Wiadomości - Z życia Uczelni

Festiwal Nowa Siła Kuratorska 2020 - informacje o inicjatywie

2020-03-09 11:30:15 | Poznań

Festiwal "Nowa Siła Kuratorska" organizowany jest od 2010 roku przez studentki i studentów specjalizacji "Interdyscyplinarne projekty kuratorskie" prowadzonej przez doktor Agatę Siwiak w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zespół Nowa Sila Kuratorska 2020Opis wydarzenia

Działania organizowane w ramach studenckiej inicjatywy koncentrują się na ważnych kwestiach społecznych, etycznych i estetycznych. Każdy z projektów kierowany jest do zróżnicowanych grup, dzięki czemu realizowane wydarzenia trafiają do szerokiego grona odbiorców. Celem Festiwalu jest także stworzenie bezpłatnego dostępu do odbywających się wydarzeń, co stwarza możliwość uczestnictwa w kulturze osobom narażonym na wykluczenie z przyczyn ekonomicznych.

Nowa Siła Kuratorska 2020 - projekty

Idiomem łączącym cztery projekty XI edycji FestiwaluPOWROTY. Kuratorki pragną podkreślić fakt, że żyjemy w czasach przywracania w dyskursie społecznym tego, co wykluczone. Przejawem zainteresowania powrotami jest zarówno nowe spojrzenie na historię i przestrzeń miejsc, w których żyjemy, jak i próba przeformułowania relacji rodzinnych i międzygatunkowych.

Zarówno wizualną identyfikacją Festiwalu, jak i mianownikiem postawionych przez kuratorki tez, jest kolor szmaragdowy, który kojarzy się z regeneracją, leczniczymi właściwościami oraz rozszerzeniem zdolności poznawczych. Szmaragdowa edycja nawołuje do sięgania po własną przeszłość, zwracania uwagi na funkcjonujące w przestrzeni pracy twórczej wykluczenia i nadużycia. W ramach tegorocznej edycji Festiwalu odbędą się dwie wystawy, spacer performatywny, słuchowisko, wykład i panel dyskusyjny.

9. edycja festiwalu "Nowa Siła Kuratorska" - harmonogram

Oto Wydarzenia odbywające się w ramach tegorocznej edycji projektów:

  • Panel dyskusyjny WSZYSTKO DLA TWOJEJ PRZYJEMNOŚCI? podejmujący polemikę z dominującym w kulturze dyskursem nadrzędności człowieka względem pozostałych istot żywych – 17.04.2020.
  • Wystawa performatywna WSZYSTKO DLA TWOJEJ PRZYJEMNOŚCI artystki Joanny Pietrowicz i kotki Lisy będąca próbą przywrócenia podmiotowości zwierzętom w przestrzeni sztuk wizualnych – 21-25.04.2020.
  • Wystawa fotografii Mateusza Zubla pokrewieństwo, który za pomocą swoich prac spróbuje przeanalizować współczesne pojęcie rodzeństwa – 24-30.04.2020.
  • Wykład o życiu i twórczości E.T.A. Hoffmanna wygłoszony przez doktor Ewę Płomińską-Krawiec (Wydział Neofilologii UAM, Instytut Filologii Germańskiej) – 21.04.2020.
  • Spacer performatywny w centrum Poznania wyreżyserowany przez Daniela Stachułę. W przestrzeni miejskiej odbędą się teatralne inscenizacje nawiązujące do życia i twórczości E.T.A. Hoffmanna – 23.04.2020.
  • Prezentacja słuchowiska niEznajoMy, stworzonego we współpracy z Marią Marcinkiewicz-Górną i Rafałem Zapałą w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Boczkowie – 18.04.2020.

AnimaRT

Projekt koncentruje się na kwestii obecności zwierząt w przestrzeni praktyk teatralnych. Sztuka jest kolejną ze sfer zdominowanych przez człowieka, gdzie istotom nieludzkim odbierana jest podmiotowość. Celem inicjatywy jest przywrócenie zwierzętom głosu nie tylko poprzez zanegowanie idei ich opresyjnej eksploatacji, lecz znalezienie alternatywy w postaci metod wspólnotowego tworzenia.

  • Kuratorki projektu: Barbara Kokot, Angelika Łakoma, Justyna Machaj
  • Eksperci: dr Andrzej Marzec, Małgorzata Muchowska, dr Dorota Łagodzka, Krzysztof Tatar
  • Artystka: Joanna Pietrowicz

Hoffmann

Projekt przywraca pamięć o niemieckojęzycznym artyście, Ernście Theodorze Amadeusie Hoffmannie, który część swojego życia spędził w Poznaniu. Hoffmann był człowiekiem wszechstronnie utalentowanym, jednak najbardziej znany jest jako autor opowiadania „Dziadek do orzechów”. Inicjatywa jest okazją do spojrzenia na wielokulturową historię miasta, która powstawała ponad podziałami narodowymi i do odbudowywania tożsamości mieszkańców związanej z miejscem.

  • Kuratorka projektu: Agnieszka Romaniuk
  • Ekspertka: dr Ewa Płomińska-Krawiec (Wydział Neofilologii UAM, Instytut Filologii Germańskiej)
  • Artysta: Daniel Stachuła

niEznajoMy

Projekt przywołuje historię Eugeniusza Materny – ostatniego właściciela ziemskiego wsi Boczków, który był uczestnikiem wielu inicjatyw lokalnych o charakterze charytatywnym i społecznym. Dzięki jego zaangażowaniu mieszkańcy uniknęli zesłania do obozów pracy w czasie II wojny światowej. Kuratorki pragną zachęcić odbiorców do pogłębiania wiedzy na temat ich własnych korzeni oraz zapoznania się ze śladami niemiecko-polskiej historii.

  • Kuratorki projektu: Natalia Guźniczak, Karolina Siwińska
  • Artyści: Klaudia Maciołek, Maria Marcinkiewicz-Górna, Rafał Zapała

pokrewieństwo

Projekt ma na celu przeanalizowanie definicji rodzeństwa. W ramach inicjatywy podjęta zostanie próba przedefiniowania pojęcia dotychczas wiązanego jedynie z powinowactwem genetycznym. Czy więzy krwi w postnowoczesnym świecie to za mało? Kuratorka reprezentuje głos młodego pokolenia, który jest szczególnie ważny we współczesnym dyskursie.

  • Kuratorka projektu: Anna Lauchsztet
  • Artysta: Mateusz Zubel

IX Festiwal Nowa Siła Kuratorska - gdzie i kiedy?

  • Data wydarzenia: 17-30 kwietnia 2020
  • Miejsca wydarzenia: Przestrzenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, przestrzenie miejskie w okolicach ulicy Święty Marcin w Poznaniu, Galeria Sztuki Rozruch w Poznaniu, Atelier WIMAR Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, Świetlica wiejska w Boczkowie (gmina Nowa Skalmierzyce).
  • Organizator: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Stowarzyszenie Wspólne

ip

fot. Szymon Kawecki

Słowa kluczowe: Wydarzenia, Projekty, Program, Harmonogram, Informacje, Wydarzenia Poznań Kwiecień 2020. IX 9 edycja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy 2020

Zbliża się w pełni wirtualna, XI edycja wydarzenia.

Polecamy
Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.