Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak wygląda inauguracja roku akademickiego?

2018-08-28 11:27:55

Październik to miesiąc, w którym wiele osób rozpocznie nową przygodę swojego życia edukacyjnego. Jednak zanim zostaną oni wciągnięci w wir nauki i studenckiego życia, czeka ich uroczysta immatrykulacja roku akademickiego. Zobacz, jak ona wygląda i czego możesz się po niej spodziewać.

Zobacz jak wygląda inauguracja roku akademickiego

Jak wygląda początek roku akademickiego?

Zanim udasz się na pierwsze zajęcia, czeka cię uroczystość rozpoczęcia nowego roku akademickiego. W większości uczelni w kraju organizowana jest ona z podziałem na poszczególne wydziały i biorą w niej udział m.in. władze uniwersytetu, pracownicy naukowi, zaproszeni goście oraz oczywiście przyszli studenci. Uroczystość rozpoczyna przemowa rektora lub prorektora, który wita wszystkie zebrane osoby. Zdarza się również, że krótkie powitanie wygłaszane jest także przez osobę z samorządu studenckiego. Jeśli na uczelni obowiązują indeksy papierowe, to są one rozdawane osobom wyczytywanym z listy. Następnie studenci proszeni są o wspólne odczytanie ślubowania studenckiego. Bardzo często podczas inauguracji roku akademickiego odbywa się także pierwszy wykład, który najczęściej wygłaszany jest przez rektora.

Zazwyczaj po uroczystym rozpoczęciu wszyscy studenci udają się do swoich instytutów, w których przechodzą szkolenie biblioteczne oraz piszą test poziomujący z języka obcego. W większości uczelni organizowane są również spotkania z opiekunami poszczególnych kierunków, na których przekazywane są najważniejsze informacje dotyczące organizacji zajęć. Bardzo często po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z początkiem roku, studenci udają się na integrację, podczas której można się lepiej poznać.

Inauguracja roku akademickiego i początek studiów to dla wielu osób stresujące wydarzenie. Pamiętaj jednak, że studia to nie tylko nauka, lecz także okres poszerzania swoich zainteresowań czy poznawania nowych ludzi.

PO

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: rozpoczęcie roku akademickiego, początek roku akademickiego, immatrykulacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem studiÃłw?
Co musisz wiedzieć przed pójściem na studia?

Zobacz, co warto wiedzieć, zanim przekroczysz próg uczelni.

5 praktycznych porad dla studentÃłw
Jak przetrwać na studiach? 5 praktycznych porad

Zobacz rady, które ułatwią Ci życie na studiach.

LivinnX
Dlaczego studenci Erasmusa wybierają Kraków?

Kraków z uznanym Uniwersytetem Jagiellońskim, bogatym studenckim zapleczem i swoja bogatą historią jest magnesem dla studentów z zagranicy

Polecamy
Kiedy podbić legitymację studencką?

Status studenta zapewnia wiele korzyści. By jednak był on aktywny, potrzebna jest aktualna legitymacja studencka. Kiedy kończy się jej ważność?

Jak zwracać się do prowadzących na Studiach?

W nowym środowisku łatwo o niepotrzebną gafę, której można łatwo uniknąć.

Polecamy
Ostatnio dodane
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem studiÃłw?
Co musisz wiedzieć przed pójściem na studia?

Zobacz, co warto wiedzieć, zanim przekroczysz próg uczelni.

5 praktycznych porad dla studentÃłw
Jak przetrwać na studiach? 5 praktycznych porad

Zobacz rady, które ułatwią Ci życie na studiach.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.