Edukacja - Studia

Elektroniczny egzamin teoretyczny - czy jest się czego obawiać?

2021-04-30 16:08:22

Na zakończenie nauki w każdej szkole policealnej Słuchacze zdają egzamin zawodowy: teoretyczny i praktyczny. Do niedawna egzamin teoretyczny był przeprowadzany w klasycznej formie pisemnej, czyli na papierowych arkuszach egzaminacyjnych.

Wraz ze zmianą podstaw programowych nastąpiła również zmiana w sposobie przeprowadzania egzaminu teoretycznego. Słuchacze zdają obecnie taki egzamin w formie elektronicznej. W tym celu Centralna Komisja Egzaminacyjna stworzyła SIOEPKZ, czyli System Informatyczny Obsługi Egzaminów Potwierdzających Kwalifikacje w Zawodzie. Czy taki egzamin jest trudniejszy ? Czy jest się czego obawiać ? Jak przebiega taki egzamin? Na te i inne pytania odpowiedzieli absolwenci naszej szkoły, którzy zadali swoje egzaminy w formie elektronicznej.

Nauka w szkole policealnej w zależności od kierunku trwa 2, 3, 4 lub 5 semestrów. Zatem  pierwsze egzaminy zawodowe w wersji elektronicznej  były  przeprowadzone w czerwcu 2020 roku. W naszej szkole egzamin zawodowy w wersji elektronicznej  jako pierwsi zdawali w styczniu 2021 roku Słuchacze kierunku Opiekun Medyczny. Zapytałem kilkoro z nich, jak wyglądał ten egzamin i co sądzą o takiej formie jego zdawania.

Egzamin był bardzo podobny do egzaminu na prawo jazdy – mówi Olga. – Każdy usiadł przy swoim komputerze i musiał wpisać swój login i hasło, które otrzymał od komisji egzaminacyjnej.

Egzamin 1Następnie trzeba było potwierdzić, czy data i godzina są prawidłowe oraz, czy zapoznaliśmy się z instrukcją obsługi.

Tak naprawdę to nie było się z czym zapoznawać, bo sposób obsługi jest bardzo intuicyjny i wszytko jest napisane na ekranie – wtrąca Basia, koleżanka Olgi z grupy. Co prawda miałam kłopot z zalogowaniem się, bo pomyliłam małe i duże literki, ale pan informatyk, który czuwał nad przebiegiem egzaminu, szybko pomógł mi rozwiązać ten problem.

Niewątpliwą zaletą egzaminu elektronicznego jest to, że czas jego trwania zaczyna biec dopiero wtedy, gdy zdający potwierdzi gotowość do rozpoczęcia egzaminu.  Po naciśnięciu przycisku START egzamin się rozpoczyna, a czas do jego zakończenia jest odliczany i pokazywany w prawej części ekranu. System pokazuje rzeczywistą ilość czasu do końca egzaminu, zarówno dla osób piszących egzamin w standardowym czasie, jak i tych, które mają wydłużony czas zdawania.

Jak na egzaminie wyglądało odpowiadanie na pytania? 

Wszytko było bardzo czytelne – twierdzi Olga. – Po rozpoczęciu egzaminu pokazuje się lista 40 pytań i zegar, który pokazuje, ile czasu zostało do końca. Ja wybierałam pytania po kolei i zaznaczałam jedną z czerech możliwych odpowiedzi. Test nie jest podchwytliwy, bo zawsze tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Przy kilku pytaniach miałam wątpliwości, ale w większości odpowiedziałam dobrze, bo w sumie uzyskałam  37 poprawnych odpowiedzi.

Egzamin 2A ja pomijałem pytania, które wymagały większego zastanowienia i wracałem do nich później – mówi Jacek. – Dla mnie trudne były zadania zawierające materiał filmowy, bo nie spodziewałem się takiej formy pytań. Ale w sumie też poszło mi nieźle: 32 poprawne zadania. Ważne, że na ekranie była wyraźna informacja na czerwono, na które pytania nie udzieliłem jeszcze odpowiedzi. A jak już sprawdziłem wszystko trzy razy, to nawet zakończyłem test przed czasem.

Skąd wiadomo na ile pytań odpowiedzieliście prawidłowo?  

To proste – śmieje się Basia – od razu po zakończeniu egzaminu dostajesz na ekranie informację, na ile pytań odpowiedziałeś i ile z nich jest poprawnych. To nie są jeszcze oficjalne wyniki, ale taka informacja wystarcza. Super sprawa, że nie trzeba w nerwach czekać na wyniki. 

I jak ktoś dobrze odpowiedział na przynajmniej połowę pytań, to może ze spokojną głową podchodzić do egzaminu praktycznego – dodaje Olga. – To chyba najważniejsza zaleta takiej formy egzaminu.

Egzamin 3Znacie już opinie uczestników egzaminu styczniowego. Zatem nie ma się czego obawiać. Egzamin w wersji elektronicznej wydaje się mniej stresujący niż tradycyjny. Istotną zaletą jest informacja o ilości poprawnych odpowiedzi, którą uczestnik otrzymuje od razu po zakończeniu testu.

mgr inż. Sławomir Arasimowicz,

informatyk, nauczyciel Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych Nr 2 w Gdańsku Al. Hallera 17 czyli tzw. MEDYKA, gdzie odbywa się kształcenie na kierunkach: technik farmaceutyczny, opiekun medyczny, technik masażysta, higienistka stomatologiczna, opiekunka dziecięca, technik usług kosmetycznych.

 ip

fot.  Ketut Subiyanto z Pexels, materiały CKE (Centralnej Komisji Egzaminacyjnej)

Słowa kluczowe: egzamin teorytyczny, nauczanie zdalne, WZSP nr2 w Gdańsku.
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Studia filologiczne - na czym polegają i gdzie po nich pracować?
Studia filologiczne - na czym polegają i gdzie po nich pracować?

Te kierunki skupiają się na języku, literaturze i kulturze.

Czy warto studiować marketing?
Czy warto studiować marketing?

Zobacz, jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu tego kierunku studiów.

Zarządzanie - czego nauczysz się na tych studiach?
Zarządzanie - czego nauczysz się na tych studiach?

Zobacz, jakie są perspektywy zawodowe po tym kierunku.

Polecamy
Instytut Debaty Publicznej - Akademia Badaczy
Rusza "Akademia Badaczy" Instytutu Debaty Publicznej

Projekt edukacyjny został wsparty przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

targi
XXV Inżynierskiie Targi Pracy 2023

Co odbędzie się podczas wydarzenia?

Ostatnio dodane
Studia filologiczne - na czym polegają i gdzie po nich pracować?
Studia filologiczne - na czym polegają i gdzie po nich pracować?

Te kierunki skupiają się na języku, literaturze i kulturze.

Czy warto studiować marketing?
Czy warto studiować marketing?

Zobacz, jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu tego kierunku studiów.

Popularne