Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak wybrać stancję w 2022 roku?

2022-07-27 12:39:21

Rok akademicki 2022/2023 zbliża się wielkimi krokami. Na co zwrócić uwagę, szukając stancji w 2022 roku?

Stancja 2022

Po pierwsze: odległość

Czas dojazdu na uczelnię gra w wyborze stancji największą rolę i zawsze jest powiązany z ceną. Lokalizacja mieszkania wpłynie nieomal na każdy aspekt przyszłego studenckiego życia. Warto zastanowić się, czy wolimy wybrać mieszkanie tańsze, z którego dojazd na uniwerstet zajmie sporo czasu, czy dopłacić więcej za dobrą lokalizację. Oczywiście nie bez znaczenia jest odległość od najbliższego przystanku. Przy wyborze stancji najlepiej sprawdzić, czy istnieje bezpośrednie połączenie do miejsc, na których nam zależy. Jeśli nie - czy przesiadki nie sprawią nam problemu? W wyborze stancji bardzo ważna jest szersza perspektywa. Oferujący mieszkania często zaznaczają, że od danej uczelni idzie się np. 20 minut pieszo. Czy to jednak naprawdę blisko?

Po drugie: cena

W dobie rosnącej inflacji cena to oczywiście jeden z głównych czynników, jakie należy rozważyć przy wyborze stancji. Nie należy zapominać o tym, że sporo właścicieli wynajmuje pokoje już od sierpnia czy września. Niewiele osób oferuje wynajem dopiero od października. Często jednak, wynajmując stancję w okresie wakacyjnym można uzyskać zniżkę. Jeśli najemca nie będzie mieszkał w pokoju w czasie letnim, właściciel może od rachunku odliczyć opłaty za media. Przy wynajmie stancji należy również liczyć się z kaucją, a jeśli pośrednikiem jest agencja nieruchomości - z opłatą dla agenta. Te wszystkie wydatki należy skonfronować z lokalizacją.

Po trzecie: współlokatorzy

Współlkokatorzy, czyli nieznajomi, z którymi będziemy mieszkać przez co najmniej rok. Przeszukując oferty w poszukiwaniu miejsca idealnego, z pewnością natkniemy się na mieszkania zarówno trzy, jak i nawet siedmio czy dziesięciopokojowe. Przy rozważaniu takich ofert warto zastanowić się, czy obecność tylu osób w mieszkaniu nie przeszkodzi nam w nauce? Kluczowa jest również liczba łazienek. Nie dajmy przekonać się, że na stancji dostępne są dwie łazienki, kiedy to tak naprawdę jedna łazienka i osobna toaleta. Poranna pielęgnacja przed wyjściem na uczelnię? Jedynie, jeśli wstaniemy skoro świt. Dopytujmy więc właścicieli nie tylko o wspomniane wcześniej toalety, ale i grubość ścian. Rozmawiajmy ze współlokatorami obecnymi w mieszkaniu. Pytajmy o to, jak mieszka im się w danym miejscu. W ten sposób uzyskamy jeszcze więcej informacji z pewnego źródła.

Każdy, kto już rozpoczął poszukiwanie stancji wie, że nie ma miejsca, które spełniałoby wszystkie oczekiwania. Dlatego czasem warto pójść na kompromis. Przed podpisaniem umowy zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie przedłożyć nasz komfort ponad cenę. W wyborze pokoju przyda się jednak nie tylko głowa na karku, ale i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

Martyna Jersz

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: poradnik, mieszkania dla studentów, wynajem mieszkania, stancja dla studenta, tanie mieszkanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Trudne początki studiowania - wyzwanie, które kształtuje przyszłość

Jak sobie radzić w obliczu pierwszych trudności na studiach?

Polecamy
Kiedy podbić legitymację studencką?

Status studenta zapewnia wiele korzyści. By jednak był on aktywny, potrzebna jest aktualna legitymacja studencka. Kiedy kończy się jej ważność?

Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Popularne