Wiadomości - Z życia Uczelni

Dzięki programowi NAWA młodzież polonijna może utrzymać łączność z krajem

2022-10-06 16:33:27

Niemal 600 przyznanych stypendiów na studia I stopnia, jednolite studia magisterskie oraz studia II stopnia – tak w statystykach wyglądają wyniki programu stypendialnego dla Polonii im. gen. Władysława Andersa. W założeniu ma on przyciągać do ojczyzny najzdolniejszą młodzież o polskich korzeniach z różnych zakątków świata. I niezmiennie się to udaje, o czym świadczy stale powiększająca się liczba państw, z których pochodzą stypendyści. Nie inaczej jest tym razem.

nawa

Program stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa umożliwia młodzieży polskiego pochodzenia i posiadaczom Karty Polaka kształcenie na polskich uczelniach w języku polskim. W tym roku na chętnych czekała nowość - w tegorocznym naborze grupa uprawnionych wnioskodawców została poszerzona.

Poszerzamy grono odbiorców

Dotychczas o stypendium na studia II stopnia starać się mogły tylko osoby posiadające udokumentowane polskie pochodzenie lub Kartę Polaka. Teraz ubiegać się o udział w programie mogą także młodzi ludzie, którzy posiadają polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, które odbywały cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej oraz studiów I stopnia poza granicami Polski. Dotąd tę szansę mieli tylko starający się o studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie. Zmiany – zgodne z postulatami środowiska akademickiego i środowisk polonijnych – miały dać szansę jak najszerszej grupie młodych ludzi, którzy mają polskie korzenie.

- Chcemy, by ci młodzi ludzie pochodzący z całego świata mieli łączność z krajem swoich przodków. Dzięki programowi Anders NAWA dajemy im możliwość lepszego poznania polskiej historii, kultury i języka. To młodzi ludzie pełni pasji, chęci nauki i rozwoju. Cieszymy się, że przy okazji możemy nie tylko wzmacniać ich tożsamość narodową i sprawiać, że w przyszłości mogą stać się najlepszymi ambasadorami nie tylko kraju, ale także poziomu kształcenia polskich uczelni – mówi dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Do kogo skierowany jest program Anders NAWA?

Program skierowany jest do Polonii na całym świecie i każdego roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ramach naboru wniosków w systemie teleinformatycznym NAWA złożono 1548 wniosków, spośród których 1041 wniosków na stypendium Dyrektora NAWA było poprawnych formalnie. 470 z nich uzyskało stypendia Dyrektora NAWA (uczelnie podległe MEiN). Dodatkowo, po ocenie formalnej wyłoniono 133 wniosków poprawnych formalnie osób ubiegających się o stypendium Ministra Zdrowia oraz 38 wniosków ubiegających się o stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeśli chodzi o wnioski o stypendia na studia II stopnia w tegorocznym naborze programu Anders NAWA złożono 272 wnioski. Spośród nich 244 wniosków było poprawnych formalnie i 129 z nich uzyskało finansowanie. Osoby te będą kształcić się na wybranych przez siebie uczelniach w całej Polsce bądź na kursie przygotowawczym poprzedzającym właściwy tok studiów. NAWA oferuje im comiesięczne stypendium w regulaminowym okresie kształcenia oraz zwolnienie z opłat za kształcenie na kursie przygotowawczym lub w uczelniach publicznych.

Zwiększamy liczbę krajów

Wśród stypendystów najwięcej beneficjentów to obywatele Białorusi, Ukrainy, Litwy i Kazachstanu. Ale na liście znaleźli się także obywatele m.in. Brazylii, Czech, Jordanii, Mołdawii, Turkmenistanu, Włoch oraz – po raz pierwszy – ze: Stanów Zjednoczonych, Chorwacji, Cypru i Francji.

Kierunki, które w naborze cieszyły się największą popularnością to dopiszmy powiedzmy trzy do pięciu zarządzanie, informatyka, ekonomia. Pośród uczelni, na których wnioskodawcy deklarowali chęć podjęcia kształcenia bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się:

  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Warszawski
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Politechnika Wrocławska
  • Politechnika Warszawska

Szansa na indywidualne kariery

Ale dość o liczbach. Bo program Anders NAWA to przede wszystkim konkretni ludzie. Osoby, które właśnie w Polsce chcą realizować swoje pasje naukowe. Jedną z nich jest Zsófia Bedyńska, która w tym roku rozpocznie studia na kierunku fizyka w ramach MISMaP na Uniwersytecie Warszawskim.

