Wiadomości - Z życia Uczelni

Gdzie studiować logistykę?

2011-08-31 16:19:37

Gdy boli ząb, idziemy do dentysty a nie kardiologa. Gdy umieszczamy pieniądze na długoterminowych lokatach,  korzystamy z pomocy doradcy finansowego a nie kasjera. Z tego samego, logicznego powodu, jeśli zamierzamy zostać menedżerem logistyki, kształcenie powinniśmy powierzyć uczelniom specjalistycznym- Bo gwarancją jakości jest profesjonalizm.

Gdy 10 lat temu Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu oraz Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu przyjmowały pierwszych studentów, hasło logistyka kojarzyło się ze wszystkim, tylko nie z zawodem, który już wkrótce stał się; u nas poszukiwany. Te dwie, wiodące dziś na rynku edukacyjnym uczelnie zaczęły budować swą markę dekadę temu. I to procentuje. Dzisiaj, wysoce specjalistyczne, z bogatym zapleczem dydaktycznym i licznymi osiągnięciami obie te uczelnie oferują studentom wiedzę przekazywaną przez kompetentną kadrę naukową, wybitnych praktyków - specjalistów branży TSL (transport, spedycja, logistyka). Wykorzystując świetnie wyposażone laboratoria, przygotowują przyszłych logistyków do podjęcia wyzwań w zmieniających się warunkach gospodarczych. Taka szansę znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy dają uzyskane w tych uczelniach dyplomy: licencjata, inżyniera i magistra.

Absolwenci Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu oraz Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu przez lata dali się poznać pracodawcom jako wartościowi specjaliści. Są dobrze przygotowani merytorycznie, a dzięki nowoczesnym laboratoriom symulującym procesy logistyczne oraz stażom i praktykom w firmach, z którymi uczelnie są  związane umowami, sprawdzają się także w praktyce. Bo profesjonalne nauczanie przynosi efekty, a rozpoznawalność przez pracodawców dyplomów może być gwarancją zatrudnienia.

Moda na logistykę sprawiła, że kształcenie logistyczne nabiera nowego charakteru. Na rynku edukacyjnym obecnie funkcjonuje kilkadziesiąt szkól wyższych, kształcących licencjatów logistyki, ale tylko nieliczne mają uprawnienia do nauczania na tym kierunku. Problem zatem tkwi w jakości nauczania. Niepokojącym zjawiskiem jest, iż uczelnie zmieniają swoją ofertę i nie cieszącą się zainteresowaniem specjalność zastępują logistyką, której absolwenci są poszukiwani.

Kandydat na studia powinien się zastanowić, nim wybierze uczelnię mająca przygotować go do zawodu logistyka: zapoznać się z ofertą edukacyjną i upewnić, czy dopiero co powstały kierunek lub specjalność, nie są jedynie koniunkturalnym dodatkiem do głównej oferty edukacyjnej uczelni. Szybko tworzone programy pod katem nauczycieli, którym brakuje godzin do pensum dydaktycznego, nie zagwarantują poziomu wiedzy wymaganej na obecnym rynku pracy. Bo logistyka szybko się zmienia pod wpływem nowych technologii, komunikacji i informatyki. Pokazują to m.in. organizowane przez ww. uczelnie konferencje, będące skarbnicą nie tylko aktualnej wiedzy, ale i źródłem wielu kontaktów z naukowcami i praktykami z kraju i zagranicy. Logistyka jest sforą niezwykle innowacyjną i tylko śledzenie zmian w tej branży pozwala na rzetelne dzielenie się wiedzą i doświadczeniem ze studentami, tym samym przygotowując ich do funkcjonowania na logistycznym rynku.

Solidne wykształcenie to inwestycja. Jak każda inwestycja, wymaga wyrzeczenia się doraźnych korzyści na rzecz efektów, które przyniesie przyszłość. Zatem, wybierając uczelnię, dobrze jest kierować się dorobkiem w danej dziedzinie, a nie tylko niskim czesnym, którym mamią niektóre szkoły.

ip

Słowa kluczowe: logistyka transport wrocław poznań studiowanie logistyki charakterystyka kierunku mwsl wsl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Do poynania chórem! [0]
    kris
    2011-09-29 23:17:21
    Jak logistyka to tylko w Poznańskim WSB! Wyższa Szkoła Bankowa i ta specjalizacja to trafiony wybór. Już się bałem, że po maturze wyląduje w pierwszej lepszej, ale jednak warto było poczytać.
Zobacz także
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Polecamy
Celem jest popularyzacja studiÃłw międzynarodowych, promocja nauki, kultury i sztuki oraz najwaÅźniejszych osiągnięć naukowych Uczelni i jej partnerÃłw
VIII Otwarte Dni Nauki w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej Bydgoszcz

Wydarzenie odbędzie się w dniach 6-14 kwietnia 2019 roku.

E-konferencja NAWNE 2020 - informacje o wydarzeniu

Po raz 9. studenci zaprezentują swoje projekty badawcze związane z analizą danych.

Ostatnio dodane
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne