Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Czy warto zmieniać kierunek po licencjacie?

2014-06-17 13:23:53

Wymarzony licencjat dla jednych staje się końcem przygody ze studiowaniem, choć dla większości ambitnych Polaków jest przepustką do dalszego zdobywania wiedzy. Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie? Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji związanych z dalszym procesem kształcenia?

Masz licencjat? Pomyśl co dalej!

Ukończenie studiów I stopnia daje wiele możliwości. Można zrezygnować z dalszej nauki i rozpocząć pracę, jednak sam licencjat nie daje dziś zbyt silnej pozycji na rynku pracy. Warto zatem kontynuować naukę na studiach II stopnia i zdobyć tytuł magistra. Co może się okazać bardziej opłacalne: kontynuowanie nauki na tym samym kierunku czy też jego zmiana?

Czy warto zmieniać kierunek studiów?

Zmiana kierunku studiów nie zawsze jest dobrym pomysłem. Studenci kierunków technicznych z pewnością nie powinni zmieniać raz wybranej drogi. W ich przypadku pełne wykształcenie staje się niezwykle ważne, a zmiana kierunku po licencjacie może przekreślić dotychczasowe osiągnięcia. Są jednak sytuacje, w których wybór innego kierunku studiów może się okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dotyczy to w szczególności tych studentów, którzy po ukończeniu studiów I stopnia nie mają przed sobą zbyt wielu perspektyw. Tu dobrze wybrany kierunek nauki na studiach II stopnia może okazać się najlepszym sposobem na błyskawiczne przekwalifikowanie lub poszerzenie już zdobytych kompetencji i umiejętności. Studenci kierunków bardziej uniwersalnych mogą przecież skorzystać z szerokiej oferty uzupełnienia wykształcenia, jaką dają im uczelnie idące z duchem czasu. Doskonałym przykładem jest tu Akademia Leona Koźmińskiego, która przyciąga przyszłościowymi specjalnościami. Te, które dają wiele możliwości znalezienia dobrej pracy, to m.in. nowe kierunki kształcenia związane z zarządzaniem oraz administracją. Wiele perspektyw otwiera przed młodymi ludźmi e-administracja, której studiowanie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przyszłościowym kierunkiem jest również socjologia biznesu i mediów oraz zarządzanie w wirtualnym środowisku.

Na co zwrócić uwagę przy zmianie kierunku studiów?

Osoby, które zastanawiają się nad zmianą kierunku nauki, powinny przede wszystkim śledzić zmiany zachodzące w administracji, gospodarce oraz na rynku pracy, a następnie dopasować do nich dalszy kierunek studiów. Jeśli studia mają stać się przede wszystkim przepustką do dalszej kariery, warto sprawdzić ofertę przygotowaną przez Akademię Leona Koźmińskiego. Ceniona za dostosowanie programu nauczania do potrzeb rynku kusi atrakcyjnymi kierunkami studiów II stopnia. Nowością jest tu e-administracja. To przyszłościowy kierunek, dzięki któremu ofert zatrudnienia we współczesnych urzędach z pewnością nie zabraknie. Gruntowna wiedza związana z prawem internetowym oraz nowoczesnymi narzędziami informatycznymi może okazać się bezcennym wsparciem dla przyszłych urzędników. ALK kusi też ciekawymi specjalizacjami związanymi z zarządzaniem. Przyszłościowym kierunkiem jest bez wątpienia zarządzanie w wirtualnym środowisku. Wiedza na temat zachowań konsumenckich w internecie oraz umiejętność prowadzenia badań w wirtualnej rzeczywistości z pewnością przyda się w XXI wieku. Uniwersalnym kierunkiem jest też zarządzanie systemowe. Wiedza na jego temat w szybko zmieniającej się rzeczywistości doceniana jest w każdym przedsiębiorstwie, które chce utrzymać silną pozycję na rynku.

Decyzja o zmianie kierunku studiów ma ogromny wpływ na dalszą karierę zawodową młodego człowieka. Podejmując ją, należy dokładnie rozważyć wszystkie zalety i minusy takiej zmiany. O ile w przypadku studiów technicznych taka decyzja może okazać się błędem, to w przypadku kierunków bardziej uniwersalnych staje się ona świetnym sposobem na poszerzenie swych kompetencji oraz wiedzy ogólnej. Zwiększa to szanse na znalezienie dobrej pracy, daje też większą możliwość przekwalifikowania się w odpowiednim momencie. Z pewnością jest to decyzja, której nie można podejmować zbyt pochopnie. Ci, którzy wnikliwie przeanalizują swą sytuację oraz szanse na rynku pracy, mogą jednak odnieść wiele korzyści dzięki dokonanej w porę zmianie kierunku studiów.

ip

 

