Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Dlaczego warto zostać przedstawicielem handlowym?

Na czym polega zawód handlowca i ile wynosi pensja?

2021-08-03 12:57:41

Jeśli interesuje nas wybór profesji, która oferuje ciągły rozwój i poszerzanie kompetencji, warto rozważyć stanowisko handlowca. Jest to interesujące zajęcie, w którym powinni odnaleźć się szczególnie ci ze smykałką do handlu. Sprawdź, jakie zalety ma praca w zawodzie przedstawiciela handlowego i dlaczego warto się jej podjąć.  

Przedstwicielka handlowa podczas pracy

Na czym polega praca jako przedstawiciel handlowy?

Do głównych obowiązków handlowca należy podtrzymywanie dobrych relacji z kontrahentami oraz sprzedaż świadczeń, które im proponuje. Aby osiągnąć swój cel, niejednokrotnie negocjuje indywidualne warunki oferty, dostosowując je do potrzeb klientów. To właśnie on jest odpowiedzialny za zawieranie umów.  Ze względu na ciągły kontakt z innymi pełni także funkcję reprezentacyjną. Warto pamiętać, że przedstawiciel handlowy jest zobligowany do dbania nie tylko o swoje o interesy, ale i kontrahenta. Do jego zadań należy wykonywanie analiz rynku i pozyskiwanie informacji o zmianach branżowych.

Cechy dobrego handlowca

Rozważając podjęcie pracy jako przedstawiciel handlowy, musimy zastanowić się, czy mamy do tego odpowiednie predyspozycje. Zatem jakimi cechami wyróżnia się dobry handlowiec? Przede wszystkim jest to osoba z rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. Powinna wykazywać się szerokimi umiejętnościami negocjacyjnymi i smykałką do handlu.  Dodatkowo specyfika zawodu wymaga od przedstawiciela handlowego dobrej organizacji czasu i miejsca pracy, szczególnie podczas częstych podróży służbowych. Co ważne, jako samodzielny pracownik musi być odpowiedzialny i sumienny, aby móc realizować swoje zadania.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Wynagrodzenie, które otrzymuje handlowiec, zazwyczaj składa się z dwóch czynników. Są to: podstawowa pensja i prowizje od sprzedaży usług lub produktów nowym i dotychczasowym kontrahentom. Średnia wypłata mieści w granicach 3,5 - 4,5 tysięcy zł brutto. Warto zaznaczyć, że wysokość prowizji oscyluje w granicach 20-40% i jest ona zależna od umowy zawartej z pracodawcą. Wysokość pensji przedstawiciela handlowego waha się w zależności od: regionu, branży oraz stażu pracy. W województwie mazowieckim średnie miesięczne wynagrodzenie handlowca wynosi od 4 do 8 tysięcy złotych brutto, a na wyższym szczeblu będzie to nawet 10-15 tysięcy złotych. W województwie podlaskim czy podkarpackim zarobki są niższe. Najczęściej szacuje się je na wysokość 3,5-5 tysięcy brutto, a wraz ze zdobytym doświadczeniem do 6-7 tys. zł.

Zalety pracy jako handlowiec

Do największych atutów pracy jako przedstawiciel handlowy z pewnością należy wysokie wynagrodzenie. Inną kwestią jest nienormowany czas pracy oraz częste podróże, które uatrakcyjniają codzienne obowiązki. Mimo tego, że handlowiec musi wykazywać się wysoką samodyscypliną i umiejętnościami samoorganizacji, na pewno nie będzie mógł narzekać na monotonię w swoim zawodzie. Gwarantuje mu to różnorodność zadań i szeroki przekrój klientów, do których należy podchodzić indywidualnie, aby dostali stałymi klientami firmy.

Karolina Kwiatek we współpracy z Partnerem — GoWork.pl

Fot. Andrea Piacquadio z Pexels

Słowa kluczowe: praca przedstawiciel handlowy, praca handlowiec
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?
Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?

Czy choroba na studiach pozwala na więcej dozwolonych nieobecności?

Polecamy
Co dają studia? Poznaj korzyści z bycia studentem

Studia wielu osobom wydają się niezbędne do życia. Oto dlaczego warto zostać studentem!

Wolontariat dla studentów - czy warto pracować za darmo?

Zdobycie cennego doświadczenia i nawiązanie znajomości to tylko niektóre z korzyści, jakie może przynieść zostanie wolontariuszem.

Ostatnio dodane
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.