpowiednimi papierami. Niektórzy z pewną dozą pogardy twierdzą, że są na studiach "dla papierka" jednak jak się później okazuje, ten papierek może okazać się w przyszłości znacznie bardziej potrzebny, niż im się początkowo wydawało.

Jakkolwiek może nam się to wydawać bez sensu, to jednak wielu pracodawców chce zatrudniać jedynie osoby posiadające wykształcenie wyższe. Dotyczy to nawet stanowisk, na których teoretycznie nie powinno być ono aż tak potrzebne. Ukończone studia zawsze dobrze wyglądają w CV i mogą być czynnikiem decydującym, przy decyzji, kogo zatrudnić, kiedy na jedno stanowisko zgłasza się kilka osób o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu.

Co więcej, największe firmy i korporacje często mają wpisane w statut, że awans na najwyższe stanowiska, mogą otrzymać jedynie osoby ze skończonymi studiami. Właśnie dlatego, na korytarzach uczelni i w kolejkach do promotorów często widzimy osoby, które po rzuceniu studiów, postanowiły jednak wrócić i zdobyć tytuł naukowy.

Co tracimy przestając być studentami?

Młodzi ludzie jako powód do rzucenia studiów, często podają chęć zarabiania pieniędzy i posiadania pracy. Rzeczywiście - zarobki i życie na własny rachunek to dla wielu osób bardzo atrakcyjna wizja. Problem w tym, że ich kalkulacje na przyszłość, bardzo często dotyczą życia studenckiego, w którym na wszystko mamy zniżki i ulgi studenckie. Po rzuceniu studiów, nagle się okazuje, że za komunikację miejską czy kino płacimy nawet 2x więcej. A to tylko dwie z rzeczy, które studenci mają taniej.

Nie zapomnijmy też, że wiele firm zatrudnia tylko studentów. Jest to zwiazane z wieloma czynnikami, m.in niższymi kosztami utrzymania takiego pracownika. Może się więc okazać, że nasze dotychczasowe źródło dochodu po prostu zniknie, bo nasz pracodawca zatrudnił nas jako studentów, którymi w trakcie obowiązywania umowy musimy być.

W specyficznej sytuacji są też osoby pochodzące z miasta innego, niż to, w którym studiują. Tacy ludzie często korzystają ze wsparcia rodziców, którzy pomagają im w utrzymaniu. Dla naszych bliskich jest to inwestycja w naszą przyszłość, więc jeżeli nie jesteśmy całkowicie samodzielni, to powinniśmy się również liczyć z ich zdaniem. Rodzina raczej nigdy nie odwróci się od nas, jeżeli jednak wciąż jesteśmy zależni od niej finansowo, musimy się liczyć z tym, że w momencie rzucenia studiów, stracimy to wsparcie.

Kiedy rzucić studia?

Są też jednak sytuacje, kiedy decyzja o przedwczesnym zakończeniu studiów, może być uzasadniona. Kluczowy jest wtedy rozsądek, dobre przemyślenie sprawy i pomysł na to, czym studiowanie zastąpimy.

Jeżeli potrzebujesz więcej pieniędzy, studia rzeczywiście mogą być problemem. Praca tylko na pół etatu, lub branie małej ilości zleceń ze względu na zajęcia na uczelni może być denerwujące. Czasami też harmonogram wykładów nie pozwala nam na odpowiednie dopasowanie grafiku w pracy do zobowiązań wobec uniwersytetu. W takiej sytuacji rezygnacja może być zrozumiała. Ponownie - jest to rozwiązanie doraźne, które po czasie może mieć swoje konsekwencje.

Wiele znanych osób, które osiągnęły wielki sukces, w penym momencie rzuciło studia. Nie można jednak podchodzić do takich wieści zbyt optymistycznie. Ich sukces najczęściej okupiony był niewyobrażalnie ciężką pracą i dodatkowym, samodzielnym dokształcaniem się. Jeżeli więc jesteśmy pewni swojej dyscypliny i motywacji i wiemy, co chcemy w życiu robić, a uczelnia nie spełnia naszych wymagań, to być może faktycznie, porzucenie nauki będzie dobrym wyjściem.

Alternatywy dla rzucenia studiów

Rzucenie studiów to bardzo radykalny krok, na który nie zawsze trzeba się decydować, ponieważ istnieją alternatywy. Uczelnie zdają sobie sprawę, że studentom różnie układa się życie, więc przygotowały dla nich odpowiednie rozwiązania, dopasowane do potrzeb i nieprzewidzianych wypadków.

Jeżeli jesteśmy na studiach dziennych, możemy też przejść na tryb zaoczny. Taki rodzaj studiowania, nazywany też studiami niestacjonarnymi, daje nam znacznie więcej czasu na nasze prywatne sprawy. Jest to jednak opcja płatna, jednak kiedy mamy pełnoetatową pracę, to mamy też więcej pieniędzy, za które można opłacić studia.

W wybranych sytuacjach, można też postarać się o urlop dziekański. Trzeba jednak mieć dobry powód, aby o niego poprosić. Jeżeli jednak faktycznie uda nam się dobrze uzasadnić swoją chęć przerwania nauki na jakiś czas, to dostaniemy szansę na załatwienie swoich spraw, bez potrzeby rzucania studiów, ustatkowanie się i powrót za jakiś czas.

KSK

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Edukacja, skreślenie z listy studentów, kariera, przyszłość, jak zarabiać
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Red Bull Basement
Red Bull Basement: Studencie, prześlij minutowy film i zmieniaj świat na lepsze

Masz pomysł, który może zmienić akademickie życie? A może nawet cały świat? Red Bull Basement, to inicjatywa skierowana do studentów na całym świecie!

Poleasingowy laptop dla studenta
Poleasingowy laptop dla studenta na rok 2020/2021

W związku z rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego warto wyposażyć się w lepszy i sprawniejszy sprzęt elektroniczny.

Student
Nowy rok akademicki to nowe wydatki - nie pozwól, by zrujnowały twój portfel!

Jak uchronić się przed dużymi kosztami i zadbać o swój portfel tak, by za chwilę nie świecił pustkami?

Polecamy
studia pedagogiczne
Wszystko, co trzeba wiedzieć o studiach pedagogicznych

Tutaj znajdziesz kilka faktów na temat tego kierunku.

Kiedy sesja? Egzaminy w semestrze zimowym 2019/2020

Sprawdź, kiedy będzie sesja na studiach!

Polecamy
Ostatnio dodane
Red Bull Basement
Red Bull Basement: Studencie, prześlij minutowy film i zmieniaj świat na lepsze

Masz pomysł, który może zmienić akademickie życie? A może nawet cały świat? Red Bull Basement, to inicjatywa skierowana do studentów na całym świecie!

Poleasingowy laptop dla studenta
Poleasingowy laptop dla studenta na rok 2020/2021

W związku z rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego warto wyposażyć się w lepszy i sprawniejszy sprzęt elektroniczny.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.