Z Polski - Studencka Polityka

Dzień Wszystkich Świętych - na czym polega i czy odbywają się wtedy zajęcia?

2021-10-26 10:40:39

1 i 2 listopada są szczególnymi dniami w chrześcijańskiej kulturze i tradycji. Tuż po Halloween, które wypada 31 października, obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki, kojarzone jako Święto Zmarłych. Dlaczego są tak ważne, co się wtedy robi i czy studenci oraz uczniowie mają wówczas wolne?

Zobacz też: Obostrzenia sanitarne podczas dnia Wszystkich Świętych 2021 >>

Uroczystość Wszystkich Świętych 2021

Uroczystość Wszystkich Świętych

Koniec października i początek listopada bywają trudne i melancholijne nie tylko ze względu na zmianę pogody. To właśnie w tym czasie wypadają święta związane ze zmarłymi. Pierwszym z nich jest Dzień Wszystkich Świętych — jedna z ważniejszych uroczystości w naszej kulturze. Jest to święto, w którym wspominamy znanych i nieznanych chrześcijan, których dusze, zgodnie z wykładnią kościoła katolickiego, zostały zbawione.

1 listopada na uczelniach i w szkołach nie odbywają się zajęcia, ponieważ jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W tym czasie jeździmy na cmentarze sprzątać nagrobki naszych bliskich zmarłych — rodziny i przyjaciół. Często kupujemy ozdobne wieńce i znicze, aby udekorować miejsca ich spoczynku, szykując się na Zaduszki, potocznie nazywane Świętem Zmarłych. 

Zaduszki, czyli polskie Święto Zmarłych

W Meksyku obchodzi się Dzień Zmarłych — El dia de los muertos. Święto jest efektem połączenia kultury Indiańskiej (głównie Azteckiej) z chrześcijańską tradycją i wykładnią kościoła katolickiego. W Polsce również mamy swoją tradycję, która sięga także krajów Bałtyckich: Litwę, Rosję i Łotwę oraz naszych wschodnich sąsiadów: Białoruś i Ukrainę. Są nią Zaduszki, obchodzone 2 listopada.

Dziady a Zaduszki

Słowiańskie święto miało zdecydowanie inny charakter od południowoamerykańskiego, gdyż wywodzi się jeszcze z folklorystycznej tradycji wywoływania duchów — Dziadów. Obchodziło się je w nocy z 31 na 1 listopada, stąd też wynika częste nazywanie Dnia Wszystkich Świętych Świętem Zmarłych.

Zaduszki są dniem, w którym wspominamy tych, którzy odeszli, zwanych przez tradycję chrześcijańską po prostu "duszami". Etymologowie twierdzą, że nazwa święta wynika przede wszystkim ze zwyczaju wiernych, którzy modlą się w świątyniach za dusze swoich zmarłych (Za-duszki).

Ciekawe jest jednak jeszcze inne spojrzenie. Otóż słowo "dziady" oznaczało zarówno duchy, jak i dusze, w związku z czym Zaduszki można również traktować jako święto obchodzone już po dziadach i uroczystości wszystkich zmarłych. Wynika z tego, że są one efektem połączenia kultury słowiańskiej i katolickiej.

Czy 2 listopada odbywają się zajęcia?

Jednakże mylne nazywanie Uroczystości Wszystkich Świętych Dniem Zmarłych może również wynikać z tego, że Zaduszki nie są dniem ustawowo wolnym od pracy. Z tego powodu większość z nas odwiedza swoich bliskich właśnie 1 listopada. Co ważne, mimo że 2 listopada nie został ustanowiony jako święto, większość rektorów uczelni i dyrektorów szkół ogłasza wówczas tzw. dni rektorskie lub dni dyrektorskie, podczas których nie ma zajęć.

Zobacz też: Jak się obchodzi Święto zmarłych w innych krajach? >>

KK
Fot: Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: uroczystość wszystkich świętych, wolne, cmentarz, grób, uroczystość, zaduszki,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Granty
9 grantów NCN dla Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Zobacz, jakie granty zdobył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

StRuNa konkurs 2021
Znamy zwyciężców konkursu StRuNa 2021

Dowiedz się więcej na temat nagrodzonych projektów.

Dlaczego nie korzystamy z pomocy psychologicznej oferowanej przez uczelnię?

Poznaj wyniki raportu Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Polecamy
Zobacz zdjęcia z Marszu Ponad Podziałami we Wrocławiu!
Studenci przeszli przez Wrocław w Marszu Ponad Podziałami [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z Marszu Ponad Podziałami we Wrocławiu!

Ostatnio dodane
Granty
9 grantów NCN dla Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Zobacz, jakie granty zdobył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

StRuNa konkurs 2021
Znamy zwyciężców konkursu StRuNa 2021

Dowiedz się więcej na temat nagrodzonych projektów.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.