Ze Świata - Studencka Polityka

Jak przygotować się do wyjazdu w ramach programu Erasmus+?

2015-08-04 13:12:26

Możliwość zwiedzania nowych miejsc, ciekawe wykłady oraz znajomości to profity płynące z wyjazdu z programem Erasmus+. Studenci, którzy skorzystali z udziału w wymianie, mają też większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy niż ich rówieśnicy, którzy nie posiadają doświadczenia związanego z wyjazdem. Dlaczego warto wziąć udział w tej edukacyjnej przygodzie?

Projekt Erasmus+ - jak wziąć udział?

Erasmus+ to stosunkowo nowy projekt, który powstał w 2014 r. zastępując programy podlegające pod projekt „Uczenie się przez całe życie”. Korzysta z niego już ponad 2 tys. uczelni z całej Europy.  Minimalny okres takiego wyjazdu wynosi 3 miesiące, maksymalny – rok.  Z opcji wyjazdu mogą skorzystać studenci i pracownicy naukowi szkół wyższych posiadających Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego. Studenci, biorący udział w tym przedsięwzięciu, realizują część programu studiów za granicą. Wymiana zaczyna się we wrześniu, dlatego decyzję o wyjeździe i kwestiami z nim związanymi  trzeba podjąć znacznie wcześniej. W lutym rozpoczyna się rekrutacja – w tym czasie najlepiej podjąć decyzję, gdzie chcemy jechać. O szczegóły warto dopytać pracowników, którzy są odpowiedzialni za wymiany studenckie. Dobrym pomysłem jest zasięgnięcie informacji od studentów, którzy uczestniczyli już w programie Erasmus.

Co z językiem?

Język obcy to Twoje narzędzie komunikacji, dlatego w razie potrzeby, przed wyjazdem warto przypomnieć sobie wiedzę z zakresu interesującego nas języka. W języku angielskim dogadasz się bez kłopotu niemal wszędzie, poziom B1 powinien sprawdzić się w swobodnym komunikowaniu. Oczywiście są wyjątki od tej przyjętej reguły. Jeżeli wybierasz się na wymianę do Francji, język angielski może nie wystarczyć. Aby swobodnie się porozumiewać, konieczna jest chociaż podstawowa znajomość języka francuskiego. Ułatwieniem w przygotowaniach może okazać się kurs językowy, organizowany przez uczelnie partnerskie.

Studencki budżet

Każdy student, udający się na wymianę otrzymuje dofinansowanie, które nie pokrywa jednak wszystkich kosztów związanych z wyjazdem – podróżą i pobytem. Wysokość stypendium jest zależne od miejsca, do którego się wybieramy. Największe dofinansowanie otrzymują studenci udający się do Wielkiej Brytanii. Ich miesięczne stypendium wynosi wówczas 500 euro. Dla porównania – jadąc do Bułgarii otrzymamy 300 euro.  Podejmując decyzję o wyjeździe należy zastanowić się także nad tą kwestią. Cała kwota przeznaczona na utrzymanie, trafia na konto studenta z góry, jednak zdarza się, że niektóre uczelnie na początku przyznają ok. 70 proc. sumy - resztę po przedstawieniu poniesionych kosztów. Przed wyjazdem musisz więc dobrze rozplanować wszystkie wydatki i koszt wyjazdu, ponieważ są one ograniczone.

Dojazd i nocleg

Kwestia transportu, jego organizacja i koszt leżą w zakresie studenta. Biorąc pod uwagę lot samolotem, warto jak najszybciej zarezerwować bilet. W ten sposób unikniesz dodatkowych kosztów – im szybciej zarezerwujesz lot, tym taniej go dostaniesz. Jeszcze tańszą opcją może okazać się przejazd autokarem, warto mieć na uwadze, że wówczas podróż potrwa o wiele dłużej. Równie ważną kwestią jest zorganizowanie noclegu. Najpowszechniejszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem jest akademik. Spora część budżetu na pewno zostanie przeznaczona na wyżywienie i komunikację. Informacji o miejscach z tanimi obiadami najlepiej wcześniej poszukać na studenckich forach, ale również na bieżąco dowiadywać się od nowo poznanych znajomych z uczelni. Jeśli chodzi o wymianę waluty, lepiej zadbać o tę sprawę jeszcze przed wyjazdem i zaoszczędzić sobie związanych z tym niespodzianek lub stresów.

Plan zajęć i punkty ECTS

Po przyjeździe warto jak najszybciej wybrać się do konkretnego działu na uczelni, który jest odpowiedzialny za organizację programu Erasmus+. Pracownicy lub studenci pomogą w kwestiach formalnych, a w razie wątpliwości - podpowiedzą gdzie szukać miejsca zamieszkania i odpowiedzą na nurtujące pytana. Na początku roku akademickiego warto zadbać o plan zajęć, aby ten był jak najbardziej zbliżony do programu realizowanego na polskich uczelniach. Pamiętaj, że przez cały czas pobytu na wymianie studenci  zobowiązani są do realizowania punktów ECTS.

Dlaczego warto wziąć udział?

Jak wynika z raportu „Erasmus Impact Study”, opublikowanego przez Komisję Europejską w 2014 r., uczestnicy wymiany studenckiej mają zwiększone szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Pracodawcy cenią bowiem umiejętności takie jak dobra znajomość języków obcych i duża samodzielność. Obie umiejętności nabędziemy właśnie dzięki wyjazdom studenckim.  Plusem takiego wyjazdu jest też nawiązanie wielu ciekawych znajomości i poszerzenie kapitału społecznego, który może ułatwić znalezienie pracy.  

IP/ MK

Słowa kluczowe: erasmus, wyjazdy, studenci, wymiana studencka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Darmasiswa Stypendium, czyli studiuj i odkrywaj uroki Indonezji! Jak to zrobić?

Zwiedzanie orientalnego kraju w czasie studiów jest bardzo realne. Poznaj program stypendialny rządu indonezyjskiego.

Studia Wielka Brytania
Rozmowa kwalifikacyjna na Oxbridge – fakty i mity Wrocław

Słynne Oxbridge, czyli Uniwersytet Oksfordzki i Uniwersytet Cambridge, cieszą się zasłużoną opinią najlepszych uczelni wyższych na całym świecie.

studia UK
Oxford i Cambridge – jak dostać się na najbardziej prestiżowe uczelnie świata? Katowice

Uniwersytet Oxfordzki i Uniwersytet Cambridge – znane także pod wspólną nazwą Oxbridge – to dwa spośród najbardziej prestiżowych uczelni wyższych na całym świecie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Darmasiswa Stypendium, czyli studiuj i odkrywaj uroki Indonezji! Jak to zrobić?

Zwiedzanie orientalnego kraju w czasie studiów jest bardzo realne. Poznaj program stypendialny rządu indonezyjskiego.

Studia Wielka Brytania
Rozmowa kwalifikacyjna na Oxbridge – fakty i mity Wrocław

Słynne Oxbridge, czyli Uniwersytet Oksfordzki i Uniwersytet Cambridge, cieszą się zasłużoną opinią najlepszych uczelni wyższych na całym świecie.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.