Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać

2021-01-12 14:28:31

Studia to nie tylko czas nauki, dla wielu osób to także moment podjęcia pierwszej pracy. Studenci korzystają też z różnych przysługujących im bonusów, jak różnego rodzaju stypendia. I tu pojawia się pytanie - jak wygląda rozliczenie studenta z urzędem skarbowym? Czy może skorzystać z zerowego PIT-u? A może przysługują mu jakieś ulgi?

rozliczenie PIT przez studenta

Czy pracujący student musi się rozliczać z fiskusem?

W przypadku, gdy student jest zatrudniany w oparciu o umowę cywilnoprawną, czyli umowę zlecenie lub umowę o dzieło, składki do ZUS nie są odprowadzane, co gwarantuje studentowi możliwość wyższego zarobku "na rękę". Warto podkreślić, że w 2020 roku w sytuacji, gdy dochód podatnika nie przekroczy kwoty 8 000 zł nie będzie on zobligowany do zapłaty podatku, ponieważ właśnie tyle wynosi kwota wolna od podatku. Nie zważając na rodzaj umowy, student zawsze musi wypełnić deklarację podatkową. PIT 2020 online (więcej informacji pod adresem: https://www.pitax.pl/pit-online) wypełniają wszyscy studenci, z wyjątkiem tych, którzy podejmowali pracę w oparciu o tzw. małą umowę. W tej sytuacji student zobowiązuje się wykonać określone zlecenie, za które nie otrzymuje więcej niż 200 zł. Wtedy pobrana zostaje zaliczka na poczet zryczałtowanego podatku w wysokości wynoszącej wartość 17 proc. dochodu. Płatnikiem jest wówczas zleceniodawca i to on odprowadza zaliczkę na ten podatek dochodowy.

Studenci podejmujący pracę w czasie studiów i otrzymujący dochody, zobowiązani są do złożenia wspomnianej deklaracji podatkowej, najczęściej jest to formularz PIT-37. Każdy student otrzyma od swojego pracodawcy PIT-11, w którym zawarte są informacje odnośnie do uzyskanych dochodów oraz zaliczkach pobranych przez płatnika (czyli pracodawcę) na poczet podatku dochodowego. Studentom należy się zwrot pobranej kwoty, w związku z istnieniem kwoty wolnej od podatku. Możliwa wysokość zwrotu została opisana w poniższej tabelce. 

Dochód studenta

Kwota wolna od podatku

Możliwy zwrot podatku

do 8 000 zł

do 8 000 zł 

nawet 1 420 zł

między 8 001 zł a 13 000 zł

od 8 000 zł do 3 091 zł

pomiędzy 1 420 zł, a 548,30 zł

wyższy niż 13 000 zł (nie przekracza 85 528 zł)

3 091 zł

548,30 zł

Dla kogo PIT dla młodych?

PIT dla młodych to nowość w prawie podatkowym. Zerowy PIT zakłada całkowite zwolnienie z objęcia dochodów opodatkowaniem. Takie rozwiązanie dedykowane jest jednak określonej grupie, co oznacza, że trzeba spełnić wymagane przesłanki, aby móc z niego skorzystać. Wymagania te zostały ujęte w poniższej tabeli.

Wiek podatnika

Źródło przychodów

Limit ulgi

Chwila uzyskania przychodów

Do momentu ukończenia 26 roku życia.

  • Umowa o pracę lub
  • umowa zlecenie lub
  • praca nakładcza lub
  • spółdzielczy stosunek pracy.

Uzyskanie przychody w kwocie nie wyższej niż 85 528 zł. 

Przychód uzyskany do dnia urodzin włącznie. Oznacza to, że osoba, która uzyskała go dnia 18 lutego i w ten sam dzień obchodzi 26. urodziny - ulga wciąż obowiązuje.

Osoby, które spełniają przedstawione przesłanki, mogą skorzystać z zerowego PIT-u. Warto pamiętać, że każdy podatnik uprawniony jest do odliczenia kosztów uzyskania przychodów. Ta zasada dotyczy także osób korzystających z ulgi dla młodych, z jedną różnicą. Kiedy podatnik korzysta ze zwolnienia z obowiązku podatkowego, modyfikacji ulega też wysokość kosztów, jakie mogą podlegać odliczeniu. W przypadku ulgi, która obejmuje całe wynagrodzenie, wówczas wspomniane koszty wynoszą zero zł. Kiedy jednak przychody przekroczą widełki 85 528 zł, wtedy nadwyżka ta powinna zostać opodatkowana według skali podatkowej. Warto również pamiętać, że do limitu ulgi zaliczane jest wyłącznie źródło dochodów, uzyskane na podstawie stosunków pracy, opisanych w powyższej tabeli. Dlatego studencka umowa o staż, umowa o praktyki absolwenckie, zasiłek dla bezrobotnych, nie będą podlegały omawianej uldze dla młodych. 

