Polska - Świat nauki

IDEAS NCBR rozszerza współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi

2022-12-06 17:00:00

IDEAS NCBR podpisało porozumienie w sprawie współpracy z Department of Computer, Control and Management Engineering Antonio Ruberti (DIAG) Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. DIAG to jeden z wiodących włoskich wydziałów w takich obszarach jak m.in. robotyka, algorytmika, AI czy computer vision.  

Zobacz też: Nauka za granicą: czy Ameryka spełnia marzenia?

Uniwersytetu La Sapienza w RzymieWspółpraca z ośrodkami

DIAG to już czwarty ośrodek, z którym w tym roku IDEAS NCBR podpisało tzw. MoU (z ang. memorandum of understanding). Dotychczas deklarację współpracy z warszawskim ośrodkiem badawczo-rozwojowym podpisały CVC w Barcelonie, oraz Center for Artificial Intelligence and Advanced Robotics na National Taiwan University oraz Centrum Wiskunde & Informatica w Amsterdamie.

„Zależy nam na tym, aby równolegle budować siatkę połączeń zarówno na polskich uczelniach, jak i sukcesywnie nawiązywać relacje z zagranicznymi uczelniami oraz ośrodkami naukowymi. Z doświadczenia wiem, że możliwość odbycia stażu czy pracy w zagranicznym ośrodku naukowym to niezwykle cenne doświadczenie. Te działania umożliwią nam transfer wiedzy, udział w ciekawych projektach badawczych czy wspólne ubieganie się o środki unijne na projekty badawcze. Współpraca z wydziałem La Sapienza szczególnie cieszy, ponieważ niezwykle pozytywnie sam wspominam czas spędzony na tej uczelni - efektywną współpracę naukową, która przeradza się we wspólną opiekę naukową nad studentami” – tłumaczy dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.

Czego dotyczy zawarte porozumienie?

Porozumienie zwarte zostało na okres 4. lat. W tym czasie ośrodki skupią się na prowadzeniu wspólnych programów dla doktorantów, kooperację przy projektach badawczych oraz wymianach dla pracowników naukowych, a także wspólnych aplikacjach o europejskie wnioski grantowe. Projekty badawcze będą koncentrować się na algorytmicznych podstawach Data Science i zastosowaniach algorytmicznego uczenia maszynowego w przemyśle, medycynie i gospodarce cyfrowej

„Cieszymy się z nawiązania współpracy z IDEAS NCBR, które może stać się jednym z wiodących ośrodków badawczych w obszarach takich jak AI, algorytmy czy bezpieczeństwo. Jesteśmy dumni z tego, że przed laty mogliśmy gościć Piotra Sankowskiego, kiedy był na naszym wydziale na stażu naukowym. Nie możemy się doczekać kolejnych wymian studenckich” - tłumaczy prof. Stefano Leonardi, DIAG Uniwersytet La Sapienza w Rzymie, lider grupy badawczej zajmującej się algorytmami i Data Science.

Sukcesy badaczy

Widoczność IDEAS NCBR na arenie międzynarodowej sukcesywnie się zwiększa. Oprócz podpisanych umów z zagranicznymi ośrodkami badawczymi oraz uczelniami, w 2022 roku pięciu z pracujących w IDEAS NCBR naukowców dołączyło również do ELLIS Society (European Laboratory for Learning and Intelligent Systems). To europejska sieć badaczy o wyróżniających się osiągnięciach naukowych, którzy w swojej pracy koncentrują się na najistotniejszych wyzwaniach w ramach badań podstawowych oraz innowacjach i ich wpływie na społeczeństwo. Członkami ELLIS Society są: dr hab. Tomasz Trzciński, prof. PW i UJ; dr Tomasz Michalak; dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, dr hab. Bartosz Zieliński, dr hab. Piotr Miłoś, prof. PAN.

O IDEAS NCBR 

IDEAS NCBR Sp. z o.o. to ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, którego misją jest wsparcie rozwoju tych technologii  w Polsce, poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym. IDEAS NCBR Sp. z o.o. powołana została przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i należy do Grupy NCBR. Naszym celem jest zbudowanie największej w Polsce przestrzeni przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki. Najwyższy poziom merytoryczny realizowanych projektów gwarantuje możliwość współpracy z naukowcami o światowym autorytecie.

O NCBR

Narodowe  Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową od ponad dekady łączącą świat nauki i biznesu. Tworzy odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: IDEAS NCBR, ośrodek naukowy, Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
NaukoweLove Nocą
NaukoweLove Nocą już 10 lutego!

Jaki jest program wydarzenia?

nauka językÃłw obcych
Czy Polacy znają jezyki obce?

Zobacz, kto i dlaczego podejmuje się nauki języka?

Polecamy
Czym jest dokładnie najwyÅźszy tytuł naukowy?
Jak zostać profesorem?

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.