Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak się uczyć do sesji - rady dla studentów medycyny

2021-02-02 08:51:09

Studia medyczne są niezwykle wymagające. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Brak apetytu, bezsenność, uczucie lęku – stres może wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Gorzej, gdy nad nerwami nie potrafisz zapanować w ważnej życiowej sytuacji. Wówczas trudniej uzyskać satysfakcjonujący wynik. Dobrze jest zatem dowiedzieć się, jak skutecznie walczyć ze stresem przed egzaminem.

studenci medycyny

1. Zrób plan. To zawsze dobra podstawa, bez względu na to, co robisz. Nawet plan, który jest kiepski, jest lepszy niż żaden. Podziel najlepiej naukę na partie i osobno przygotowuj się do każdego z czekających Cię egzaminów.

Jak się uczyć do sesji? Możesz tego dokonać w kilku krokach:

  • Określ, co chcesz osiągnąć.
  • Sprawdź dokładnie, czego musisz się nauczyć.
  • Podziel materiał na części.
  • Zdefiniuj sposób, w jaki będziesz się uczyć.
  • Wybierz właściwe materiały.

2. Zadbaj o porządek. Posprzątaj biurko i swój pokój. W uporządkowanym wnętrzu z pewnością znacznie milej będzie Ci przygotowywać się do egzaminów. Bardzo ważne dla komfortu nauki jest duże biurko oraz wygodne krzesło, dzięki którym będziesz mieć odpowiednią przestrzeń do przyswajania materiału. Istotne jest także oświetlenie w pokoju. Przede wszystkim potrzebna jest lampka na biurko, która ułatwi naukę w godzinach wieczornych. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu zapewnić sobie ciszę. Odłącz telefon, TV czy komputer, by nic nie przeszkadzało Ci i nie rozpraszało Cię.

3. Zatroszcz się o swoją dietę. W trakcie nauki do sesji trzeba się właściwie odżywiać. Oprócz regularnych posiłków pamiętaj także o tym, by zadbać o spożywanie wartościowych przekąsek, takich jak np. orzechy, morele, rodzynki. Staraj się za to unikać fast-foodów. Zapomnij o słodzonych napojach.

dieta podczas sesji

4. Rób sobie przerwy. Najlepiej po wykonaniu planu, ucz się w blokach trwających np. 2-3 h. Po tym czasie wyjdź np. na krótki spacer. Możesz też potrenować: zrobić brzuszki, pompki i inne ćwiczenia, które pozwolą Ci trochę się rozruszać. Zadbać o regenerację swojego ciała w sposób całościowy. Czasem wystarczy poświęcić trochę czasu na relaks i ćwiczenia. Przed samym kolokwium, testem czy egzaminem, postaraj się wygospodarować wolny czas na rekreację. Umysł musi się zregenerować po ogromnym wysiłku intelektualnym. Możesz np. wybrać się do kina, na basen, na kręgle.

5. Dobrze się wysypiaj. Brak snu sprawi, że Twój organizm będzie ociężały. Staraj się więc wysypiać 7-8 godzin dziennie. Zapewnij sobie głęboki, spokojny, niezakłócony sen, dzięki któremu komórki mózgowe zyskają więcej energii do pracy w ciągu dnia! Co zrobić, jeśli nie możesz sobie pozwolić na to, by przed egzaminem spać tak długo? Zdaniem naukowców mózgowi wystarczy nawet 5 godzin snu, jeśli jest naprawdę głęboki.

6. Myśl pozytywnie. Najważniejsza jest odpowiednia postawa i wiara we własne możliwości. Miej też dystans do siebie. Bardzo ważna jest odpowiednia postawa. Przygotowując się do danego wyzwania, np. zdania egzaminu, spróbuj przygotować się na różne możliwe warianty. Każdej z negatywnych sytuacji przypisz konkretne zachowanie. Przykładowo: „nie zdam egzaminu”, rozwiązanie: „poświęcę więcej czasu na naukę i w razie czego podejdę do egzaminu po raz kolejny, w terminie poprawkowym”. Gdy jesteś świadomy tego, co najgorszego może się przytrafić, problem zaczyna być mniej przerażający niż na początku, poza tym plan B na wypadek ewentualnego niepowodzenia koi nerwy.

7. Wybierz wygodną odzież na zajęcia.
Na uczelnię będziesz potrzebować najlepszej jakości odzieży medycznej. Podstawę będzie stanowił fartuch medyczny oraz komplet medyczny składający się ze spodni i bluzy medycznej. Odzież dostępna w sklepie Uniformshop jest najlepszym wyborem, gdyż jest nie tylko wygodna, ale też łatwa w utrzymaniu w czystości (można ją wyprać w pralce), a przy tym modna. Można ją nabyć w różnych kolorach, z kieszeniami lub bez i ciekawymi wykończeniami materiału.

Wybierz wygodną odzież na zajęcia

Nauka do sesji nie taka straszna

Jeśli przeraża Cię ilość materiału, który musisz przerobić, by dobrze przygotować się do egzaminu, to zacznij od dobrego planu. Nie forsuj organizmu do granic możliwości, ale staraj się robić regularne przerwy i dobrze się odżywiać. Zadbaj też o porządek w miejscu nauki i higienę snu. Lepsze przygotowanie to lepsze efekty.

Artykuł Partnera

fot. materiały prasowe uniformshop.pl / zdjęcie główne: Freepic/pressfoto

Słowa kluczowe: jak się uczyć, nauka do sesji, dieta podczas sesji, ubrania medyczne, uniformshop.pl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Przygotowanie [0]
    Marysia
    2021-09-26 08:02:28
    Właśnie! Uczniowie głównie przykładają się do nauki, a później gdy trzeba się odpowiednio ubrać na sesję, okazuje się że nie mają podstawowych produktów. Takie maseczki jednorazowe są teraz obowiązkowe nie tylko na medycynie. Na stronie: https://doochrony.pl/kategoria/maski/maseczka-chirurgiczna-50-sztuk jest korzystna oferta sklepu, w którym można je kupić niedrogo.
  • odzież [0]
    Dora26
    2021-09-21 14:13:27
    Oczywiście odpowiednia odzież jest bardzo ważna. Teraz na pewno obowiązkowa jest maseczka chirurgiczna typ II, którą niedrogo możesz kupić na stronie: https://studia.dlastudenta.pl/artykul/jak-sie-uczyc-do-sesji-rady-dla-studentow-medycyny,140191.html . Polecam, bo na stronie sklepu jest znacznie szerszy asortyment w równie dobrych cenach.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Sesja na studiach - co to jest i kiedy się odbywa?
Sesja na studiach - co to jest i kiedy się odbywa?

Zobacz, co musisz wiedzieć o sesji egzaminacyjnej.

Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.