Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak przetrwać na studiach? 5 praktycznych porad

2022-09-16 17:47:53

Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Już za dwa tygodnie studenci pożegnają się z wakacjami i powrócą w mury uczelni. Jak przygotować się do życia studenta?

Zobacz też: Wznowienie studiów - czym jest, komu przysługuje, jak napisać podanie?

5 praktycznych porad dla studentówPilnuj swoich spraw!

Studia to nie jest już obowiązkowa szkoła. Sami decydujemy, czy chcemy zyskać wyższe wykształcenie. Z tego względu nikt nie będzie cię już pilnował. Owszem, rok akademicki jest z góry zaplanowany, a prowadzący podają terminy egzaminów lub ważnych dni na uczelni, ale w szkole wyższej każdy odpowiada za siebie. Nikt nie będzie pytał o to, dlaczego nie zjawiłeś/aś się na zajęciach czy na sesji egzaminacyjnej lub czy pamiętasz o złożeniu dokumentów w dziekanacie. Warto zapisywać sobie ważne daty i informacje, żeby na pewno niczego nie przeoczyć.

Naucz się pisać maile do prowadzących

Pisanie maili brzmi banalnie, ale jak się okazuje nawet to może przysporzyć wielu problemów. Nie trzeba ukrywać, że na uczelniach panuje hierarchia, w której student znajduje się najniżej. Trzeba pamiętać, że wiadomość do prowadzącego musi być napisana językiem oficjalnym oraz zawierać na początku zwrot grzecznościowy: "Szanowna Pani/ Szanowny Panie..." z tytułem, jaki posiada adresat. Tych tytułów jest wiele, więc łatwo się w nich pogubić, dlatego ważne jest, aby przed wysłaniem maila dokładnie to sprawdzić. Jeśli jednak nie ma pewności, czy zdobyta informacja jest poprawna, lepiej jest zwórcić się tytułem wyższym, niż dana osoba posiada. Gdy użyjemy niższego, możemy urazić wykładowcę, a tego wolelibyśmy uniknąć.

Znajdź tanie ksero

Dziwne, ale prawdziwe. Można być w szoku, jak wiele drukuje się podczas studiów. Skrypty, wymagania, notatki itd. potrafią zawierać kilkadziesiąt stron, co może być dość problematyczne do wydrukowania w domu. Z uwagi na ilość materiałów lepiej znaleźć punkt kserokopijny z atrakcyjnym cennikiem, adekwatnym do portfela studenta.

Nie opuszczaj zajęć bez powodu

Na większości uczelni wykłady są nieobowiązkowe. Oznacza to, że jeśli nie chcesz, wcale nie musisz się na nich pojawiać. Inaczej jest z ćwiczeniami. Tutaj każdy prowadzący na początku roku akademickiego podaje wymagania odnośnie do zaliczenia przedmiotu, w tym powinien zawrzeć liczbę dopuszczalnych nieobecności. Zwykle są to 1-2 razy, w zależności od ilości godzin do przeprowadzenia. Warto podkreślić, że zwolnienia lekarskie nie zagwarantują dodatkowej możliwej nieobecności i dlatego trzeba wziąć pod uwagę zdarzenia losowe, możliwe w trakcie roku akademickiego. Pamiętaj, że wszystko zawsze zależy od prowadzącego - z niektórymi da się negocjować, jednak trafią się również nieugięci.

Rób notatki (albo je sobie zagwarantuj)

Na zajęciach warto notować, choć z początku wydaje się to niepotrzebne, ale gdy nadejdzie sesja notatki okazują się niezbędne. Dzisiaj dużo studentów robi je komputerowo, jednak papierowe zapiski również się zdarzają. W takim przypadku warto zadbać, aby były przejrzyste, poniewaź łatwiej będzie uczyć z nich do egzaminów. Możesz także robić je na osobnych kartkach i wpinać do organizera. Jeśłi nie chcesz robić notatek bądź zapomnisz o kilku zajęciach pamiętaj, że zawsze znajdzie się osoba, która notuje bez wyjątku.

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@energepic-com-27411/

Źródło: headdivided.pl

Słowa kluczowe: studia, jak poradzić sobie na studiach, porady dla studentów, rok akademicki 2022/2023
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Trudne początki studiowania - wyzwanie, które kształtuje przyszłość

Jak sobie radzić w obliczu pierwszych trudności na studiach?

Polecamy
poÅźyczka dla studenta
Jak z ograniczonym budżetem przetrwać na studiach? Białystok

Sprawdźcie, jak pozyskiwać środki na edukację oraz w jaki sposób porównywać dostępne opcje.

Czy studenci mają ferie zimowe?
Czy studenci mają ferie zimowe?

Czy studenci mogą liczyć na dni wolne po sesji?

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Popularne