Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak gry komputerowe mogą pomóc w nauce języków obcych?

2019-08-06 10:24:50

Angielski umiem z gier! Gry nauczyły mnie więcej języka niż szkoła! itp. itd. - zapewne każdy z nas miał okazję usłyszeć takie odważne deklaracje. Pomijając faktyczny poziom umiejętności językowych osób negujących rolę szkoły w swojej edukacji, wpływ jaki elektroniczna rozrywka może wywrzeć na sposób i skuteczność nauczania, jest nie do zanegowania. Oto jak Simone Bregni, wieloletni nauczyciel języków obcych, wykorzystuje gry w nauce języków obcych.

Trzy kobiety z laptopami na kolanach radośnie rozmawiają

Nauka poprzez granie

Jak możemy przeczytać w napisanym przez Bregniego artykule [zob. źródło], używa on gier komputerowych jako bazę oraz uzupełnienie dla swoich lekcji. Według niego, gry wideo potrafią dostarczyć grającym adekwatną, kulturową reprezentację rzeczywistości. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu uczniowie otrzymują szeroki kontekst, w jakim dany język jest używany, dzięki czemu uczą się komunikować w bardziej naturalny i intuicyjny sposób, co w szerszej perspektywie ma znacznie pomagać w przyswajaniu nowego języka.

Jakie gry do nauki?

Naukowiec jako istotną cechę gier wskazuję ich interaktywność. Bregni twierdzi, że umieszczając uczniów w sytuacji, gdzie mają oni wyraźnie nakreślone jakieś cele, które muszą osiągnąć przy użyciu nowo poznanych słów i fraz, łatwiej i szybciej będą oni wykształcać nowe wzorce zachowań, w których to wykorzystuje się nowy język. Będzie to też komunikacja bliższa tej prawdziwej, a nie podręcznikowej.

Istotne jednak jest, by gry wykorzystywane do nauki były nieliniowe i pozwalały uczniom na podejmowanie w jakimś stopniu decyzji. Sprzężenie zwrotne i widoczne reakcje na nasze działania są w końcu jednym z kluczowych elementów interakcji międzyludzkich, na których symulacji nam w tym przypadku zależy.

Istotny w tej sytuacji będzie też odpowiedni, wspomniany wcześniej kontekst kulturowy i obecność w grze dialogów. W dzisiejszych czasach wiele gier posiada przerywniki filmowe i nagrane głosy w różnych językach, dzięki czemu rozmowy, które obserwujemy na ekranie, faktycznie mogą przypominać takie, które odbywamy w rzeczywistości.

Jak wykorzystać gry w edukacji?

Sprawa jednak nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać - szczególnie dla nauczycieli, którzy chcieliby wykorzystać tę metodę. Oczywistym problemem jest kwestia często dosyć drogiego sprzętu, który jest potrzebny do uruchomienia najnowszych gier, faktycznie oferujących wiarygodną reprezentację rzeczywistości potrzebną do nauki.

Opisana przez Simone Bregniego metoda wymaga również pewnej dodatkowej pracy od samych nauczycieli. Mentorzy w takich sytuacjach muszą wg naukowca, przygotowywać dla uczniów odpowiednie zestawy słownictwa, które będą potrzebne podczas danej sesji z grą. Niezbędne też będą bardziej tradycyjne ćwiczenia języka, zwiększające umiejętności czytania i słuchania - grający muszą w końcu rozumieć, w jakiej sytuacji znaleźli się w danej grze i co muszą zrobić.

Przyszłość edukacji a gry

Gry komputerowe to wyjątkowe medium, które dzięki swojej interaktywności i otwartości posiada ogromny potencjał edukacyjny. Właśnie dlatego, Bregni zachęca innych nauczycieli, aby ci wykorzystywali gry wideo w procesie edukacji. Naukowiec powołuje się na swoje pozytywne doświadczenia z tą metodą i na pozytywny odzew ze strony uczniów oraz możliwości, jakie pojawiać się będą wraz z rozwojem VR.

Zobacz też: Gry Quantic Dream - interaktywne kino w świecie gier komputerowych>>

KSK

fot. pexels.com

źródło: S. Bregni, Assassin’s Creed Taught Me Italian: Video Games and the Quest for Lifelong, Ubiquitous Learning, link: https://profession.mla.org/assassins-creed-taught-me-italian-video-games-and-the-quest-for-lifelong-ubiquitous-learning/.

Słowa kluczowe: Edukacja, gry wideo, interaktywne gry, gry symulacyjne, gry w nauce
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • gry w nauce języka [0]
    aleks
    2020-04-17 11:32:05
    Polecam ciekawy tekst na temat gier w nauce języka - https://lingroom.pl/blog/jak-wykorzystac-gry-komputerowe-na-lekcji-jezyka-obcego/
Zobacz także
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Polecamy
Zobacz podstawowe części składowe pracy dyplomowej!
Jak napisać streszczenie pracy dyplomowej?

Zobacz, jak stworzyć abstrakt pracy licencjackiej lub magisterskiej!

Zobacz, ktÃłre kierunki medyczne i specjalizacje lekarskie ułatwią Ci znalezienie pracy.
Studia medyczne w Polsce. Jakie kierunki należą do najbardziej przyszłościowych?

Zobacz, które kierunki medyczne i specjalizacje lekarskie ułatwią ci znalezienie pracy!

Ostatnio dodane
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Popularne