Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak nie popaść w zaległości na studiach?

2023-03-15 23:01:42

Z początkiem nowego semestru zawsze wydaje się, że w końcu można chwilę odetchnąć po ostatniej sesji. Jednak ta chwila wytchnienia może wydłużyć się na kolejne kilka miesięcy, przez co można popaść w błędne koło odkładania nauki i pisania prac zaliczeniowych na później. Odwlekanie rzeczy w czasie to wyuczony nawyk, którego na szczęście można się oduczyć. Oto skuteczne porady, które pomogą w niepopadaniu w zaległości na studiach.

Zobacz również: Jak zwiększyć swoją produktywność? 6 porad dotyczących porannej rutyny

Jak nie popaść w zaległości

Rozkładanie dużych sprawach na mniejsze części

Pisanie jednej strony dziennie przez 20 dni nie brzmi tak strasznie, jak presja napisania 20-stronnicowej pracy w jeden wieczór. Duże zaliczenia czy rozległy materiał do nauki warto zaplanować wcześniej i rozłożyć je na kilka mniejszych części tak, aby były, jak najmniej męczące. Można je podzielić na mniejsze podzadania lub w dane dni wyznaczyć konkretną ilość czasu, jaką chce się na nie przeznaczyć. Wiedząc za wczasu, co dokładnie trzeba zrobić, praca staje się łatwiejsza i nie trzeba się bać, że się o czymś zapomni.

Techniki zarządzania czasem

Techniki zarządzania czasem pomagają w organizacji i w zbudowaniu nawyków związanych z produktywnością. Najprostszą z nich jest tworzenie listy "do zrobienia" na dane dni pamiętając przy tym, że nasze zasoby energetyczne nie są bez dna - nie należy zatem obciążać się zbyt wieloma zadaniami na raz. Przydatna również może się okazać metoda Pomodoro, czyli dzielenie czasu przeznaczanego na zadanie na mniejsze odcinki. Polega przykładowo na 30 minutach nieprzerwanej pracy i 10 minutach przerwy w nagrodę. Technika ta zwiększa wydajność oraz pomaga w lepszym zapamiętywaniu. 

Trening rozpoczynania

Problem z odwlekaniem rzeczy na później u wielu osób ma związek nie z samą pracą z tym związaną, ale z rozpoczynaniem jej. W takim wypadku należy wyrobić sobie nawyk szybkiego startu poprzez trening rozpoczynania. Wystarczy nastawić zegar na około 15-20 minut uczenia się, czy pisania pracy i skoncentrować się w całości na zadaniu. W głowie należy zachować myśl, że robimy to tylko do momentu zadzwonienia budzika, a potem można odpocząć.

Praktyka skupiania się na małych blokach czasowych pozwala nie zagłębiać się w to, jak dużo pozostało jeszcze zrobienia oraz jak trudny lub i frustrujący jest dany materiał, ponieważ wtedy występuje większe prawdopodobieństwo odkładania na później.

Nagradzanie się

Regularne nagradzanie się wspomaga ośrodek nagrody w mózgu, który w podświadomości połączy wykonanie jakiejś produktywnej rzeczy z przyjemnością, która po niej następuje. Zmniejszy to prawdopodobieństwo odkładania pracy i nauki na później, ponieważ łatwiej zabierać się za zadanie, po którym jesteśmy z miejsca nagradzani. Może to być na przykład ciastko po każdej godzinie powtarzania materiału lub coś większego, jak wyjście do kina za napisanie całej pracy.

MS

fot. pixabay

źródło: corazlepszafirma.pl

Słowa kluczowe: studia, porady, student, zaległości na studiach, nowy semestr
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Jak nie popaść w zaległości
Jak nie popaść w zaległości na studiach?

Poznaj sposoby na to, aby nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę i być na bieżąco z zaliczeniami na studiach.

Polecamy
Kiedy podbić legitymację studencką?

Status studenta zapewnia wiele korzyści. By jednak był on aktywny, potrzebna jest aktualna legitymacja studencka. Kiedy kończy się jej ważność?

Praca w trakcie studiów - jak połączyć naukę z zarabianiem?

Czy da się połączyć naukę z pracą? Jakiej pracy szukać i w jakim wymiarze godzinowym? Podpowiadamy, jakie są wady i zalety różnych rozwiązań!

Ostatnio dodane
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.