Świat - Świat nauki

Czym jest pareidolia?

2020-10-02 10:35:51

Czasami zdarza się widzieć twarze lub inne znane kształty w miejscach lub rzeczach, których w ogóle byśmy nie podejrzewali o ich występowanie. Niektórzy uważają to za przejaw wyjątkowo rozbudowanej wyobraźni, inni zaś za wstępne objawy choroby psychicznej. Niezależnie od przyjętej konwencji, dostrzeganie znajomych kształtów może okazać się bardzo ciekawym doświadczeniem. Jest to zjawisko, którego nazwa brzmi "pareidolia".

Zobacz też: Najdziwniejsze zaburzenia psychiczne.

Co to pareidolia i czym się charakteryzuje?

Pareidolia to typ iluzji, należącej do rodzaju zniekształceń percepcyjnych. Prędzej nazwiemy ją przypadłością niż chorobą. Polega na doszukiwaniu się znajomych kształtów w nowych formach. W ten sposób, stary model kasownika do biletów może stać się szydzącą z nas twarzą, a chmura przypomina kształtem dzikie zwierze. To zjawisko sprawia, że nietypowe kształty, które widzimy po raz pierwszy w życiu, kojarzymy ze znanymi nam obrazami.

Oprócz wymiaru wizualnego pareidolia może się również charakteryzować odmianą dźwiękową. Polega na przypisaniu dodatkowego znaczenia treści, którą usłyszeliśmy. Tekst odbiega od faktycznego zamiaru autora, w szczególności, gdy jest puszczany od tyłu. Zjawisko występuje wyjątkowo często podczas doszukiwania się dowodów potwierdzających prawdziwość różnorodnych teorii spiskowych, np. podczas odnajdywania "ukrytego sensu" w słowach piosenki puszczonej od tyłu.

W jaki sposób powstaje pareidolia?

Zjawisko jest wynikiem sposobu pracy naszego mózgu, który przetwarza wyimaginowane obrazy, w ten sam sposób, co prawdziwe. Patrząc przez pryzmat szczególnego przykładu, jakim jest ludzka twarz - mózg używa tych samych mechanizmów poznawczych, patrząc na gniazdko, które kojarzy mu się z buzią, co podczas rozpoznawania prawdziwych osób. Mało tego! Nasz umysł porównuje nowo poznaną "twarz" z dotychczasowymi i bazując na dotychczasowym doświadczeniu, przypisuje jej różnorodne stany emocjonalne, czego wynikiem może zostać wściekły hydrant lub zadowolony bakłażan.

Czy pareidolię można wykorzystać w praktyczny sposób?

Istnieje kilka (niekoniecznie świadomych) sposobów, na zastosowanie pareidolii. Pierwszym z nich jest dość kontrowersyjny, a jednak dalej popularny w środowisku psychologów i psychiatrów test Rorschacha. Badanie polega na interpretacji kształtu plam, nieposiadających konkretnej formy. Wykorzystuje się je m.in. podczas diagnozy chorób psychicznych, np. schizofrenii.

Inną i zdecydowanie częściej spotykaną formą wykorzystania pareidolii w jest sztuka. Wielu grafików i fotografów tworzy prace inspirowane tym zjawiskiem wizualnym, zamieszczając je na kontach w mediach społecznościowych. Jednakże możemy pójść o krok dalej i przejść od świadomej kreacji rzeczywistości do niekoniecznie kontrolowanej podświadomości. Okazuje się, że za pomocą pareidolii możemy próbować wyjaśnić część ze zjawisk paranormalnych - różnego rodzaju objawień religijnych lub doświadczeń spirytualnych. To wizualne zjawisko może stanowić naukowy argument, obalający niejedną teorię spiskową, a także podważający obecność duchów i obcych na Ziemi.

Zobacz też: NASA sfinansowała poszukiwania obcych cywilizacji!

KK

fot. instagram.com/things.faces

Źródła: jozefk.pl; www.national-geographic.pl; fotoblogia.pl

Słowa kluczowe: co to pareidolia, zjawiska paranormalne, dostrzeganie twarzy, chmury, dźwięk, psychologia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Co to jest gentryfikacja
Gentryfikacja - jak będzie wyglądać miasto w przyszłości?

Dlaczego ubogie i niebezpieczne dzielnice miast stają się popularne wśród zamożnych ludzi?

Czym jest pareidolia?

Dowiedz się, czym charakteryzuje się to niezwykłe zjawisko!

Polecamy
Szkło uranowe - co to jest i czy jest bezpieczne?

Pierwiastek zasilający elektrownie i służący do produkcji bomb zamknięty w domowych ozdobach? Jak to w ogóle możliwe?

Szwedzki rząd planuje zaostrzenie przepisÃłw dotyczących egzaminÃłw na studia.
Rewizja osobista podczas egzaminów na studia w Szwecji

Szwedzki rząd planuje zaostrzenie przepisów dotyczących egzaminów na studia.

Ostatnio dodane
Co to jest gentryfikacja
Gentryfikacja - jak będzie wyglądać miasto w przyszłości?

Dlaczego ubogie i niebezpieczne dzielnice miast stają się popularne wśród zamożnych ludzi?

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!