Zdaniem eksperta:

Studenci do 26. roku życia nie płacą podatku od przychodów, które nie przekraczają 85 528 zł. Należy pamiętać, aby ustalić z pracodawcą, czy będzie on płacił zaliczki na podatek, które później otrzymamy z powrotem w naszym rocznym rozliczeniu PIT, lub czy otrzymamy wyższą wypłatę ze względu braku wpłat tych zaliczek. Jeżeli przekroczymy dochód w wysokości 85 528 zł rozliczamy tylko kwotę, która przekroczyła ten próg i od niej płacimy podatek, który zapewne i tak został już opłacony w zaliczkach przez pracodawcę - mówi Patryk Groszer, ekspert ds. podatków w firmie PITax.pl Łatwe podatki produkującej oprogramowanie do rozliczeń PIT.

Co ze stypendiami i praktykami?

Stypendia, a dokładnie świadczenia stypendialne wypłacane przez uczelnie wyższe i inne instytucje związane ze szkolnictwem wyższym, nie podlegają opodatkowaniu. Warto o tym pamiętać. Zasada ta dotyczy także stypendiów otrzymywanych w ramach programu Erasmus+. Podatku nie odprowadza się także w przypadku odbywania płatnych praktyk zawodowych, realizowanych w ramach studiów, jeśli otrzymywane wynagrodzenie nie przekracza 2 280 zł

Należy podkreślić, że opodatkowaniu będą podlegały stypendia, które przekraczają kwotę 3 800 zł w skali roku - wówczas podatek odlicza się z nadwyżki, a płatnik musi wpłacić zaliczkę. 

Ulgi, z których warto skorzystać

Oczywiście, wszyscy studenci, po spełnieniu określonych wymogów, mogą skorzystać z ulg takich, jak pozostali podatnicy. Jedną z nich jest ulga internetowa. Jej limitem jest czas i możliwość skorzystania jedynie w dwóch następujących po sobie latach. W tym czasie student może odliczyć od uzyskanych dochodów kwotę do 760 zł (za każdy rok). Należy pamiętać, że odliczyć można tylko kwotę faktyczną, od opłat za korzystanie z internetu, a nie ryczałt. Aby móc skorzystać z takiej ulgi, należy zachować wszelkie dowody zakupu dostępu do internetu, czyli rachunki, faktury, na podstawie których można określić, kto jest dostawcą internetu, a kto z niego korzysta, z uwzględnieniem rodzaju usługi i poniesionych kosztów. 

Bibliografia:

  1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350)
  2. Art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym...op.cit.
  3. https://www.gov.pl/web/finanse/bez-pit-dla-mlodych
Artykuł Partnera
fot. pixabay.com
Słowa kluczowe: fiskus, pit, ulgi, urząd skarbowy, 2021, poradnik, status studenta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
rozliczenie PIT przez studenta
Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać

Czy możemy skorzystać z zerowego PIT-u? A może przysługują nam jakieś inne ulgi?

nauka języka angielskiego online
Nauka języków. Jak do niej podejść? Warszawa

Jak podejść do nauki języka, by przyswajać go szybko i sprawnie?

studentka
Znane Ci sposoby nauki są mało efektywne? Odkryj tajniki sprawdzonych metod i błyskawicznie ucz się nowych rzeczy

Prezentujemy garść sprawdzonych sposobów na szybką i skuteczną naukę.

Polecamy
Poznaj sposoby na naukę języka!
Nauka języka angielskiego online - czy to możliwe?

Poznaj sposoby na naukę języka!

Jak gry komputerowe mogą pomóc w nauce języków obcych?

Poznajcie punkt widzenia naukowca, który znajduje zastosowanie dla gier wideo w edukacji o wielu lat!

Ostatnio dodane
rozliczenie PIT przez studenta
Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać

Czy możemy skorzystać z zerowego PIT-u? A może przysługują nam jakieś inne ulgi?

nauka języka angielskiego online
Nauka języków. Jak do niej podejść? Warszawa

Jak podejść do nauki języka, by przyswajać go szybko i sprawnie?

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!