Okiem Studenta - Z życia Uczelni

"Gap year" - czy warto robić rok przerwy przed studiami?

2023-05-11 19:50:16

Koniec roku szkolnego dobiega końca, co oznacza również, że już niedługo rusza rekrutacje na uczelnie wyższe. Dla absolwentów szkół średnich jest to ostatni dzwonek, aby zdecydować co dalej - czy spróbować swoich sił na studiach, zacząć aktywność zawodową, a może wyjechać za granicę? Będąc młodym dorosłym normalnym jest, że można jeszcze nie wiedzieć, co chce zrobić ze swiom życiem dalej. Dla takich niezdecydowanych osób dobrym pomysłem wydaje się zrobienie przerwy od nauki, w trakcie której można podróżować, pracować czy zapisać się na wolontariat. Czym jest gap year oraz jakie są jego wady i zalety?

Zobacz również: Studia dzienne czy zaoczne - jakie wybrać?

gap year

Co to jest gap year?

Gap year z angielskiego dosłownie oznacza rok przerwy. Tak naprawdę może być zrobiony w dowolnym okresie swojego życia, jednak najczęściej tego terminu używa się w odniesieniu do przerw po różnych etapach edukacji, np. pomiędzy liceum a studiami oraz studiami licencjackimi a magisterskimi. Nie musi także wynosić pełnych 12 miesięcy - może pół roku, rok lub dwa, w zależności od potrzeb i możliwości.

Po co robi się gap year?

Skupiając się w szkole średniej głównie na nauce i maturach, uczniowie nie zawsze mają czas na pełne rozwijanie swoich pasji i zainteresowań oraz dokładnego przemyślenia, jaką ścieżką zawodową chcieliby kroczyć w przyszłości. Dla takich osób gap year to doskonała okazja do poznania samego siebie i zastanowienia się, jakie studia wybrać. Niektórzy pomiędzy licencjatem a magisterką mogą mieć wątpliwości co do obranego już kierunku i podczas przerwy chcieć odkryć czego tak naprawdę chcą od życia. Powodem może być również chęć podjęcia pracy zarobkowej i odłożenia jakiejś sumy pieniędzy na wybrany cel, np. samochód.

Powodem przerwy pomiędzy różnymi etapami edukacji często też bywa chęć podróżowania, poznawania różnych kultur i zdobywania nowych doświadczeń. Tego typu gap year kojarzony jest z ideą Grand Tour popularną zwłaszcza w XVII i XVIII wieku w Anglii. Był to typ podróży, w jaką wyruszali młodzi arystokraci i intelektualiści w celu dokształcenia się, zdobycia wiedzy o świecie, poszerzenia swoich horyzontów i wyrobienia sobie gustu artystycznego.

Jak wykorzystać przerwę w edukacji?

To, jak najlepiej wykorzystać gap year zależne jest od tego, z jakiego powodu się go robi. Wymienione już powody podjęcia pracy i podróży można połączyć w jedno i wyjechać za granicę zarobkowo, np. jako au pair. Tego typu wyjazd doskonała okazja do poznania obcej kultury nie jako turysta, ale od środka. Inną ciekawą opcją jest też wolontariat - może być w kraju lub poza jego obrębem, nawet na drugiej stronie półkuli. Istnieje wiele organizacji w różnych stronach świata, które nieustannie szukają osób gotowych do pomocy.

Choć gap year tradycyjnie jest przerwą od nauki, to może być wykorzystany również do np. poprawy matury, zrobienia dodatkowych egzaminów, wyrobienie certyfikatów językowych i szkoleń, czy podszlifowania swojego portfolio. Należy jednak przy tym pamiętać, że wiele prestiżowych uczelni w Europie nie pozwala na gap year i przyjmuje wyłącznie osoby świeżo po maturze.

MS

for. pixabay

źródło: wikipedia.org, educat.study.pl

Słowa kluczowe: gap year, przerwa, studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
gap year
"Gap year" - czy warto robić rok przerwy przed studiami?

Rok przerwy od nauki może się wydawać bardzo zachęcającym pomysłem.

juwenalia za granicą
Czy juwenalia obchodzone są również w innych krajach?

Choć juwenalia to święto, które odbywa się tylko w Polsce, to w innych krajach studenci również można napotkać podobne tradycje.

juwenalia
Juwenalia - tradycje i zwyczaje związane z największym świętem studentów

Pochód i koncerty muzycznych gwiazd to tylko jedne z wielu juwenaliowych tradycji.

Polecamy
akademik studencki
Różne rodzaje zakwaterowania dla studentów Kraków

Sprawdźcie najważniejsze informacje dotyczące rodzajów zakwaterowania dla osób pobierających wyższe wykształcenie.

Polecamy
Ostatnio dodane
gap year
"Gap year" - czy warto robić rok przerwy przed studiami?

Rok przerwy od nauki może się wydawać bardzo zachęcającym pomysłem.

juwenalia za granicą
Czy juwenalia obchodzone są również w innych krajach?

Choć juwenalia to święto, które odbywa się tylko w Polsce, to w innych krajach studenci również można napotkać podobne tradycje.

Popularne