Z życia Uczelni - Studia

I Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Konteksty Pracy Socjalnej i Polityki Społecznej - Praca socjalna i polityka społeczna w obszarach miejskich i wiejskich"

2023-06-07 12:17:54

5 czerwca 2023 roku, odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Konteksty Pracy Socjalnej i Polityki Społecznej” pod tytułem „Praca socjalna i polityka społeczna w obszarach miejskich i wiejskich”. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z dziedziny nauk społecznych, przedstawicieli uczelni polskich i zagranicznych, a także jednostek specjalistycznych.

i miedzynarodowa konferencjaKonferencja została zorganizowana przez Instytut Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej we współpracy ze Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Ze względu na organizację Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, konferencja przyjęła formę zdalną, stając się wydarzeniem otwartym dla wszystkich zainteresowanych tematyką słuchaczy, w tym studentów kierunków społecznych na wielu uczelniach w Polsce i za granicą. Wspólna przestrzeń specjalistów z wielu dziedzin, nauczycieli akademickich, studentów i wszystkich zainteresowanych pozwoliła na wymianę doświadczeń - zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, a także na refleksję w podejmowanych tematach.

Konferencję rozpoczęło powitanie gości o godzinie 9:00 przez dr. hab. Józefa Młyńskiego, prof. UP oraz dr hab. Beatę Ziębińską, prof. UP, po którym dr hab. Norbert G. Pikuła, prof. UP – Dyrektor Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie rozpoczął konferencję. Po krótkim powitaniu i podkreśleniu rangi konferencji i potrzeby wymiany doświadczeń z zakresu pracy socjalnej i polityki społecznej dr hab. Mirosław Grewiński – Prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej wprowadził uczestników w tematykę obrad. Pierwsza z sesji plenarnych poświęcona była „Współczesnym wyzwaniom polityki społecznej i pracy socjalnej na wsi i w mieście”, podczas której omawiane były najnowsze strategie, teorie i praktyki w pracy socjalnej i polityce społecznej. Druga sesja plenarna skupiła się na „Współczesnych paradygmatach w polityce społecznej na wsi i w mieście”.

Szerokie spektrum tematów wystąpień w sesjach plenarnych i sekcjach tematycznych

Konferencja była podzielona na różne sekcje tematyczne. W sekcji I, omówiono prace socjalne wobec wykluczenia społecznego, gdzie poruszane były tematy związane z marginalizacją, dyskryminacją i nierównościami społecznymi. Sekcja II skupiła się na osobach starszych w polityce społecznej na wsi i w mieście, analizując wyzwania, z jakimi borykają się seniorzy w różnych środowiskach. Jedna z sekcji była poświęcona polityce społecznej w kontekście europejskim, podczas gdy kolejne sekcje skupiały się na kulturze, społeczeństwie, edukacji, innowacjach w organizacji polityki społecznej, bezpieczeństwie socjalnym, edukacji i polityce środowiskowej, pomocy społecznej, edukacji, zdrowiu i prewencji.

Sekcje tematyczne III, VII i VIII były szczególnie wyjątkowe, gdyż zostały przeprowadzone w języku angielskim, co podkreślało międzynarodowy charakter konferencji. Sekcja III, zatytułowana „Social Policy in European Conditions”, skupiła się na kontekście i wyzwaniach związanych z polityką społeczną w warunkach europejskich, analizując różnorodność systemów społecznych na kontynencie. Sekcja VII, „Educational and Environmental Policy”, koncentrowała się na roli edukacji i polityki środowiskowej, dyskutując o wpływie edukacji na kształtowanie świadomości ekologicznej i zrównoważonego rozwoju. Z kolei Sekcja VIII, „Social Assistance – Security – Education”, omawiała tematy związane z bezpieczeństwem socjalnym, wsparciem społecznym i roli edukacji w tych obszarach. Przeprowadzenie tych sekcji w języku angielskim umożliwiło uczestnictwo i wymianę wiedzy z naukowcami i praktykami z różnych krajów, co wzbogaciło debatę i dialog.

Konferencja stanowiła cenną wymianę doświadczeń na arenie międzynarodowej, każdy uczestnik konferencji zyskał cenną wiedzę i wymienił się doświadczeniami na temat kluczowych kwestii dotyczących pracy socjalnej i polityki społecznej. Celem konferencji było nie tylko promowanie badań i teorii w dziedzinie pracy socjalnej i polityki społecznej, ale także rozwijanie i pogłębianie współpracy międzynarodowej w tych obszarach.

Konferencja zainaugurowała cykl konferencji, które będą realizowane co dwa lata. Zachęcamy do uczestnictwa w kolejnej edycji, a także do zapoznania się z księgą abstraktów umieszczoną na stronie internetowej Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: https://isszp.up.krakow.pl/2023/06/06/i-miedzynarodowa-konferencja-naukowa-konteksty-pracy-socjalnej-i-polityki-spolecznej-praca-socjalna-i-polityka-spoleczna-w-obszarach-miejskich-i-wiejskich/

ip - Renata Gasek

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: I Międzynarodowa Konferencja Naukowa, wydarzenie, studia,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Dzień Otwarty Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Dzień Otwarty Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie już 19 kwietnia

Maturzyści i osoby zainteresowane studiami, będą mogły poznać naszą bogatą ofertę edukacyjną i porozmawiać z przedstawicielami 80 kierunków oraz 200 specjalności.

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Polecamy
Wychowanie fizyczne na studiach - czy jest obowiązkowe i jak wygląda?
Wychowanie fizyczne na studiach - czy jest obowiązkowe i jak wygląda?

Zobacz, ile godzin wychowania fizycznego trzeba zrealizować na studiach i jakie rodzaje zajęć są do wyboru.

Konferencja odbędzie się w dniach 22-23 lutego 2019 roku.
"Spotkania z pediatrią" - zobacz program konferencji! Gdańsk

Konferencja odbędzie się w dniach 22-23 lutego 2019 roku.

Ostatnio dodane
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Dzień Otwarty Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Dzień Otwarty Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie już 19 kwietnia

Maturzyści i osoby zainteresowane studiami, będą mogły poznać naszą bogatą ofertę edukacyjną i porozmawiać z przedstawicielami 80 kierunków oraz 200 specjalności.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.