Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak napisać zakończenie pracy dyplomowej?

2019-01-22 09:51:52

Pisanie pracy dyplomowej dzieli się na wiele etapów. Gdy już stworzymy swój własny tekst naukowy, będziemy mogli zająć się elementami wprowadzającymi publikacji. Jak uporamy się ze wstępem, przejdziemy do ostatniej części projektu. Warto wiedzieć, jak ją stworzyć, aby promotor przyjął nasz tekst naukowy za pierwszym razem. Zobacz, jak napisać zakończenie pracy dyplomowej!

Zobacz, jak napisać zakończenie pracy licencjackiej lub magisterskiej!

Zakończenie pracy licencjackiej lub magisterskiej

Zakończenie pracy dyplomowej to część projektu, od której nie możemy niestety rozpocząć pisania naszego tekstu naukowego. Podobnie jest ze wstępem. Musimy zacząć nasze działania od stworzenia wszystkich zaplanowanych rozdziałów. Dopiero na ich podstawie będziemy w stanie podsumować badanie.

Jak napisać zakończenie pracy dyplomowej?

Pisanie zakończenia pracy licencjackiej lub magisterskiej to jeden z najprzyjemniejszych etapów, z jakimi spotkamy się w trakcie tworzenia projektu. Dużym plusem jest fakt, że możemy poświęcić tu chwilę na tzw. emocjonalny apel, w który odniesiemy się do wszystkich rozdziałów.

Oprócz tego, warto pamiętać, że ta ostatnia część jest podsumowaniem całego tekstu naukowego. Musimy tu zamieścić tezę oraz komentarz, który uargumentuje nasze stanowisko w danym badaniu.

Najważniejsze w zakończeniu pracy dyplomowej są wnioski, więc nie możemy w nim streszczać całej pracy, ponieważ od tego jest abstrakt, ani omawiać po kolei, co znalazło się w poprzednich rozdziałach (tym zajmuje się wstęp).

W zakończeniu może się pojawić omówienie trudności, które napotkało się trakcie przeprowadzania badania, wraz z podkreśleniem związków przyczynowo-skutkowych danych zjawisk. Na koniec warto pamiętać o perspektywie przyszłości, w której wskażemy, co może się wydarzyć oraz podkreślimy, jakie jeszcze wątki i obszary naukowe wymagają analizy.

Objętość zakończenia pracy dyplomowej

Zakończenie pracy dyplomowej nie ma określonej objętości. Liczba stron lub znaków w tej części projektu zależy tylko od nas. Warto pamiętać jednak, aby był on dostosowany do reszty licencjatu lub magisterki.

Jak widać, nie ma jednoznacznej reguły pisania zakończenia pracy dyplomowej. Dobranie odpowiedniej formuły zależy tylko od nas i od charakteru naszego projektu. Nie ma  się jednak o co martwić, ponieważ gdy już stworzymy tekst główny pracy licencjackiej lub magisterskiej, sami będziemy już wiedzieć, o czym pisać w zakończeniu.

Zobacz też, jak napisać wstęp pracy dyplomowej >>

PW

fot. Pixabay.com

Źródło: poradnikpisania.wordpress.com

Słowa kluczowe: zakończenie pracy magisterskiej, jak napisać zakończenie pracy licencjackiej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!
Nowe zasady przyznawania kredytów studenckich

Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!

Zobacz najwaÅźniejsze rzeczy, o ktÃłrych warto pamiętać przed sesją!
O czym warto pamiętać przed sesją egzaminacyjną na studiach?

Zobacz najważniejsze fakty, o których warto pamiętać przed sesją!

Polecamy
Mit studenckiego portfela
Mit studenckiego portfela

Czy naprawdę polski student jest taki biedny?

Sesyjna prokrastynacja. Dlaczego zawsze uczymy się na ostatnią chwilę?
Sesyjna prokrastynacja. Dlaczego zawsze uczymy się na ostatnią chwilę?

Systematyczna nauka? No, może od przyszłego semestru.

Ostatnio dodane
Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!
Nowe zasady przyznawania kredytów studenckich

Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!