Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak poprawić koncentrację przed ważnym egzaminem?

Metody na utrzymanie skupienia podczas nauki

2021-09-14 10:19:57

Kartkówki, sprawdziany, egzaminy, kolokwia czy sesje to dość stresujące wydarzenia, na których sprawdzana jest nasza wiedza. Kiedy zależy nam na jak najefektywniejszym przyswojeniu wiadomości, musimy zrobić wszystko, żeby pracować w skupieniu. W jaki sposób to zrobić? Przedstawiamy 4 sposoby na poprawę poziomu koncentracji, uwagi, pamięci i skupienia.

Zobacz też: Co jeść, aby poprawić pracę mózgu podczas nauki i pracy? >>

Jak poprawic pamięć? Sposoby na utrzymanie skupienia i wzmocnienie koncentracjiCzy styl życia wpływa na utrzymanie skupienia?

Możemy zrobić wiele, aby walczyć z prokrastynacją. Jedną z częściej proponowanych metod jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Mowa tu m.in. o: wysypianiu się, utrzymywaniu zbilansowanej diety, regularnym ruchu i uzupełnianiu suplementów. Dodatkowymi zaleceniami jest wprowadzenie zdrowej rutyny i planowanie każdego dnia. Wiedząc, jakie wyzwania stoją przed nami, lepiej go zagospodarujemy. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do pracy późnymi wieczorami.

Jednakże często ignorujemy te czynniki. Mylnie utwierdzamy się w przekonaniu, że zarwanie jednej nocki może i odbije się na kolejnym dniu, ale nie na trzech. Jest to ogromny błąd, który może doprowadzić do przeciążenia naszego organizmu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niedobór snu pozostawia ślady nawet do tygodnia! Jakie są tego efekty? Chociażby zaburzenia koncentracji, rozkojarzenie i ogólne problemy ze skupieniem, a także poczucie zmęczenia oraz wahania nastrojów.

Na pewno wiele z nas zdążyło trafić na informacje o tym, jak podnieść poziom koncentracji i uwagi. Większość z tych działań polega na trosce o poprawną pracę mózgu. Zalecenia dążą do uzyskania jednego z dwóch efektów:

  • wypracowania zdrowych nawyków, dzięki którym łatwiej nam będzie skupić się na działaniu i zmotywować do pracy,
  • wzmocnienia uwagi i koncentracji podczas ważnych zadań (jak nauka przed egzaminem).

1. Zdrowe nawyki a wzmocnienie długotrwałej koncentracji podczas nauki

Istnieje kilka metod, które niwelują zaburzenia koncentracji. Mają dodatkowe skutki uboczne, które podczas nauki potraktujemy jako zaletę. Jest to poprawa pamięci długotrwałej oraz utrzymanie skupienia nad notatkami. Pierwszą z nich jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Zapewne nie będzie to odkrycie roku, lecz warto o nim nie zapominać. To, jak wygląda nasza rutyna, znacząco odbija się na pracy naszego mózgu.

O czym warto pamiętać podczas nauki, aby utrzymać skupienie? Dbajmy o nawodnienie mózgu i dostarczanie odpowiedniej ilości energii. Kiedy przyswajamy wiedzę, potrafimy spalić do kilkudziesięciu procent energii z dotychczas dostarczonego pożywienia, dlatego warto zawsze mieć zdrową przekąskę pod ręką. Mogą to być owoce, orzechy czy inne przekąski, które uznamy za odpowiednie dla naszej diety. Oczywiście nie zapominajmy o wodzie. Dzbanek z miętą i cytryną jest smaczny, a dodatkowo wspomaga utrzymanie koncentracji. Często podczas nauki odczuwamy ból głowy. Najczęściej nie jest to efekt zbyt intensywnego przyswajania wiedzy, a właśnie braku odpowiedniego nawodnienia.

2. Robienie przerw służy poprawie koncentracji i uwagi

Znaczna część zaburzeń poziomu koncentracji wynika z przeciążenia mózgu. Dlatego warto robić przerwy podczas intensywnej nauki. Jaki schemat sprawdza się najlepiej? Tutaj wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji oraz możliwości organizacyjnych. Kiedy zostały nam 24 godziny do sesji, prawdopodobnie niewielu z nas zdecyduje się na 20 minut nauki i 5 minut przerwy, aczkolwiek ten układ sprawdzi się, gdy musimy nauczyć się 50 słówek na kolejny dzień. Wówczas umysł jest w stanie się zregenerować i przygotować na kolejną porcję wiedzy. 

