Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak przetrwać na studiach? 5 praktycznych porad

2022-09-16 17:47:53

Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Już za dwa tygodnie studenci pożegnają się z wakacjami i powrócą w mury uczelni. Jak przygotować się do życia studenta?

Zobacz też: Wznowienie studiów - czym jest, komu przysługuje, jak napisać podanie?

5 praktycznych porad dla studentówPilnuj swoich spraw!

Studia to nie jest już obowiązkowa szkoła. Sami decydujemy, czy chcemy zyskać wyższe wykształcenie. Z tego względu nikt nie będzie cię już pilnował. Owszem, rok akademicki jest z góry zaplanowany, a prowadzący podają terminy egzaminów lub ważnych dni na uczelni, ale w szkole wyższej każdy odpowiada za siebie. Nikt nie będzie pytał o to, dlaczego nie zjawiłeś/aś się na zajęciach czy na sesji egzaminacyjnej lub czy pamiętasz o złożeniu dokumentów w dziekanacie. Warto zapisywać sobie ważne daty i informacje, żeby na pewno niczego nie przeoczyć.

Naucz się pisać maile do prowadzących

Pisanie maili brzmi banalnie, ale jak się okazuje nawet to może przysporzyć wielu problemów. Nie trzeba ukrywać, że na uczelniach panuje hierarchia, w której student znajduje się najniżej. Trzeba pamiętać, że wiadomość do prowadzącego musi być napisana językiem oficjalnym oraz zawierać na początku zwrot grzecznościowy: "Szanowna Pani/ Szanowny Panie..." z tytułem, jaki posiada adresat. Tych tytułów jest wiele, więc łatwo się w nich pogubić, dlatego ważne jest, aby przed wysłaniem maila dokładnie to sprawdzić. Jeśli jednak nie ma pewności, czy zdobyta informacja jest poprawna, lepiej jest zwórcić się tytułem wyższym, niż dana osoba posiada. Gdy użyjemy niższego, możemy urazić wykładowcę, a tego wolelibyśmy uniknąć.

Znajdź tanie ksero

Dziwne, ale prawdziwe. Można być w szoku, jak wiele drukuje się podczas studiów. Skrypty, wymagania, notatki itd. potrafią zawierać kilkadziesiąt stron, co może być dość problematyczne do wydrukowania w domu. Z uwagi na ilość materiałów lepiej znaleźć punkt kserokopijny z atrakcyjnym cennikiem, adekwatnym do portfela studenta.

Nie opuszczaj zajęć bez powodu

Na większości uczelni wykłady są nieobowiązkowe. Oznacza to, że jeśli nie chcesz, wcale nie musisz się na nich pojawiać. Inaczej jest z ćwiczeniami. Tutaj każdy prowadzący na początku roku akademickiego podaje wymagania odnośnie do zaliczenia przedmiotu, w tym powinien zawrzeć liczbę dopuszczalnych nieobecności. Zwykle są to 1-2 razy, w zależności od ilości godzin do przeprowadzenia. Warto podkreślić, że zwolnienia lekarskie nie zagwarantują dodatkowej możliwej nieobecności i dlatego trzeba wziąć pod uwagę zdarzenia losowe, możliwe w trakcie roku akademickiego. Pamiętaj, że wszystko zawsze zależy od prowadzącego - z niektórymi da się negocjować, jednak trafią się również nieugięci.

Rób notatki (albo je sobie zagwarantuj)

Na zajęciach warto notować, choć z początku wydaje się to niepotrzebne, ale gdy nadejdzie sesja notatki okazują się niezbędne. Dzisiaj dużo studentów robi je komputerowo, jednak papierowe zapiski również się zdarzają. W takim przypadku warto zadbać, aby były przejrzyste, poniewaź łatwiej będzie uczyć z nich do egzaminów. Możesz także robić je na osobnych kartkach i wpinać do organizera. Jeśłi nie chcesz robić notatek bądź zapomnisz o kilku zajęciach pamiętaj, że zawsze znajdzie się osoba, która notuje bez wyjątku.

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@energepic-com-27411/

Źródło: headdivided.pl

Słowa kluczowe: studia, jak poradzić sobie na studiach, porady dla studentów, rok akademicki 2022/2023
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem studiÃłw?
Co musisz wiedzieć przed pójściem na studia?

Zobacz, co warto wiedzieć, zanim przekroczysz próg uczelni.

5 praktycznych porad dla studentÃłw
Jak przetrwać na studiach? 5 praktycznych porad

Zobacz rady, które ułatwią Ci życie na studiach.

LivinnX
Dlaczego studenci Erasmusa wybierają Kraków?

Kraków z uznanym Uniwersytetem Jagiellońskim, bogatym studenckim zapleczem i swoja bogatą historią jest magnesem dla studentów z zagranicy

Polecamy
Kiedy podbić legitymację studencką?

Status studenta zapewnia wiele korzyści. By jednak był on aktywny, potrzebna jest aktualna legitymacja studencka. Kiedy kończy się jej ważność?

Jak zwracać się do prowadzących na Studiach?

W nowym środowisku łatwo o niepotrzebną gafę, której można łatwo uniknąć.

Polecamy
Ostatnio dodane
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem studiÃłw?
Co musisz wiedzieć przed pójściem na studia?

Zobacz, co warto wiedzieć, zanim przekroczysz próg uczelni.

5 praktycznych porad dla studentÃłw
Jak przetrwać na studiach? 5 praktycznych porad

Zobacz rady, które ułatwią Ci życie na studiach.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.