Inne - Z Organizacji

Ekipa "Busem przez świat" zdaje relację z Australii

2014-01-27 15:00:13

Uczestnicy wyprawy "Busem przez świat: Australia Trip" relacjonują kolejne dni swojej niezwykłej wycieczki.

Dzień 33
Dziś kolejne wypasione atrakcje na które mamy darmowe wejściówki od Kangur Tour. Najpierw jedziemy do zadaszonego parku z tropikalnym motylami. Motyle latają dosłownie wszędzie, siadają na nas i przelatują nam przed nosem. Kawałek za Kurandą odwiedzamy Rainforest Station w którym codziennie można spotkać “prawdziwych” Aborygenów. Jeden z Aborygenów zabiera nas najpierw na lekcje gry na digeridoo, potem pokazuje nam jak upolować kangura włócznią, a na koniec uczy nas rzucania bumerangu pod odpowiednim kątem, tak, żeby wrócił. I faktycznie się udaje!

Dzień 34
Razem z Łukaszem jedziemy do kolejnego parku – Wild Live Habitat. Znów mamy okazję zobaczyć koale, krokodyle, kukabary, a tym razem przechadza się z nami prawdziwy emu! Po lunchu podjeżdżamy do plaży w Port Douglas.

Dzień 35
Ostatni dzień w Cairns spędzamy na sprzątaniu domu i koszeniu trawnika. Robimy też listę zapasów jakie zabieramy w outback – przez najbliższe 3 tygodnie dookoła będą tylko pustynie , temperatury będą sięgać 50 stopni, a małe sklepiki przy stacjach co kilkaset kilometrów będą miały ceny kilka razy droższe niż normalnie.

Dzień 36
Rano zupełnie przypadkiem dowiadujemy się, że dziś jest… sylwester! Ostatni dzień roku! Zupełnie o tym zapomnieliśmy, zaczęliśmy żyć trybem wyprawy, gdzie nieistotne są dni tygodni. Kiedy zbliża się godzina zero wychodzimy nad samo morze i zaczynamy odliczać. Synchronizację mamy niezłą bo w momencie gdy mówimy “3, 2, 1, 0!” i strzelamy szampanem dookoła zaczynają wystrzelać fajerwerki. Siadamy na piasku i podziwiamy świetlne show które pięknie komponuje się z niesamowicie gwieździstym niebem. Zdajemy sobie sprawę, że w Polsce Nowy Rok będzie dopiero za 9 godzin, u nas jest już 2014 a w Polsce dopiero 2013 – wysyłamy więc znajomym życzenia i pozdrowienia “z przyszłości”.

Dzień 37
Dojazd do Uluru, czyli samego środka Australii zajmie nam około 10 dni. W ciągu godziny krajobraz całkowicie się zmienia z tropikalnego na sawannowo-pustynny. Robi się coraz goręcej. Termometr w busie przez ostatni miesiąc pokazał najwięcej 40 stopni a dziś przekracza 45 stopni. Przejechanie outbacku naszym starym busikiem bez klimatyzacji będzie większym wyzwaniem niż się spodziewaliśmy.

Dzień 38
Na śniadanie zatrzymujemy się w cudownym miejscu, które spokojnie można nazwać oazą – na pustyni w małym miasteczku jest jeziorko, zielona trawka, fontanny ze specjalnym grzybkiem z którego leci woda i prysznice. Po kilkuset kilometrach odbijamy na południe w kierunku McKinley i Walkabout Creek gdzie kręcony był film Krokodyl Dundee.

Dzień 39
Wreszcie po ponad tysiącu kilometrów dojeżdżamy do miejscowości w której są normalne sklepy a nawet market – Mount Isa, kolejna duża miejscowość znów za jakieś 1000km. Duża to może niezbyt odpowiednie określenie – Mount Isa jest mniejsza od Świdnicy i poza małym centrum ze sklepami i kopalnią srebra nic tam nie ma.

Dzień 40
Trafiamy do oazy – Barkly Homestad – stacji benzynowej z restauracją wybudowanej pośrodku pustyni. 2 godziny po zachodzie słońca dojeżdżamy na nocleg w Parku Narodowym Devil’s Marbles – czyli tego z olbrzymimi skalnymi kulami na środku pustyni.

Dzień 41
Pod wieczór wreszcie docieramy do Alice Springs, czyli jedynej większej miejscowości położonej w samym sercu Australii.

Dzień 42
Parkujemy pod kraterami. Kilka tysięcy lat temu spadły tu meteoryty zostawiając kratery które są widoczne do dziś. Ponoć Aborygeni byli naocznymi świadkami tego wydarzenia bo w ich języku te okolica ma coś wspólnego z ognistymi kulami spadającymi z nieba.