Słowa kluczowe: zmiana kierunku po licencjacie jaki kierunek wybrać studia magisterskie oferta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Studia [0]
  Zuzka
  2016-08-21 15:37:51
  Ja bym jednak nie zmieniała lepiej jest dokończyć sobie jeden kierunek, wybierając licencjat na początku trzeba być pewnym wyboru. Ja dobrze wybrałam i w tym roku idę na magisterkę dalej na wsb.
 • Studia [0]
  Marysia
  2016-05-27 17:31:53
  Ja jednak jestem takiego zdania że jak się zacznie jeden kierunek to najlepiej jest go kontynuować. Ja zaczynałam finanse i rachunkowość na WSB i tam właśnie je kończę teraz.
 • Studia II stopnia - Wyższa Szkoła Bankowa [0]
  oewsb
  2016-05-26 20:32:14
  Witam! Marto cieszę się, że wybrałaś właśnie naszą uczelnię na studia II stopnia. Dodam, że studia te możesz podjąć w normalnym trybie lub razem ze studiami podyplomowymi. Zapraszam Cię do zapoznania się z oferta obu tych opcji na naszej stronie wsb.pl/gdansk/kandydaci/studia-ii-stopnia. Dodam również, że do 31 maja obowiązuje promocja dzięki której można oszczędzić nawet 1000zł (w tym 600 zł promocji w czesnym oraz 400 zł zniżki w opłacie wpisowej). Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki Online Ekspert WSB
 • Studia [0]
  Marta
  2016-05-20 15:12:24
  Aktualnie jestem po bankowości na WSB, wybieram się na studia II stopnia ale raczej wolałabym zmienić kierunek, wybrałam WSB w Gdańsku.
 • fff [0]
  fff
  2016-02-14 12:49:01
  Artykuł sponsorowany, wstyd.
 • Re: wsb [0]
  Odpowiedź na: wsb
  onlineekspertwsb
  2014-09-12 16:51:27
  Witam! Miło słyszeć, że wybrała Pani właśnie nasza ofertę. Dodam, że obecnie trwa rekrutacja m.in. na studia II stopnia w naszych oddziałach. W naszej ofercie znajduje się wiele ciekawych kierunków studiów magisterskich. Po szczegóły zapraszam na naszą stronę internetową. Tam też można uzyskać dokładniejsze informacje na temat naszej promocji. Pokrótce dodam, że aplikując na studia II stopnia do 20 września można zaoszczędzić aż 700zł na wpisowym i czesnym. Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki Online Ekspert WSB II stopnia
 • Prawda jest taka [0]
  taka prawda
  2014-08-18 18:12:19
  Prawda jest taka, że jeśli powiedziało się "a" robiąc licencjat z danego kierunku, to trzeba powiedzieć i "b"-i zrobić z niego magistra. W przeciwnym razie ma się duże szanse na zostanie bezużytecznym dla pracodawcy kandydatem, który na niczym nie zna się naprawdę dobrze.
 • wsb [1]
  klementynaa
  2014-08-15 08:10:07
  ja postawiłam zarządzanie na WSB mam nadzieję, ze uda mi sie znaleźć pracę po nich :)
 • Re: fizjoterapia [0]
  Odpowiedź na: fizjoterapia
  krejzol
  2014-07-31 12:35:26
  Słyszałem bardzo dużo dobrego o tej uczelni i też się tam wybieram. Wiem, że są bardzo dobrze przygotowani do zajęć i przekazywania wiedzy studentom. Od października zaczynam!
 • fizjoterapia [1]
  mysza
  2014-06-18 00:14:26
  hej. ja studiuję fizjoterapię w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Na pewno wybiorę się na magisterskie i będę studiować ten sam kierunek :) fizjoterapia jest świetna, szczególnie na SAN-ie. Zobaczcie filmik promujący http://www.youtube.com/watch?v=IZVBNWHrgqs
Zobacz także
Brexit a studia w anglii - jak wygląda sytuacja studentów w Wielkiej Brytanii?

Droższe studia, koniec pożyczek studenckich... co jeszcze zmieni?

mieszkanie w prywatnym akademiku
Korzyści mieszkania w prywatnym akademiku

Znalezienie pokoju studenckiego w prywatnych rezydencjach nie zawsze bywa udane. Jakie inne rozwiązania mają studenci?

Mieszkanie i studia w Łodzi
Dlaczego warto studiować i przeprowadzić się do Łodzi? Łódź

Oto 4 powody, dla których warto pod uwagę wziąć studia i przeprowadzkę do Łodzi na studia!

Polecamy
Magister szaletowy?
Magister szaletowy?

Poznański magistrat twierdzi, że do obsługi szaletu bez magisterium ani rusz. O co chodzi?

Co studiować, aby po ukończeniu szkoły mieć pracę?
Co studiować, aby po ukończeniu szkoły mieć pracę?

Firma doradcza Work Service przeprowadziła badania dotyczące zapotrzebowania na specjalistów za 3-5 lat.

Ostatnio dodane
Brexit a studia w anglii - jak wygląda sytuacja studentów w Wielkiej Brytanii?

Droższe studia, koniec pożyczek studenckich... co jeszcze zmieni?

mieszkanie w prywatnym akademiku
Korzyści mieszkania w prywatnym akademiku

Znalezienie pokoju studenckiego w prywatnych rezydencjach nie zawsze bywa udane. Jakie inne rozwiązania mają studenci?

Konkurs Ziaja