Konferencje - Z życia Uczelni

Epidemia hejtu - debata online dotycząca "koronahejtu"

2020-05-12 09:45:47

Epidemia COVID-19 wywołuje lęk i niepewność. Te zrozumiałe uczucia u części społeczeństwa przerodziły się jednak w niebezpieczną wrogość, przejawiającą się w aktach przemocy wobec pracowników służby zdrowia czy w dyskryminacji, wykluczeniu, a nawet linczu społecznym wymierzonym w zakażonych oraz osoby objęte kwarantanną. O wysokiej szkodliwości zjawiska tzw. "Koronahejtu" oraz jego skutkach rozmawiać będą m.in. psycholog Maria Rotkiel i aktor Maciej Stuhr - goście debaty "Epidemia hejtu. Jak sobie radzić z mową nienawiści?", już 14 maja br., o godzinie 20:00, podczas transmisji na żywo. Zapraszamy serdecznie.

EPidemia Hejtu - plakat konferencji"Epidemia Hejtu" - informacje o debacie

Debatę poprowadzi dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i prezes Instytutu Lema. Wezmą w niej udział również: Maria Rotkiel, psycholog, dr hab. Anna Marek, historyk medycyny, nauczyciel akademicki i Marcin Maruta, prawnik. Gościem specjalnym wydarzenia będzie aktor Maciej Stuhr, odtwórca jednej z głównych ról w głośnym filmie Jana Komasy: "Sala samobójców. Hejter".

- Wybuch pandemii wywołał u wielu Polaków okrutne odruchy, takie które znaliśmy dotychczas z kart historii. Akty agresji, wandalizmu i wykluczeń społecznych, wymierzone są zarówno w tych, którzy ratują życie - służby medycznych, ale i tych, którzy cierpią z powodu choroby swojej lub bliskich. Powodem takich aktów, na pewno jest niska świadomość dotycząca ich szkodliwości, brak wiedzy oraz lęk. Wielu nie myśli o tym, co będzie kiedy pandemia się skończy. I co ostatecznie przyniesie większe spustoszenie? - powiedział Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i prezes Instytutu Lema.

Hejt w dobie pandemii

Bardzo szybko skończyła się akcja podziękowań pracownikom polskiej służby zdrowia za walkę z pandemią. Codziennie w nagłówkach mediów, między statystykami o nowych przypadkach zachorowań na COVID-19, pojawiają się doniesienia o aktach agresji, wandalizmu, czy wykluczenia społecznego związanych z pandemią: "Samochód pielęgniarki pracującej w szpitalu zakaźnym oblany czerwoną farbą." "Ktoś napisał na drzwiach mieszkania pacjentki z Czeladzi: Zaraza." "Jeden z wybitnych polskich lekarzy na skutek hejtu, popełnił samobójstwo." To tylko kilka przykładów mowy nienawiści wynikającej z bieżącej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju.

Tematyka debaty "Epidemia hejtu"

W czasie debaty, której organizatorami są Wyższa Szkoła Bankowa i Instytut Lema,  uczestnicy zastanowią się nad przyczynami "koronahejtu" oraz możliwymi do przewidzenia skutkami tego zjawiska. Odpowiedzi będą szukać nie tylko w obecnej sytuacji, ale także w historii. Uczestnicy spróbują również wypracować metody obrony społeczeństwa i jednostek przed "koronahejtem".​

Połączmy siły i wygrajmy nierówną walkę z hejtem.

Organizatorami wydarzenia są Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie (https://www.wsb.pl/warszawa/) oraz Instytut Lema (http://instytutlema.pl/).

ip

fot. materiały organizatorów

Słowa kluczowe: Koronahejt, Konferencja, WSB w Warszawie, Instytut Lema Maj 2020, Działalność, Wydarzenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
I DESIGN 2020
I DESIGN 2020 - nowy termin konferencji

Dowiedz się o zmianach, jakie zaszły w organizacji eventu!

Relacja z VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Prawo Sport Finanse 2020 Online"

Zobacz retransmisję z wydarzeń i dowiedz się, o czym była mowa!

Polecamy
Liga Odpowiedzialnego Biznesu 2020 - podsumowanie zjazdów online

Przedstawiciele Banku BNP Paribas i ERGO Hestii edukowali studentów i studentki z zakresu CSR

Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-25 lutego 2019 roku.
Przemyśl Regional Selection Conference of EYP Poland 2019 - szczegóły wydarzenia! Przemyśl

Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-25 lutego 2019 roku.

Ostatnio dodane
I DESIGN 2020
I DESIGN 2020 - nowy termin konferencji

Dowiedz się o zmianach, jakie zaszły w organizacji eventu!

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.