 - Oczywiście, że miałam wątpliwości, nawet do ostatniego momentu przed złożeniem papierów. Wyjazd do Polski oznacza dla mnie pół roku bez połowy mojej rodziny, daleko od brata bliźniaka oraz najbliższych mi przyjaciół. W związku z tym, decyzja nie była łatwa. Zgłosiłam się nawet na inne studia w kraju zamieszkania, na wypadek, gdybym zmieniła zdanie, i chciała jednak tam zostać. W końcu jednak podjęłam decyzję o wyjeździe do Polski i na razie ani trochę tego nie żałuję – mówi stypendystka NAWA.

O samym stypendium powiedziała jej nauczycielka historii w polskiej szkole na Węgrzech. Kiedy dowiedziała się o tym, że jej uczennica planuje studia w Polsce, od razu zachęciła ją do złożenia wniosku.

- Stypendium daje mi przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiem, że jako studentka z rodziną daleko w innym kraju, mam nieraz trudniej, niż moi rówieśnicy. Muszę poznać nowe miejsce, rozpocząć tu naukę i to dużo nowych obowiązków. Bardzo się cieszę, że dzięki stypendium nie muszę na razie martwić się tym, jaką pracę podjąć, żeby na pewno móc zapłacić za miejsce w akademiku. Mogę także poczuć się w pewnym stopniu niezależna finansowo od rodziców, dla których już jako osoba dorosła, chciałabym stanowić jak najmniejsze obciążenie – tłumaczy nasza stypendystka.

Stypendyści o programie

Z kolei dla Bogusława Jodko, który rozpocznie studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim, sprawa była dość oczywista – jest Polakiem, tylko że urodzonym mieszkającym na Litwie. I tylko ten fakt odróżnia Bogusława od rodaków mieszkających w kraju nad Wisłą. Natomiast w kwestii studiów granica nie stanowiła żadnej bariery.

- Kultura, język, tradycje, wszystko to jest wspólne z Polakami mieszkającymi „w ojczyźnie”. Do pomysłu studiowania w Polsce również zostałem namówiony przez znajomych, poznanych między innymi w internecie lub chociażby na koloniach letnich – tłumaczy nasz stypendysta.

Samymi możliwościami stypendialnymi interesował się od kilku lat, jeszcze przed zakończeniem szkoły.

- Dużą pomoc w kwestii programów otrzymałem od znajomej, która rok temu dostała również to stypendium i była o wiele bardziej kompetentna niż ja w danym temacie. Przez to programy stypendialne nie były mi obce, w tym także stypendium Andersa – zaznacza Bogusław Jodko. Choć nie ukrywa, że miał także swoje obawy. -  Szczególnie nasiliło się to po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Ogólny niepokój na świecie wywołał myśli: "A może jednak w domku najlepiej?". Postanowiłem natomiast spróbować i sprawdzić, czy się uda i czy dam radę – dodaje.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Program NAWA, Polonia, stypendia, studia, polska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
konto dla studenta
Idealne konto bankowe dla studenta - czyli jakie?

Na co zwrócić uwagę zakładając konto bankowe?

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce zapraszają do Poznania Poznań

Na starcie w stolicy Wielkopolski pojawi się wielu czołowych zawodników.

Polecamy
Wystawa końcoworoczna w Krakowskich Szkołach Artystycznych 2019 [ZDJĘCIA] Kraków

Jak co roku, studenci i absolwenci KSA mieli możliwość zaprezentowania swoich prac podczas organizowanej na koniec roku szkolnego wystawy. Zobacz ich najlepsze prace!

Laboratorim Fitotron Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ma 50 lat! Kraków

50-lecie powstania Laboratorium UR zostanie uczczone specjalnym wydarzeniem i konferencją naukową!

Polecamy
Ostatnio dodane
Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.