Dzień 43
Wjeżdżamy do parku narodowego Uluru i podjeżdżamy pod samą skałę. Jest dużo większa niż się spodziewaliśmy, tak olbrzymia że kiedy się pod nią stoi nie da się jej objąć wzrokiem.

Dzień 44
Z samego rana ruszamy na Uluru – chcemy tam spędzić jak najwięcej czasu. Po powrocie podjeżdżamy do Cultural Center. Później ruszamy na drugą atrakcję tego parku narodowego – góry Kata Tjuta.

Dzień 45
Pięć dzikich psów dingo odwiedziło nasz obóz. Obwąchują nasze krzesła i naczynia, zatrzymują się jak nasłuchując czegoś, a potem równie cicho odchodzą.

Dzień 46
Z samego rana jedziemy do Kings Canion. Przejście całego szlaku zajmuje nam ponad 4 godziny.

Dzień 47
Znów trafiamy do Alice Springs i po tygodniu bez marketu uzupełniamy zapasy wody i puszek. Ruszamy w dalszą drogę na północ do Darwin. Przed nami jakieś 1500km, po drodze chcemy jeszcze zwiedzić kopalnię złota w Tennant Creek. Po drodze trafiamy na Zwrotnik Koziorożca i informujący o tym monument.

Dzień 48
W Tennant Creek zatrzymujemy się przy starej kopalni złota.  Battery Hill Mining Centre to kopalnia-muzeum, gdzie kruszy się skały aby wydobyć złoto. Można tu zobaczyć fragmenty torów i wagoniki którymi wożono złoto, a nawet wsiąść do jednego z pojazdów-koparek którymi drążono tunele.

Dzień 49
W drodze do Darwin przypadkiem trafiamy na znaki kierujące na gorące źródła. Pośrodku lasu znajduje się oaza – gorące źródła w których można się kąpać! Wskakujemy do mega przyjemnej wody. Kiedy spoglądamy na górę widzimy że na palmach wiszą setki nietoperzy.

Dzień 50
W drodze do Darwin zajeżdżamy do Litchfield National Park zainteresowani informacja o “magnetycznych kopcach termitów”. Okazuje się, że są to olbrzymie 3-4 metrowe kopce zbudowane przez termity w bardzo specyficzny sposób – wszystkie zwrócone idealnie na północ. Pierwsi odkrywcy Australii używali ich jako drogowskazów. Wieczorem dojeżdżamy do Darwin.

Dzień 51
Jedziemy na Smith Street Mall, głównej ulicy Darwin z wieloma sklepikami i restauracjami. W centrum miasta jest bardzo ciekawy otwarty basen – ze sztucznymi falami!

Dzień 52
Opuszczamy Darwin. Planowaliśmy odwiedzić Kakadu National Park, niestety okazuje się, że z powodu ulew i pory deszczowej, drogi są pozalewane a park jest zamknięty. Trochę niepocieszeni ruszamy więc na południe w kierunku Broome i zachodniej Australii.

Dzień 53
Po południu dojeżdżamy do miejscowości Kununurra. Wieczorem ruszamy w kierunku Broom.

Dzień 54
Z naprzeciwka zaczyna nadjeżdżać olbrzymi roadtrain. Podczas mijania robi tak duży podmuch, że aż przechyla busa i… odpada nam koło! Po kilku godzinach udaje się podnieść busa i prowizorycznie założyć koło. Do poniedziałku musimy zaczekać aż otworzy się warsztat na terenie którego stoi bus, do tego czasu będziemy próbowali załatwić potrzebne części – czyli ośkę.

Dzień 55-57
Jutro rano powinna być u nas paczka z częściami, zobaczymy czy części pasują i czy uda się je wymienić i damy znać jak się sprawy mają, trzymajcie kciuki!

Więcej relacji z wyprawy na stronie www.busemprzezswiat.pl.

ip


Słowa kluczowe: busem przez świat australia trip ekipa relacja podróż
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Nocne Listowanie 2019 - informacje o inicjatywie Wrocław

Wspólne pisanie listów z prośbą o wsparcie stypendialne dla niepełnosprawnych studentów.

Polecamy
Źródła do pracy dyplomowej - skąd brać książki i artykuły?

Praca naukowa powinna być opatrzona bibliografią... tylko po co i skąd wziąć do niej odpowiednie pozycje? Sprawdź!

Angielski B2 plus - o co w tym chodzi?

Język angielski ciągnie się za nami przez cały proces edukacji. Po zaliczeniu na studiach języka na poziomie B2 przychodzi pora na kurs B2 plus… Dowiedz się, dlaczego!

Ostatnio dodane
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.