 Co robić podczas przerw dla wzmocnienia koncentracji? Tak naprawdę wszystko, na co mamy ochotę. Jeśli jednak zależy nam na wysokiej efektywności, to nie sięgajmy po telefon, gdyż po 5 minutach na pewno go nie odłożymy. Wykorzystajmy ten czas na relaks dla zmęczonych oczu od monitora i rozprostowanie zastygłych mięśni. Ustawmy stoper i wykonajmy kilka ćwiczeń rozciągających lub poświęćmy jedną z pauz na chwilową medytację, która sprawi, że pozbędziemy się problemów ze skupieniem.

3. Pozbądź się rozpraszaczy, aby utrzymać wysoki poziom skupienia

Okazuje się, że znaczna część z nas utrzymuje stosunkowo dobry tryb życia i dba o przygotowanie do nauki i pracy. W takim razie skąd pojawiają się problemy ze skupieniem? Odpowiedzią na to pytanie są wszelkiego rodzaju rozpraszacze. Dla większości z nas będzie to telefon, do którego zaglądamy częściej niż do notatek. Inni wyrobili sobie nawyk słuchania radia czy oglądania telewizji kątem oka. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ głośne dźwięki nas drażnią i powodują, że nie możemy utrzymać koncentracji. W tym przypadku nie będzie to winą żadnych zaburzeń, a jedynie naszych niedopatrzeń.

Kolejną możliwością jest wszechobecny bałagan. O wiele łatwiej starać się o utrzymanie skupienia, gdy przestrzeń dookoła nas jest uporządkowana. Chaos może nas dekoncentrować. Siedząc przy biurku, patrzymy się na niego i zamiast myśleć o zadaniach do zrobienia, zastanawiamy się, czy nie lepiej odkurzyć. Nie bez przyczyny największy porządek mamy wtedy, gdy pozostaje nam wiele do zrobienia. Budujemy przeświadczenie o wykonanym zadaniu, co daje nam poczucie realizacji. Notatki jak czekały, tak czekają.

4. Suplementy diety i preparaty na wzmocnienie koncentracji

Ostatnim aspektem na który musimy wziąć poprawkę jest odpowiednia suplementacja. Kiedy trudno nam wykonywać najprostsze czynności, bo wciąż mylimy daty, miejsca i godziny, musimy sprawdzić, czy naszemu organizmowi nie brakuje żadnych mikroelementów. Zaburzenia koncentracji są także objawem wielu chorób, jak zachwianie równowagi pracy tarczycy. Z tego powodu, oprócz zakupu wszędzie polecanego magnezu, powinniśmy udać się do endokrynologa lub innych specjalistów, aby zbadali na czym polega problem.

Sprawdź również, Jak poprawić pamięć do nauki i pracy>>

KK

fot. energepic.com z Pexels

Słowa kluczowe: wzmocnienie koncentracji, utrzymanie skupienia,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nie trać czasu i miej satysfakcję z przebiegu dnia

Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twój czas był bardziej zorganizowany.

Sposoby na utrzymanie koncentracji
Jak poprawić koncentrację przed ważnym egzaminem?

Sprawdź metody na długotrwałe utrzymanie skupienia.

ksiąÅźki do psychologii i socjologii
Książki do psychologii i socjologii

Które książki do psychologii i socjologii stanowią wiarygodne źródło informacji i dlaczego warto po nie sięgnąć w każdym momencie życia?

Polecamy
Uwaga studenci! Zmiany na uczelniach i w szkolnictwie wyższym! [WIDEO]
Jak wygląda inauguracja roku akademickiego?

Zobacz, jak wygląda pierwszy dzień roku akademickiego!

Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Polecamy
Ostatnio dodane
Nie trać czasu i miej satysfakcję z przebiegu dnia

Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twój czas był bardziej zorganizowany.

Sposoby na utrzymanie koncentracji
Jak poprawić koncentrację przed ważnym egzaminem?

Sprawdź metody na długotrwałe utrzymanie skupienia.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!