Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Doktorat. Chęć rozwoju czy dłuższa zniżka na bilet na komunikację?

2014-10-15 08:03:33

Jeszcze 20 lat temu mieliśmy na polskich uczelniach 3 tysięcy doktorantów. Dziś więcej ich jest na samym Uniwersytecie Warszawskim, a w całym kraju kształci się ponad 40 tysięcy. To strategia na przeczekanie kryzysu czy może przejaw tęsknoty za elitarnością i prawdziwym wykształceniem – zastanawia się tygodnik „Polityka”.

Według rozmówców „Polityki”, jedynie ok. 10 proc. osób przychodzi na studia doktoranckie ze sprecyzowanym planem naukowym, który konsekwentnie realizują. Reszta wybiera doktorat po trosze z braku perspektyw. Poszerzą horyzonty, rozwiną się intelektualnie, a do tego przedłużą młodość ze zniżkowym biletem na komunikację. Doktorant ma też ubezpieczenie zdrowotne, a czas studiów wlicza się do stażu pracy. Najlepsi mogą liczyć również na stypendia (1-1,5 tys. zł), a inni np. aplikować o granty.

Doktorat jak kiedyś magisterium

„Polityka” zwraca również uwagę na to, że doktoraty to po części tęsknota za elitarnością i prawdziwym kształceniem. – Masowość licencjatów i magisteriów sprawa, że dla zdolnych studentów bywają one rozczarowaniem. Dopiero podczas studiów doktoranckich są traktowani indywidualnie – wyjaśnia tygodnik.

Ilość studiów doktorskich wpływa niestety na ich jakość. Poziom jest zróżnicowany, ale jak zastrzega w rozmowie z „Polityką” prof. Arkadiusz Chrudzimski z Uniwersytetu Szczecińskiego, „tragedii nie ma”. – Nie spotkałem się jeszcze z pracą, która byłaby całkowitą żenadą. Owszem, trafiają się irytująco niedorobione, ale to jednak całkowicie inny poziom niż magisteria – ocenia.

W CV doktorat szkodzi

Czy tytuł doktora zwiększa szanse na rynku pracy? Trudno powiedzieć, ale wiele osób podczas aplikacji woli ten fakt zataić. Dotyczy to nie tylko przeciętnej polskiej szkoły (dyrektorzy postrzegają doktorantów jako potencjalne zagrożenie), ale również pracy w korporacji. W tym drugim przypadku takie wyksztalcenie może nawet zaszkodzić. – Wiem od znajomych, że ubiegając się o stanowisko w dużej firmie, lepiej zataić, że się robi doktorat. Prawdopodobnie chodzi o to, że ludzie boją się lepiej wykształconych od siebie i spodziewają się, że doktorant będzie się wymądrzał – opowiada cytowana przez „Politykę” doktorantka.

MAS/”Polityka”

Fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: doktorat, studia doktoranckie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Dla kogo doktorat? [0]
    Ewka
    2014-10-17 11:23:31
    Doktorat nie jest dla każdego. Moim zdaniem to profesor powinien niejako nominować studenta do studiów doktoranckich i gdzieniegdzie rzeczywiście tak jest. Ja się na doktorat nie pchałam, taniej jeżdżę sobie z Yanosikiem Autostop, a pracę znalazłam bez problemu i bez doktoratu. Już bardziej polecam podyplomówki jak ktoś chce się dokształcać.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Zobacz, ktÃłre kierunki medyczne i specjalizacje lekarskie ułatwią Ci znalezienie pracy.
Studia medyczne w Polsce. Jakie kierunki należą do najbardziej przyszłościowych?

Zobacz, które kierunki medyczne i specjalizacje lekarskie ułatwią ci znalezienie pracy!

Numerowanie stron w pracy dyplomowej

Sprawdź, jak je ustawić w Wordzie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.