Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Czy warto zmieniać kierunek po licencjacie?

2014-06-17 13:23:53

Wymarzony licencjat dla jednych staje się końcem przygody ze studiowaniem, choć dla większości ambitnych Polaków jest przepustką do dalszego zdobywania wiedzy. Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie? Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji związanych z dalszym procesem kształcenia?

Masz licencjat? Pomyśl co dalej!

Ukończenie studiów I stopnia daje wiele możliwości. Można zrezygnować z dalszej nauki i rozpocząć pracę, jednak sam licencjat nie daje dziś zbyt silnej pozycji na rynku pracy. Warto zatem kontynuować naukę na studiach II stopnia i zdobyć tytuł magistra. Co może się okazać bardziej opłacalne: kontynuowanie nauki na tym samym kierunku czy też jego zmiana?

Czy warto zmieniać kierunek studiów?

Zmiana kierunku studiów nie zawsze jest dobrym pomysłem. Studenci kierunków technicznych z pewnością nie powinni zmieniać raz wybranej drogi. W ich przypadku pełne wykształcenie staje się niezwykle ważne, a zmiana kierunku po licencjacie może przekreślić dotychczasowe osiągnięcia. Są jednak sytuacje, w których wybór innego kierunku studiów może się okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dotyczy to w szczególności tych studentów, którzy po ukończeniu studiów I stopnia nie mają przed sobą zbyt wielu perspektyw. Tu dobrze wybrany kierunek nauki na studiach II stopnia może okazać się najlepszym sposobem na błyskawiczne przekwalifikowanie lub poszerzenie już zdobytych kompetencji i umiejętności. Studenci kierunków bardziej uniwersalnych mogą przecież skorzystać z szerokiej oferty uzupełnienia wykształcenia, jaką dają im uczelnie idące z duchem czasu. Doskonałym przykładem jest tu Akademia Leona Koźmińskiego, która przyciąga przyszłościowymi specjalnościami. Te, które dają wiele możliwości znalezienia dobrej pracy, to m.in. nowe kierunki kształcenia związane z zarządzaniem oraz administracją. Wiele perspektyw otwiera przed młodymi ludźmi e-administracja, której studiowanie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przyszłościowym kierunkiem jest również socjologia biznesu i mediów oraz zarządzanie w wirtualnym środowisku.

Na co zwrócić uwagę przy zmianie kierunku studiów?

Osoby, które zastanawiają się nad zmianą kierunku nauki, powinny przede wszystkim śledzić zmiany zachodzące w administracji, gospodarce oraz na rynku pracy, a następnie dopasować do nich dalszy kierunek studiów. Jeśli studia mają stać się przede wszystkim przepustką do dalszej kariery, warto sprawdzić ofertę przygotowaną przez Akademię Leona Koźmińskiego. Ceniona za dostosowanie programu nauczania do potrzeb rynku kusi atrakcyjnymi kierunkami studiów II stopnia. Nowością jest tu e-administracja. To przyszłościowy kierunek, dzięki któremu ofert zatrudnienia we współczesnych urzędach z pewnością nie zabraknie. Gruntowna wiedza związana z prawem internetowym oraz nowoczesnymi narzędziami informatycznymi może okazać się bezcennym wsparciem dla przyszłych urzędników. ALK kusi też ciekawymi specjalizacjami związanymi z zarządzaniem. Przyszłościowym kierunkiem jest bez wątpienia zarządzanie w wirtualnym środowisku. Wiedza na temat zachowań konsumenckich w internecie oraz umiejętność prowadzenia badań w wirtualnej rzeczywistości z pewnością przyda się w XXI wieku. Uniwersalnym kierunkiem jest też zarządzanie systemowe. Wiedza na jego temat w szybko zmieniającej się rzeczywistości doceniana jest w każdym przedsiębiorstwie, które chce utrzymać silną pozycję na rynku.

