Polska - Świat nauki

Duszpasterze akademiccy Wrocławia z zapytaniem o godziny i dni rektorskie dla inicjatyw pro-life

2020-10-30 08:17:38

Duszpasterze akademiccy Wrocławia wysyłają zapytanie do części Rektorów Uczelni, które ogłosiły na dzień 28.10.2020 r. tzw. całe dni lub godziny rektorskie. Poniżej, możecie zapoznać się z komunikatem oraz znaleźć link do petycji, poprzez którą można dołączyć swój podpis do listu.

Znak zapytania, symboliczne przedstawienie pytaniaZapytanie do rektorów z Wrocławia i petycja

Wobec tak wyraźnego poparcia ze strony Władz uczelni dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i wszystkich treści oraz zachowań, które z sobą protesty niosą, nie może przejść obojętnie środowisko akademickie oraz duszpasterstwa, które mu służą w naszym mieście od 75 lat

Link do petycji online: https://www.citizengo.org/pl/signit/183112/view

Zapraszamy od popisania i udostępniania dalej! Listy z podpisami zostaną wydrukowane i dołączone do listu duszpasterzy akademickich, a następnie wysłane po 1 listopada do Władz Uczelni. O odpowiedzi lub jej braku powiadomimy w mediach lokalnych i mediach społecznościowych.

Duszpasterze Akademiccy Wrocławia

Wrocław, 28.10.2020 r.

Treść listu do rektorów wrocławskich uczelni

Na stronie z petycją oraz poniżej znajdziecie całą treść listu, jaki zostanie przekazany rektorom wrocławskich uczelni, które ogłosiły 28 października dniem wolnym od zajęć, by umożliwić studentom udział w Strajku Kobiet.

Magnificencjo, Szanowny Panie Rektorze,
Dzień 28 października 2020 r. na Uczelni Pana Rektora został ogłoszony jako dzień rektorski (lub wyznaczono godziny rektorskie), by umożliwić Nauczycielom i Studentom udział w protestach organizowanych przez "Ogólnopolski Strajk Kobiet" i inne organizacje sprzeciwiające się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r. Protesty te odbywają się na ulicach Wrocławia z wielką wulgarnością, nabrzmiałymi emocjami, a nawet towarzyszy im niszczenie mienia publicznego oraz budynków sakralnych. Oprócz sprzeciwu wobec orzeczenia Organizatorzy jasno wyartykułowali także 27 października br. dodatkowe cele społeczne i stricte polityczne. Logicznym jest, że każdy uczestniczący w powyższych protestach zgadza się z tymi celami, a wspierający demonstracje przez swe działania administracyjne biorą także pewną odpowiedzialność za szkody materialne, zdrowotne, społeczne i duchowe.

W niedawnym Apelu Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i innych organizacji czytamy m.in.: "Miejsce otwartej i poszukującej kompromisu debaty, jaka powinna obowiązywać w demokratycznym państwie, zajął konflikt toczący się na ulicy. To - zwłaszcza w sytuacji pandemicznego kryzysu - zjawisko niebezpieczne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach społecznych i zdrowotnych."

W związku z tym kierujemy do Pana Rektora jako Duszpasterze Akademiccy Wrocławia następujące pytania:
1. Czy wobec neutralności światopoglądowej Uczelni i deklarowanego wsparcia dla realizacji praw obywatelskich studentów i nauczycieli w czasie demonstrowania swoich poglądów, możemy spodziewać się podobnego ogłoszenia w przyszłości wolnych dni lub godzin w trakcie możliwej wrocławskiej demonstracji wspierającej orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego lub innego marszu poparcia dla inicjatyw ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci w naszej Ojczyźnie?
2. Demonstracje Ogólnopolskiego Strajku Kobiet organizowane są nielegalnie. W czasie tych zgromadzeń nie są zachowywane przepisy epidemiczne, przez co są także zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Jak pogodzić i wytłumaczyć zamykanie Uczelni z powodu epidemii i przenoszenie ich życia do internetu (co uważaliśmy za smutną konieczność) z pośrednią, ale wyraźną milczącą sugestią wobec części Nauczycieli i Studentów do udziału w demonstracjach, a przez to do naruszania prawa i narażania zdrowia uczestników oraz wielu innych ludzi, z którymi będą mieli z nimi styczność?

Dziękujemy za odpowiedź. Z wyrazami szacunku
Duszpasterze Akademiccy Wrocławia

ip/KSK

fot. Anemone123 z Pixabay

Słowa kluczowe: 28 października 2020, dni i godziny rektorskie, strajk kobiet, pro-life, petycja, zapytanie, wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Przemysław Czarnek - apel o odwołanie
Ponad 340 przedstawicieli środowiska akademickiego zaapelowało o odwołanie Przemysława Czarnka

Kontrowersje wokół Ministra Edukacji i Nauki wciąż narastają. Czy dojdzie do jego rezygnacji?

Konflik MEiN z Uczelniami i Szkołami
Odpowiedź ZNP na słowa ministra Czarnka o pieniądzach na naukę i ingerencje kuratoriów w sprawie protestów

Kolejny głos w konflikcie pomiędzy uczelniami i szkołami, a Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Polecamy
Zobacz jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej.
Szkolnictwo w czasach II Wojny Światowej

Zobacz, jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej!

Program "Go4Poland - Wybierz Polskę!" 2020 - staże dla Polaków studiujących za granicą!

Czy studenci wybiorą Polskę? To wielka szansa na powrót do kraju i zdobycie cennego doświadczenia!

Polecamy
Ostatnio dodane
Przemysław Czarnek - apel o odwołanie
Ponad 340 przedstawicieli środowiska akademickiego zaapelowało o odwołanie Przemysława Czarnka

Kontrowersje wokół Ministra Edukacji i Nauki wciąż narastają. Czy dojdzie do jego rezygnacji?

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.