Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak organizować sobie czas, kiedy trzeba zostać w domu?

2020-03-17 18:51:34

Obecnie każdy student na pewno czuje się nieco zdezorientowany świadomością, że teoretycznie nie ma zajęć, ale w praktyce nadal trzeba pisać prace i uczyć się na przyszłe egzaminy. Jak zatem przestawić się z odgórnie zorganizowanych wykładów i programu dnia na samodzielne zarządzanie swoim czasem? A co więcej – jak organizować ten czas tak, aby możliwie ograniczyć wychodzenie z domu? Poniżej znajdziesz 5 pomysłów na poradzenie sobie z tą wyjątkową sytuacją.

Nauka w domu

1. Ustal godziny nauki i wykonywania obowiązków

Warto pamiętać, że szybko przyzwyczajamy się do pewnych nawyków, szczególnie kiedy są to nawyki związane z porą dnia wykonywania pewnych czynności. Jeśli, przykładowo, przez większość semestru jesteś na uczelni od 9.00 do 17.00, to dobrze byłoby tak planować sobie pracę w domu, żeby zachować godziny zbliżone do tych, w których normalnie trwałaby twoja nauka. W związku z tym, jeżeli twój dzień zwykle zaczyna się o 9.00, to wstań na tyle wcześniej, by o tej godzinie móc usiąść do biurka i zabrać się za obowiązki. A co za tym idzie,  pamiętaj, żeby skończyć wtedy, kiedy normalnie kończyłyby się zajęcia na uczelni. Nie ma sensu robić więcej, niż pozwala na to energia, szczególnie jeśli nie jest się do tego przyzwyczajonym. Lepiej zacząć kolejnego dnia, z większą motywacją i świeższym umysłem. Innymi słowy: zachowaj umiar!

2. Wydziel specjalną przestrzeń na pracę

Perspektywa zostania w domu przez następne tygodnie może bardzo zachęcać do przeleżenia tego czasu w łóżku, pod kołdrą i z laptopem na kolanach. Jakkolwiek atrakcyjnie by to nie brzmiało, nie jest to najlepszy pomysł, bo łóżko to miejsce, które umysł kojarzy z odpoczynkiem, dlatego można mieć wówczas trudności ze skupieniem się. Najrozsądniej byłoby zdecydować się pracować przy biurku, ale może to być też stół, blat, czy inna twarda powierzchnia, na której można swobodnie rozłożyć komputer i książki.

3. Pamiętaj o przerwach

Obowiązki, nauka i przyszłe zaliczenia – wszystkie te sprawy są ważne, ale zawsze jest na nie zbyt mało czasu, dlatego najchętniej zrobiłoby się wszystko naraz, żeby jak najszybciej mieć to z głowy. Mimo to, umysł zdecydowanie lepiej pracuje, gdy wie, że po skończeniu konkretnego zadania dostanie przerwę na rozprostowanie kości, przekąskę, czy po prostu odwrócenie oczu od męczącej jasności ekranu komputera. W ten sposób można być o wiele bardziej zmotywowanym do skończenia danego zadania, bo ma się świadomość, że za chwilę przyjdzie czas na wyczekiwany relaks. Te przerwy dobrze jest wykorzystać na jakąś aktywność fizyczną, nawet jeśli miałoby to być zrobienie paru przysiadów, przejście się po mieszkaniu czy krótkie rozciąganie. Taki balans pozwala zachować higienę umysłu i ciała, nie wychodząc z domu.

4. Zminimalizuj korzystanie z mediów społecznościowych i telefonu

Jak zapewne wiadomo, na większości uczelni możliwość korzystania z telefonu jest dość ograniczona. Z tego względu, dobrze byłoby stosować się do tego również podczas nauki w domu. Najlepiej zostawić telefon w zupełnie innym pomieszczeniu niż to, w którym się pracuje i wyciszyć dźwięk, aby nie było możliwości sięgnięcia po komórkę nawet na krótką chwilę. Smartfony i media społecznościowe są znanymi pożeraczami czasu, więc najbezpieczniej odciąć się od nich na czas nauki jednego rozdziału czy wykonania jednego zadania i sprawdzić te wszystkich wiadomości dopiero, gdy już się skończy swoje zadania.

5. Pozostań w stałym kontakcie z wykładowcami i innymi studentami

Mimo że jesteś w domu, to tak naprawdę nie masz niestety wolnego od studiów, dlatego warto co jakiś czas sprawdzać skrzynkę mailową lub stronę wydziału, w razie gdyby pojawiły się tam jakieś ważne wiadomości. Łatwo skupić się na tym, że jest wiele materiału do powtórzenia, a ten czas można by wykorzystać na nadrobienie zaległości, przez co nietrudno niechcący przeoczyć nowe zadania, które też trzeba wykonać w określonym terminie. Dlatego dobrze jest od czasu do czasu wymienić się informacjami z innymi studentami z twojego kierunku lub napisać do wykładowcy w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z materiałem.

Na koniec: Zrelaksuj się!

Choć ważne jest dobre zorganizowanie czasu na naukę, wypoczynek jest równie istotny. Dlatego jeśli zauważysz, że zostając w domu, masz więcej wolnego czasu niż można by się spodziewać, sięgnij po tą książkę, którą już od jakiegoś czasu planujesz przeczytać, zadzwoń do przyjaciół lub rodziny i dowiedz się, jak się czują, lub połóż się wcześniej spać. Najlepsze rezultaty osiągnie się poprzez równowagę, więc nie wychodząc z domu, postaraj się wygospodarować czas zarówno na obowiązki, jak i na wypoczynek.

JS

fot. pixabay.com/Free-Photos

Źródło: refinery29.com

Słowa kluczowe: zostań w domu, porady, pomysły, organizacja czasu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
Seminarium na studiach - co to jest?
Seminarium na studiach - co to jest?

Na czym polega seminarium i kto je prowadzi?

Czy warto rzucić studia? Kiedy z nich zrezygnować?

Kolejny dzień na uczelni wydaje się być bezsensowną katorgą, która nic nam nie daje? Czy to dobry pomysł, by przestać studiować?

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.