Decyzja o zmianie kierunku studiów ma ogromny wpływ na dalszą karierę zawodową młodego człowieka. Podejmując ją, należy dokładnie rozważyć wszystkie zalety i minusy takiej zmiany. O ile w przypadku studiów technicznych taka decyzja może okazać się błędem, to w przypadku kierunków bardziej uniwersalnych staje się ona świetnym sposobem na poszerzenie swych kompetencji oraz wiedzy ogólnej. Zwiększa to szanse na znalezienie dobrej pracy, daje też większą możliwość przekwalifikowania się w odpowiednim momencie. Z pewnością jest to decyzja, której nie można podejmować zbyt pochopnie. Ci, którzy wnikliwie przeanalizują swą sytuację oraz szanse na rynku pracy, mogą jednak odnieść wiele korzyści dzięki dokonanej w porę zmianie kierunku studiów.

ip

 

Słowa kluczowe: zmiana kierunku po licencjacie jaki kierunek wybrać studia magisterskie oferta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Studia [0]
    Zuzka
    2016-08-21 15:37:51
    Ja bym jednak nie zmieniała lepiej jest dokończyć sobie jeden kierunek, wybierając licencjat na początku trzeba być pewnym wyboru. Ja dobrze wybrałam i w tym roku idę na magisterkę dalej na wsb.
  • Studia [0]
    Marysia
    2016-05-27 17:31:53
    Ja jednak jestem takiego zdania że jak się zacznie jeden kierunek to najlepiej jest go kontynuować. Ja zaczynałam finanse i rachunkowość na WSB i tam właśnie je kończę teraz.
  • Studia II stopnia - Wyższa Szkoła Bankowa [0]
    oewsb
    2016-05-26 20:32:14
    Witam! Marto cieszę się, że wybrałaś właśnie naszą uczelnię na studia II stopnia. Dodam, że studia te możesz podjąć w normalnym trybie lub razem ze studiami podyplomowymi. Zapraszam Cię do zapoznania się z oferta obu tych opcji na naszej stronie wsb.pl/gdansk/kandydaci/studia-ii-stopnia. Dodam również, że do 31 maja obowiązuje promocja dzięki której można oszczędzić nawet 1000zł (w tym 600 zł promocji w czesnym oraz 400 zł zniżki w opłacie wpisowej). Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki Online Ekspert WSB
  • Studia [0]
    Marta
    2016-05-20 15:12:24
    Aktualnie jestem po bankowości na WSB, wybieram się na studia II stopnia ale raczej wolałabym zmienić kierunek, wybrałam WSB w Gdańsku.
  • fff [0]
    fff
    2016-02-14 12:49:01
    Artykuł sponsorowany, wstyd.
  • Re: wsb [0]
    Odpowiedź na: wsb
    onlineekspertwsb
    2014-09-12 16:51:27
    Witam! Miło słyszeć, że wybrała Pani właśnie nasza ofertę. Dodam, że obecnie trwa rekrutacja m.in. na studia II stopnia w naszych oddziałach. W naszej ofercie znajduje się wiele ciekawych kierunków studiów magisterskich. Po szczegóły zapraszam na naszą stronę internetową. Tam też można uzyskać dokładniejsze informacje na temat naszej promocji. Pokrótce dodam, że aplikując na studia II stopnia do 20 września można zaoszczędzić aż 700zł na wpisowym i czesnym. Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki Online Ekspert WSB II stopnia
  • Prawda jest taka [0]
    taka prawda
    2014-08-18 18:12:19
    Prawda jest taka, że jeśli powiedziało się "a" robiąc licencjat z danego kierunku, to trzeba powiedzieć i "b"-i zrobić z niego magistra. W przeciwnym razie ma się duże szanse na zostanie bezużytecznym dla pracodawcy kandydatem, który na niczym nie zna się naprawdę dobrze.
  • wsb [1]
    klementynaa
    2014-08-15 08:10:07
    ja postawiłam zarządzanie na WSB mam nadzieję, ze uda mi sie znaleźć pracę po nich :)
  • Re: fizjoterapia [0]
    Odpowiedź na: fizjoterapia
    krejzol
    2014-07-31 12:35:26
    Słyszałem bardzo dużo dobrego o tej uczelni i też się tam wybieram. Wiem, że są bardzo dobrze przygotowani do zajęć i przekazywania wiedzy studentom. Od października zaczynam!
  • fizjoterapia [1]
    mysza
    2014-06-18 00:14:26
    hej. ja studiuję fizjoterapię w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Na pewno wybiorę się na magisterskie i będę studiować ten sam kierunek :) fizjoterapia jest świetna, szczególnie na SAN-ie. Zobaczcie filmik promujący http://www.youtube.com/watch?v=IZVBNWHrgqs
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
Dania z wykorzystaniem makaronu na studencką kieszeń

Może Cię zaskoczyć prostota wykonania swojego ulubionego dania!

Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.