Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Erasmus - dowiedz się więcej !

2008-09-09 13:44:20

W  1987 roku powstał europejski program wymiany studentów uczelni wyższych - Erasmus. Po 20 latach , jest on częścią rozbudowanego projektu  Unii Europejskiej -„Uczenie się przez całe życie". Na przestrzeni 10 lat , liczba polskich studentów biorąca udział w programie zwiększyła się dziesięciokrotnie. 

Wyjazd „ na erasmusa" przestał być nieosiągalnym marzeniem, a stał się niezbędnikiem w CV żaka. W roku 2007/08 aż 256 polskich uczelni posiadała Kartę Uczelni Erasmusa , która uprawnia do wzięcia udziału w programie. Program  otrzymał swoją nazwę ku czci  wielkiego myśliciela - księcia humanistów - jak nazywano Erazma z Rotterdamu. Był on człowiekiem wyprzedzającym swoją epokę. Chciał uczynić religię bardziej ludzką, a zdobywanie wiedzy przyjemniejszym. Jego poglądy na temat szkolnictwa wychodziły poza przyjęte normy i skłaniały się ku dostrzeganiu w młodych ludziach potencjału, dobra i energii. Niewątpliwie część  jego teorii  wciąż cieszy się popularnością i program wymiany studenckiej jest poniekąd realizacją jego postulatów. Dziś, doświadczenie odmiennej kultury,  nauka języka i poszerzenie horyzontów to automatyczne skojarzenia z Erasmusem.

Jak zacząć?

Ogólne informacje na temat programu można znaleźć na stronach internetowych,  a bardziej szczegółowe wiadomości na temat zasad rekrutacji - na poszczególnych uczelniach i wydziałach. Od złożenia podania do zgody na wyjazd mija kilka miesięcy, a nawet rok. Jeśli chodzi o samo przyznanie stypendium to droga ku niemu jest różna - zależy od konkretnego kierunku, czasem „wystarczy" wysoka średnia, innym razem liczy się praca społeczna i zaangażowanie w samorządach uniwersyteckich.  Długość pobytu to jeden lub dwa semestry , przedłużanie go może oznaczać brak stypendium , ale podobnie jak sama rekrutacja wiele zależy od konkretnej uczelni. Praktyczne przygotowania do wyjazdu obejmują dokładne sprawdzenie jak wygląda oferta naukowa uniwersytetu na którym chcemy studiować, oszacowanie kosztów mieszkania i życia - najlepiej surfując po sieci, założenie konta walutowego i zorientowanie się w połączeniach lotniczych -jeśli chcemy odwiedzać nasz kraj w międzyczasie - bo tanie linie oferują atrakcyjne bilety rezerwowane z   wyprzedzeniem.

Erasmus - Orgasmus?

Nie musimy się oszukiwać twierdząc, że wyjazd „na erasmusa" to przede wszystkim nauka. W końcu najlepsza integracja gdziekolwiek w Europie  ma miejsce na....imprezach.
Mieszanka narodowościowa daje szanse na świetne znajomości , szlifowanie języka w bardziej „życiowych" sytuacjach i co najważniejsze prawdziwe studenckie życie. Na forach internetowych studenci tłumnie opisują swoje „erasmusowe" przygody i często miłosne podboje. Niektórzy nawet twierdzą, że Erasmus to katalizator przemian w życiu osobistym -czyt. skoków w bok i rozmaitych romansów. Jedno jest pewne, wyjazd to wielka przygoda i każdy  przeżywa ją na swój sposób. Bycie singlem czy szczęśliwie zakochanym nie zmienia naszych szans na zdobycie życiowego doświadczenia.

Dodatkowy punkt w CV

W wymiarze zawodowym, wyjazd na stypendium też odgrywa ważną rolę, Potencjalni pracodawcy traktują go jako dodatkowy atut, często z uznaniem odnosząc się do zdobytych na wymianie doświadczeń.  Eramsus jest niczym potwierdzenie  znajomości języka, umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach, odnalezienia się  w międzynarodowej społeczności . Według sondy przeprowadzonej przez Komisję Europejską pracodawcy uznają pobyt na zagranicznym uniwersytecie jako ważne kryterium przy ocenie kandydata starającego się o pracę (źródło:http://www.rfi.fr/actupl/articles/099/article_4120.asp)
 Program Erasmus   daje szansę na rozwój zarówno emocjonalny jak i zawodowy.
Przeważająca liczba stypendystów wyraża się o swoim pobycie w superlatywach i podkreśla jego wagę w ich życiu. Indywidualna decyzja zostaje w rękach studentów, jednak warto dać sobie szanse i spróbować.


Strony internetowe, które warto odwiedzić:

http://www.erasmus.org.pl/
http://www.socrates.org.pl/socrates2/index1.php?dzial=4

http://www.rfi.fr/actupl/articles/099/article_4120.asp
http://www.study-abroad.pl/index.php
http://www.esn.pl/


Joanna Kasprzak

fot. sxc.hu



Słowa kluczowe: erasmus, wyjazd, cv, studia, stypendium, jak to działa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Kiedy podbić legitymację studencką?

Status studenta zapewnia wiele korzyści. By jednak był on aktywny, potrzebna jest aktualna legitymacja studencka. Kiedy kończy się jej ważność?

Regulamin studiÃłw - co to jest i co grozi za jego złamanie?
Regulamin studiów - co to jest i co grozi za jego złamanie?

Zobacz, co robić, kiedy uczelnia łamie regulamin.

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.