Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie?

2021-08-26 12:12:36

Studia są czasem rozwoju i to nie tylko intelektualnego, ale i osobowości, pasji oraz zainteresowań. Każdy z nas może uznać, że kierunek, na który zdecydował się, wybierając studia licencjackie, nie przygotowuje go do działań, jakich chce się podjąć zawodowo w przyszłości. Co można z tym zrobić? Jedną z korzystniejszych opcji wydaje się podjęcie studiów magisterskich na innym kierunku niż dotychczasowy. Tylko czy w ogóle możliwe?

Zobacz też: Lista Szanghajska 2021 - najlepsze uczelnie na świecie >>

Inny kierunek studiów licencjackich i magisterskich

W skrócie:

 • Po ukończeniu studiów I stopnia można kontynuować naukę na kolejnym poziomie, ale innym kierunku.
 • Aby dostać się na studia magisterskie, należy nadrobić wymagany materiał, złożyć niezbędne dokumenty oraz przystąpić do egzaminów wstępnych.
 • Bardzo ważne jest to, aby dokładnie sprawdzić harmonogram oraz dopilnować dostarczenia wszystkich papierów w terminie.

Czy warto iść na inne studia magisterskie?

Na początku powinniśmy zastanowić się, dla kogo jest zmiana kierunku studiów na magisterce? Dobrze, gdy rozważą ją rozważyć wszyscy ci, którzy czują potrzebę przebranżowienia się. Nie musimy wówczas chodzić na zajęcia do szkół zawodowych ani rozpoczynać kolejnych pięciu lat nauki na uczelni. Nie stracimy cennego czasu, a dalej będziemy ani wykształcenie w dwóch dziedzinach. Tylko jak do tego podejść?

Warunki zapisania się na inny kierunek studiów magisterskich

Każda uczelnia ma swoje wymagania, które należy spełnić przy zapisie na studia magisterskie. Można to przeanalizować, opierając się na wytycznych Uniwersytetu Wrocławskiego dla kandydatów kierunków filologicznych. O przyjęciu na studia decyduje ranking osób, które na nie rekrutują. Ci, którzy zdecydowali się na kontynuację programu, otrzymują maksymalną liczbę punktów i są przyjmowani w pierwszej kolejności. Kolejno rozpatruje się wnioski osób z kierunków zbliżonych tematycznie jak studia społeczne, humanistyczne czy inne filologie. Dopiero na końcu bierze się pod uwagę osoby z całkowicie odmiennych dziedzin.

Podczas rekrutacji na kierunki filologiczne zazwyczaj liczą się: średnia ocen ze studiów, ocena na dyplomie oraz znajomość języka, który chce studiować. Musi posługiwać się nim na poziomie C1 lub C2. Umiejętności te są potwierdzane za pomocą oficjalnych egzaminów państwowych np. w przypadku języka hiszpańskiego będzie to DELE C1. Jeśli ktoś nie posiada takowego dokumentu, to uczelnia umożliwia przystąpienie do wewnętrznego testu, z którego student musi uzyskać min. 60%.

Rekrutacja na odległy kierunek od dotychczasowego

Może się również zdarzyć, że będziemy chcieli dostać się na studia magisterskie, które są całkowicie odmienne od licencjackich. Pojawia się pytanie, czy np. ktoś po Kominukacji wizerunkowej może dostać się na informatykę na politechnice? Oczywiście, ale nie bez ogromnego wkładu pracy własnej.

W przypadku całkowicie odmiennych kierunków należy liczyć się z egzaminami wstępnymi. To one w głównej mierze będą brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia magisterskie. Na stronach internetowych większości uczelni można znaleźć zakres materiału, który będzie obowiązywał w trakcie testu. Ma on na celu nie tylko sprawdzić poziom wiedzy i umiejętności studentów, ale także wykazać, jakie elementy są do powtórzenia lub natychmiastowego nadrobienia. Bardzo często kandydaci nie są w stanie osiągnąć minimalnego pułapu i muszą wówczas podchodzić do niego ponownie.

Co trzeba sprawdzić przed zapisaniem się na studia magisterskie?

 • Daty i terminy rekrutacji (zazwyczaj koniec rejestracji wypada w połowie września).
 • Dokumenty potwierdzające ukończenie studiów I stopnia i wymagane umiejętności.
 • Czy są egzaminy wstępne, a jeśli tak, to jaki materiał na nich obowiązuje.

Zobacz też: Studia, po których nie znajdziesz pracy >>

KK

Fot. Naassom Azevedo z Pixabay

Słowa kluczowe: zmiana kierunku studiów po licencjacie, studia magisterskie inne niż licencjackie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • magisterka [0]
  Paula15
  2022-12-19 13:56:17
  Ja też studiuje na WSKZ ale magisterke.Skończyłam stacjonarnie licencjat na innym kierunku. Uznałam że to kompletnie nie jest to co chce robić i magisterke chciałam zupełnie z czego innego. Przeglądając oferte różnych uczelni trafiłam właśnie na WSKZ. Zaciekawiła mnie forma studiowania przez internet, moge sie uczyć kiedy chce i nie musze wstawać rano na zajęcia.
 • Studia [0]
  Justa
  2022-07-15 15:08:58
  Wybrałam studia licencjackie na WSKZ na kierunku administracja. Uważam, że ten kierunek pozwoli mi na rozpoczęcie mojej wymarzonej pracy. Nie mam możliwości wyjazdu ze swojego rodzinnego miasteczka, poniewaz tutaj podejmuje pracę zarobkową. A studia prowadzone przez WSKZ są w całości online, więc nie musiałam rezygnować ani z pracy ani ze studiowania :)
Zobacz także
studenci we Wrocławiu
Studencki Alfabet Wrocławia - ta wiedza ułatwia adaptację w mieście

Pierwsze kroki we Wrocławiu bywają trudne - by je ułatwić, przygotowano ten poradnik.

studia za granicą
Jakie studia uchodzą za najbardziej perspektywiczne?

Jakie są przyszłościowe kierunki studiów w Polsce i za granicą?

podyplomowe studia pedagogiczne
Student na swoim - jak szukać pokoju i planować wydatki?

Eksperci podpowiadają, jak zaplanować budżet, aby na wszystko wystarczyło środków.

Polecamy
Zmęczeni studenci
Studiowanie dwóch kierunków - wady i zalety

Chcesz rozpocząć drugi kierunek, ale nie wiesz, czy sobie poradzisz? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce!

Czy studenci mają ferie zimowe?
Czy studenci mają ferie zimowe?

Czy studenci mogą liczyć na dni wolne po sesji?

Polecamy
Ostatnio dodane
studenci we Wrocławiu
Studencki Alfabet Wrocławia - ta wiedza ułatwia adaptację w mieście

Pierwsze kroki we Wrocławiu bywają trudne - by je ułatwić, przygotowano ten poradnik.

studia za granicą
Jakie studia uchodzą za najbardziej perspektywiczne?

Jakie są przyszłościowe kierunki studiów w Polsce i za granicą?

Popularne