Wiadomości - Z życia Uczelni

Honoris causa UG dla prof. Henryka Samsonowicza

2009-09-25 10:26:27

 W uznaniu wybitnego wkładu w poznanie dziejów społecznych i gospodarczych późnośredniowiecznego Gdańska, Polski i Europy oraz wiodącej roli w kształtowaniu nowoczesnej polskiej nauki historycznej Senat UG nadał tytuł doktora honoris causa prof. Henrykowi Samsonowiczowi.

Na posiedzeniu w dniu 24 września 2009 Senat UG nadał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Henrykowi Samsonowiczowi, wielkiemu historykowi, badaczowi dziejów późnośredniowiecznego Gdańska, a także Polski i Europy. Wniosek o nadanie Profesorowi Samsonowiczowi tego najwyższego wyróżnienia akademickiego złożył Instytut Historii UG.

Senat UG nadał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego Profesorowi Samsonowiczowi w uznaniu „wybitnego wkładu w poznanie dziejów społecznych i gospodarczych późnośredniowiecznego Gdańska, Polski i Europy oraz wiodącej roli w kształtowaniu nowoczesnej polskiej nauki historycznej".

Na recenzentów powołano prof. dra hab. Wiesława Długokęckiego (Uniwersytet Gdański), prof. dra hab. Tomasza Jasińskiego (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) i prof. dra hab. Karola Modzelewskiego (Uniwersytet Warszawski).

Henryk Bogdan Samsonowicz urodził się 23 stycznia 1930 roku w Warszawie. Maturę zdał w 1947 r.,  a następnie studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł magistra historii uzyskał w 1950 r., stopień doktora, cztery lata później zaś habilitację w roku 1960 r. W roku 1971 został profesorem nadzwyczajnym, natomiast 10 lat później profesorem zwyczajnym. Prof. Samsonowicz od w 1994 r. został wybrany członkiem korespondentem, a w 2002 r.  członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Jest członkiem  Polskiej Akademii Umiejętności a także autorem ponad 800 publikacji naukowych.

Na początku kariery naukowej swoje zainteresowania badawcze skoncentrował na rzemiośle wiejskim w Polsce średniowiecznej i wczesno nowożytnej. Równolegle jednak zaczął zajmować się późnośredniowieczną i wczesnonowożytną przeszłością Gdańska, strefy bałtyckiej i Hanzy.  W drugiej połowie lat 60-tych ukazała się praca profesora poświęcona syntezie dziejów Polski przedrozbiorowej, która była później kilkakrotnie wznawiana i rozszerzana. Prace powstałe w latach 70-80-tych prace dotyczą aspektów życia miejskiego epoki preindustrialnej.

Od lat 90-tych w badaniach Henryka Samsonowicza można mówić o nowej fazie. Pojawiają się bowiem prace syntetyczne dotyczące węzłowych problemów Polski i Europy i ich wzajemnych relacji, głównie w średniowieczu i okresie nowożytnym.

„Gdański" dorobek prof. Henryka Samsonowicza, w odniesieniu do całości zajmuje jedno z najważniejszych miejsc. Za jego podsumowanie  można uznać Jego udział  w powstaniu t. 2 Historii Gdańska, pod red. Edmunda Cieślaka (1982). Część napisana przez prof. Samsonowicza dotyczyła dziejów miasta w okresie wojny trzynastoletniej (1454-1466), miejsca Gdańska i handlu gdańskiego w gospodarce europejskiej w drugiej połowie XV w.,  roli Gdańska w życiu politycznym Prus Królewskich i Polski w latach 1466-1572 oraz relacji gdańsko-hanzeatyckich w tymże okresie.

Profesor Henryk Samsonowicz pełnił także różne funkcje we władzach macierzystej uczelni- Uniwersytecie Warszawskim. Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Historycznego, dyrektorem Instytutu Historii a także rektorem w latach 1980 - 1982. W latach 1978-1982 był prezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (1984-1991). W latach 1989-1991 był ministrem Edukacji Narodowej, a później także wiceprzewodniczącym Komitetu Badań Naukowych (1991-1996), członkiem prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej (2000-2004), sekretarzem Wydziału I Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk (1999-2006).

Profesor Henryk Samsonowicz jest kawalerem wysokich odznaczeń polskich (m.in. Krzyż Wielki  z Gwiazdą
Orderu Odrodzenia Polski) i zagranicznych (Krzyż Oficerski Legii Honorowej, Krzyż Wielki Republiki Węgier, 2001), jest także  doktorem honorowym uczelni w Polsce (Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie, 1995; Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, 1998; Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie, 2002; Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy - dawna Akademia Świętokrzyska - w Kielcach, 2005;  Uniwersytet Wrocławski, 2007 ).

Honorowy tytuł dla prof. Henryka Samsonowicza będzie 55 doktoratem honoris causa w 40-letniej historii Uniwersytetu Gdańskiego. Pierwszym honorowym doktorem został w 1974 r. Eugeniusz Kwiatkowski. W gronie uhonorowanych tym wyróżnieniem są m.in. prezydenci: Lech Wałęsa, Francois Miterrand, Dr Richard von Weizsaecker, b. sekretarz stanu USA Madelleine K. Albright a także wybitni naukowcy i ludzie kultury jak prof. Wacław Szybalski, prof. Maria Janion, prof. Janusz Sokołowski, prof. Leszek Kołakowski, prof. Norman J.  Davies, prof. Bernd Jastroff, prof. Władysław Bartoszewski, prof. dr hab. Ewa Łętowska, Ryszard Kapuściński czy Andrzej Wajda.

Biogram Profesora Henryka Samsonowicza został przygotowany na podstawie materiałów Rady Wydziału Historycznego UG.

ip

Słowa kluczowe: henryk samsonowicz historyk porf ug uniwersytet gdański ug hc honoris causa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Polecamy
UMCS 2020 specjalizacja fotoniczna
Technologie Fotoniczne i Światłowodowe - wyjątkowa specjalizacja na UMCS Lublin

Poznaj jedyne w swoim rodzaju studia II stopnia w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.