Polska - Świat nauki

Emocje wokół tarczy antyrakietowej

2013-02-21 12:10:43

- Nie wystarcza powiedzieć, że tarcza antyrakietowa nie jest skierowana przeciwko nam – powiedział ambasador Rosji.  - Ta tarcza i tak powstanie – zapowiedział attaché Wielkiej Brytanii. Do takiej ostrej wymiany zdań doszło podczas Wszechnicy Bezpieczeństwa, która odbyła się 20 lutego w Akademii Obrony Narodowej.

Gośćmi Wszechnicy Bezpieczeństwa AON byli ambasadorowie trzech mocarstw – Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin. Wykładów o globalnym bezpieczeństwie wysłuchało 40 ambasadorów i ponad 30 attaché akredytowanych w Polsce.

Gości i uczestników wykładu pod tytułem „Aktualne wyzwania dla bezpieczeństwa z perspektywy Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin” przywitał w sali im. gen. Franciszka Gągora Klubu AON rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek. Następnie w imieniu ministra obrony narodowej do uczestników Wszechnicy Bezpieczeństwa kilka słów wygłosił radca w MON Janusz Onyszkiewicz. – My nie jesteśmy globalnym mocarstwem, ale mamy globalne niepokoje, o których chcemy rozmawiać – powiedział Janusz Onyszkiewicz, gratulując organizatorom pomysłu.

- 30 lat temu, kiedy Polska była członkiem Układu Warszawskiego, nie można by było sobie wyobrazić, aby ambasador Stanów Zjednoczonych wystąpił w Akademii Obrony Narodowej – powiedział pierwszy z uczestników wykładu, Stephan Mull. Ambasador USA skupił się w swoim wystąpieniu na dziesięciu wyzwaniach strategicznych, jakie stoją przed jego krajem: sytuacji w Afganistanie, nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, polityce wobec wschodzących potęg, napięciu na Bliskim Wschodzie, sytuacji w Azji, zagadnieniach związanych z ociepleniem klimatu, zagrożeniu terroryzmem, bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni, różnorodności energetycznej i co może zaskakujące… równości płci. Wykład tradycyjnie zakończyła debata. Pytania od ekspertów i słuchaczy dotyczyły m.in. sytuacji w Syrii, stosunków amerykańsko-europejskich i relacje z Chinami. Atmosfera wykładu podniosła się, kiedy głos zabrał przysłuchujący się debacie ambasador Iranu, który poruszył tę kwestię.

Kolejnym mówcą był ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksander Aleksiejew. Także w tym wypadku największe emocje wywołały pytania z sali. Pytany o interwencję humanitarną społeczności międzynarodowej w Syrii, ambasador doradzał ostrożność. – Ja się pytam, co oznacza hasło „społeczność międzynarodowa”? Czasem ma wrażenie, że za tym terminem kryje się sytuacja, gdy grupa państw zabija przedstawicieli innego państwa – powiedział ambasador. Duże emocje wywołały też pytania o Gruzję i tarczę antyrakietową. Nie obyło się rzecz jasna bez rozmów o stosunkach polsko-rosyjskich. – Nasze relacje bywały często trudne, ale dziś powinny być przede wszystkim normalne – podkreślił ambasador. – Niektórych dziwi, że między Polską a Rosją jest kilka połączeń lotniczych w ciągu doby, za to bez cienia refleksji pisze się o wojnie  - dodał, przypominając tytuły polskich gazet przed meczem obu reprezentacji podczas Euro 2012.

I wreszcie trzeci mówca - ambasador Chińskiej Republiki Ludowej. Xu Jian na początku, nawiązując do historii, przypomniał polski wkład w rozwój stosunków chińsko-amerykańskich. To w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a więc  wtedy, kiedy oba państwa nie utrzymywały stosunków dwustronnych, dyplomaci obu krajów prowadzili rozmowy w Pałacu Myślewickim w warszawskich Łazienkach. Przedstawiciel Kraju Środka mówił ponadto o stosunkach chińsko-indyjskich, zagrożeniu ze strony Korei Północnej, bronił instytucji ONZ i odpierał zarzuty o zagrożeniu ze strony swojego państwa dla bezpieczeństwa w światowej cyberprzestrzeni. Na koniec, podkreślając znaczenie współpracy i debaty o wizjach i zagrożeniach dla światowego bezpieczeństwa, zacytował Konfucjusza, który mówił, że lepiej mieć dwie głowy niż jedną. Wszechnica Bezpieczeństwa AON, miała tych głów co najmniej trzy.
    
Wykładowi towarzyszyła prezentacja polskiego przemysłu obronnego i wydawnictw naukowych.

Wszechnica Bezpieczeństwa to forum edukacji oraz wymiany myśli i poglądów wybitnych przez osobistości świata polityki – byłych i obecnych prezydentów, premierów, ministrów, wiceministrów, ambasadorów - które w istotny sposób w przeszłości uczestniczyły w tworzeniu lub obecnie kształtują podstawy światowego bezpieczeństwa. Projekt jest realizowany w formie otwartych wykładów i prelekcji połączonych z dyskusją uczestników, przeznaczonych dla szerokiego kręgu odbiorców. Inicjatywa zadebiutował w listopadzie 2012 roku. Dotychczas jej gośćmi byli prezydenci RP: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

W styczniu tego roku Wszechnicę Bezpieczeństwa objął honorowym patronatem prezydent RP Bronisław Komorowski.

ip

Słowa kluczowe: tarcza antyrakietowa akademia obrony narodowej aon wszechnica bezpieczeństwa wykład ambasadorzy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nnobot – rozmowa z maszyną o ludzkich emocjach
Sztuczna inteligencja rozpozna, kiedy jesteś szczęśliwy

Dowiedz się więcej o Annobocie - maszynie, z którą porozmawiasz o własnych emocjach

Tramwaj zwany poÅźądaniem - kampania na temat HIV
Tramwaj zwany Pożądaniem - profilatyka na wyciągnięcie ręki!

Edukacja HIV w salonie piękności, urzędzie i szkole jazdy - zobacz, jak to się robi!

Instytut badań jądrowych
Co kieruje naszym życiem? Przypadek, wybór, a może fizyka?

Sprawdź, co mają do powiedzenia na ten temat naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

Polecamy
MNiSW szykuje w rozporządzeniu zmiany w edukacji e-learningowej.
E-learning zostanie ograniczony w szkołach wyższych

MNiSW szykuje w rozporządzeniu zmiany w edukacji e-learningowej.

Zobacz jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej.
Szkolnictwo w czasach II Wojny Światowej

Zobacz, jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej!

Polecamy
Ostatnio dodane
nnobot – rozmowa z maszyną o ludzkich emocjach
Sztuczna inteligencja rozpozna, kiedy jesteś szczęśliwy

Dowiedz się więcej o Annobocie - maszynie, z którą porozmawiasz o własnych emocjach

Tramwaj zwany poÅźądaniem - kampania na temat HIV
Tramwaj zwany Pożądaniem - profilatyka na wyciągnięcie ręki!

Edukacja HIV w salonie piękności, urzędzie i szkole jazdy - zobacz, jak to się robi!

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!