Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Egzaminy na studiach - wszystko, co musisz wiedzieć

2022-12-05 12:12:17

Każdy egzamin w życiu bywa stresujący, a już szczególnie na niepokój narażeni są studenci, którzy muszą podchodzić do takich form sprawdzenia wiedzy dwa razy w ciągu roku akademickiego. Jakie opcje egzaminów można spotkać na studiach? Ile razy możemy podchodzić do zaliczenia przedmiotu? Czym jest tzw. komis?

Zobacz też: Stypendium socjalne - kto może się o nie ubiegać?

Egzaminy na studiach - wszystko, co musisz wiedziećSesja egzaminacyjna

Zmorą każdego studenta jest z pewnością sesja egzaminacyjna, czyli czas w trakcie roku akademickiego, który jest przeznaczony na przeprowadzenie egzaminów z danych przedmiotów. Trwa ona zazwyczaj około dwóch tygodni, a odbywa się na przełomie stycznia i lutego (sesja zimowa) oraz czerwca i lipca (sesja letnia). Termin odbywania się poszczególnych egzaminów ustala się indywidualnie z każdym prowadzącym. Datę tej formy sprawdzenia wiedzy uznaje się za tzw. pierwszy termin. Egzaminy mogą być przeprowadzane grupowo lub indywidualnie, pisemnie lub ustnie. Nieobecność w pierwszym terminie skutkuje wpisaniu statusu "nieklasyfikowany" - wówczas student może podejść do egzaminu w sesji poprawkowej. Jeśli nieobecność była spowodowana chorobą lub innym zdarzeniem potwierdzonym zwolnieniem lekarskim, istnieje możliwość wnioskowania o przyznanie dodatkowego terminu, dzięki czemu student będzie miał dwie możliwości zaliczenia, jak pozostali studenci. Taki wniosek należy złożyć do 7 dni od przeprowadzenia pierwszego terminu egzaminu.

Sesja poprawkowa

Jest to ratunek dla osób, którym nie powiodło się za pierwszym podejściem do egzaminu. Podczas pierwszego terminu egzaminator informuje o niezaliczeniu, wówczas student ma prawo spróbować ponownie w sesji poprawkowej, która odbywa się zwykle pod koniec lutego i we wrześniu. Podejście do egzaminu w tej sesji nazywa się "drugim terminem".

Termin zerowy

Każdy prowadzący, którego przedmiot kończy się egzaminem, ma prawo wyznaczyć studentom tzw. termin zerowy, czyli datę przeprowadzenia egzaminu jeszcze przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej. Wówczas zgłaszają się do niego jedynie chętne osoby. Co ważne, niezaliczenie w terminie zerowym równa się możliwości podejścia ponownie dopiero w sesji poprawkowej. Wiąże się to z prawem studenta do jedynie dwóch terminów egzaminacyjnych. Niektórzy prowadzący dopuszczają studentów do zaliczenia wielokrotnie, jednak to wynika tylko z dobrej woli profesora.

Egzamin komisyjny

Tzw. komis, określany często jako zderzenie mrówki z czołgiem, to możliwość unieważnienia poprzednich podejść do egzaminu i zaliczenia go przy całej komisji egzaminacyjnej. O taką formę wnioskuje się, kiedy podczas przebiegu egzaminu właściwego doszło do naruszenia formalności. Student może ubiegać się o powtórzenie zaliczenia, jeżeli uważa, że dwa razy został niesprawiedliwie oceniony. Wniosek o egzamin komisyjny powinien być jednak dobrze uzasadniony.

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@karolina-grabowska/

Źródło: csstirl.samorzad.uw.edu.pl

Słowa kluczowe: egzaminy, sesja poprawkowa, egzamin komisyjny, sesja egzaminacyjna, student
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Polecamy
Bal licencjata, magistra i półmetek na studiach

Czy studniówka to ostatni moment na założenie garnituru i długiej sukienki?

ABC studenta - słowa, ktÃłre musisz znać, będąc na studiach
ABC studenta - słowa, które musisz znać, będąc na studiach

Co oznaczają trudne słowa, z którymi spotkasz się na uczelni?

Ostatnio dodane
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

Popularne