Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak się uczyć do sesji - rady dla studentów medycyny

2021-02-02 08:51:09

Studia medyczne są niezwykle wymagające. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Brak apetytu, bezsenność, uczucie lęku – stres może wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Gorzej, gdy nad nerwami nie potrafisz zapanować w ważnej życiowej sytuacji. Wówczas trudniej uzyskać satysfakcjonujący wynik. Dobrze jest zatem dowiedzieć się, jak skutecznie walczyć ze stresem przed egzaminem.

studenci medycyny

1. Zrób plan. To zawsze dobra podstawa, bez względu na to, co robisz. Nawet plan, który jest kiepski, jest lepszy niż żaden. Podziel najlepiej naukę na partie i osobno przygotowuj się do każdego z czekających Cię egzaminów.

Jak się uczyć do sesji? Możesz tego dokonać w kilku krokach:

  • Określ, co chcesz osiągnąć.
  • Sprawdź dokładnie, czego musisz się nauczyć.
  • Podziel materiał na części.
  • Zdefiniuj sposób, w jaki będziesz się uczyć.
  • Wybierz właściwe materiały.

2. Zadbaj o porządek. Posprzątaj biurko i swój pokój. W uporządkowanym wnętrzu z pewnością znacznie milej będzie Ci przygotowywać się do egzaminów. Bardzo ważne dla komfortu nauki jest duże biurko oraz wygodne krzesło, dzięki którym będziesz mieć odpowiednią przestrzeń do przyswajania materiału. Istotne jest także oświetlenie w pokoju. Przede wszystkim potrzebna jest lampka na biurko, która ułatwi naukę w godzinach wieczornych. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu zapewnić sobie ciszę. Odłącz telefon, TV czy komputer, by nic nie przeszkadzało Ci i nie rozpraszało Cię.

3. Zatroszcz się o swoją dietę. W trakcie nauki do sesji trzeba się właściwie odżywiać. Oprócz regularnych posiłków pamiętaj także o tym, by zadbać o spożywanie wartościowych przekąsek, takich jak np. orzechy, morele, rodzynki. Staraj się za to unikać fast-foodów. Zapomnij o słodzonych napojach.

dieta podczas sesji

4. Rób sobie przerwy. Najlepiej po wykonaniu planu, ucz się w blokach trwających np. 2-3 h. Po tym czasie wyjdź np. na krótki spacer. Możesz też potrenować: zrobić brzuszki, pompki i inne ćwiczenia, które pozwolą Ci trochę się rozruszać. Zadbać o regenerację swojego ciała w sposób całościowy. Czasem wystarczy poświęcić trochę czasu na relaks i ćwiczenia. Przed samym kolokwium, testem czy egzaminem, postaraj się wygospodarować wolny czas na rekreację. Umysł musi się zregenerować po ogromnym wysiłku intelektualnym. Możesz np. wybrać się do kina, na basen, na kręgle.

5. Dobrze się wysypiaj. Brak snu sprawi, że Twój organizm będzie ociężały. Staraj się więc wysypiać 7-8 godzin dziennie. Zapewnij sobie głęboki, spokojny, niezakłócony sen, dzięki któremu komórki mózgowe zyskają więcej energii do pracy w ciągu dnia! Co zrobić, jeśli nie możesz sobie pozwolić na to, by przed egzaminem spać tak długo? Zdaniem naukowców mózgowi wystarczy nawet 5 godzin snu, jeśli jest naprawdę głęboki.

6. Myśl pozytywnie. Najważniejsza jest odpowiednia postawa i wiara we własne możliwości. Miej też dystans do siebie. Bardzo ważna jest odpowiednia postawa. Przygotowując się do danego wyzwania, np. zdania egzaminu, spróbuj przygotować się na różne możliwe warianty. Każdej z negatywnych sytuacji przypisz konkretne zachowanie. Przykładowo: „nie zdam egzaminu”, rozwiązanie: „poświęcę więcej czasu na naukę i w razie czego podejdę do egzaminu po raz kolejny, w terminie poprawkowym”. Gdy jesteś świadomy tego, co najgorszego może się przytrafić, problem zaczyna być mniej przerażający niż na początku, poza tym plan B na wypadek ewentualnego niepowodzenia koi nerwy.

7. Wybierz wygodną odzież na zajęcia.
Na uczelnię będziesz potrzebować najlepszej jakości odzieży medycznej. Podstawę będzie stanowił fartuch medyczny oraz komplet medyczny składający się ze spodni i bluzy medycznej. Odzież dostępna w sklepie Uniformshop jest najlepszym wyborem, gdyż jest nie tylko wygodna, ale też łatwa w utrzymaniu w czystości (można ją wyprać w pralce), a przy tym modna. Można ją nabyć w różnych kolorach, z kieszeniami lub bez i ciekawymi wykończeniami materiału.

Wybierz wygodną odzież na zajęcia

Nauka do sesji nie taka straszna

Jeśli przeraża Cię ilość materiału, który musisz przerobić, by dobrze przygotować się do egzaminu, to zacznij od dobrego planu. Nie forsuj organizmu do granic możliwości, ale staraj się robić regularne przerwy i dobrze się odżywiać. Zadbaj też o porządek w miejscu nauki i higienę snu. Lepsze przygotowanie to lepsze efekty.

Najlepszej jakości odzież damską można nabyć na stronie: https://www.uniformshop.pl/odziez-medyczna-damska

Artykuł Partnera

fot. materiały prasowe uniformshop.pl / zdjęcie główne: Freepic/pressfoto

Słowa kluczowe: jak się uczyć, nauka do sesji, dieta podczas sesji, ubrania medyczne, uniformshop.pl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
studenci medycyny
Jak się uczyć do sesji - rady dla studentów medycyny

Sprawdźcie, jak skutecznie walczyć ze stresem przed egzaminem.

rozliczenie PIT przez studenta
Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać

Czy możemy skorzystać z zerowego PIT-u? A może przysługują nam jakieś inne ulgi?

nauka języka angielskiego online
Nauka języków. Jak do niej podejść? Warszawa

Jak podejść do nauki języka, by przyswajać go szybko i sprawnie?

Polecamy
Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Magisterka z koronawirusa - przykładowe tematy prac dyplomowych o COVID-19

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 ma ogromny potencjał, by zostać opisaną przy dyplomowaniu.

Ostatnio dodane
studenci medycyny
Jak się uczyć do sesji - rady dla studentów medycyny

Sprawdźcie, jak skutecznie walczyć ze stresem przed egzaminem.

rozliczenie PIT przez studenta
Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać

Czy możemy skorzystać z zerowego PIT-u? A może przysługują nam jakieś inne ulgi?

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!