Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak wyglądają studia w Niemczech?

2018-10-25 11:09:07

Niemcy to kraj o bardzo wysokim poziomie edukacji, który co roku przyciąga do siebie wielu studentów z zagranicy. Szacuje się, że około 20% miejsc w ponad 400 szkołach wyższych przeznaczonych jest właśnie dla obcokrajowców. Zastanawiasz się nad tym, czy warto podjąć studia u naszych zachodnich sąsiadów? Zobacz, jak wyglądają studia w Niemczech!

Zobacz, jak wygląda kształcenie na niemieckich uczelniach wyższych.

Jak wyglądają studia w Niemczech?

System szkolnictwa wyższego w Niemczech jest praktycznie taki sam jak w Polsce. Studia I stopnia trwają 3 lata, II stopnia 2 lata, a doktoranckie od 2 do 5 lat. Różnice zaczynają się dopiero podczas przyjmowania kandydatów na studia oraz w trakcie nauki. Niemieckie uniwersytety umożliwiają studentom podejmowanie decyzji o tym, na jakie zajęcia czy ćwiczenia będą uczęszczać. Mogą oni także bez problemu podjąć pracę, która nie będzie kolidowała z tokiem zajęć. Oczywiście należy pamiętać, że językiem wykładowym jest niemiecki, jednak znajdą się również kierunki, gdzie wystarczy znajomość języka angielskiego.

Rekrutacja na studia w Niemczech

Jeśli ukończyłeś liceum ogólnokształcące, to możesz podjąć studia na większości kierunków oferowanych przez niemieckie uczelnie. Sytuacja wygląda inaczej, gdy jesteś absolwentem liceum profilowanego, technikum lub szkoły zawodowej. W takim przypadku możesz ubiegać się o przyjęcie jedynie na kierunki, które wiążą się z twoim wcześniejszym wykształceniem.

Na kierunkach medycyna czy stomatologia liczba miejsc jest ograniczona i dostają się na nie jedynie osoby z najlepszymi wynikami egzaminu maturalnego. Aby pozytywnie zarekrutować się na niektóre kierunki studiów, należy wcześniej zdać dodatkowy test rekrutacyjny. Są to głównie kierunki artystyczne, sportowe, architektoniczne czy związane z projektowaniem. Z kolei, aby móc wykonywać zawód lekarza, farmaceuty, prawnika czy nauczyciela, po uzyskaniu dyplomu trzeba zaliczyć dodatkowy egzamin państwowy.

Co z językiem?

Niemieckie uniwersytety, przyjmujące studentów z zagranicy, przeprowadzają testy mające na celu określenie poziomu znajomości języka niemieckiego lub angielskiego. Co ważne, testy te na każdej uczelni są inne i zmieniają się co roku. Należy pamiętać, że nie jest to jedynie formalność, ponieważ uzyskanie niedostatecznego wyniku z egzaminu językowego uniemożliwia dostanie się na studia. Czasami akceptowane są certyfikaty językowe lub dyplom ukończenia studiów na kerunku germanistyka.

sprzęt laboratoryjny

Stypendia i inne koszty

Studenci z zagranicy mogą starać się o stypendia, które w połowie pokrywane są ze środków publicznych. Drugą połowę stanowi kredyt, który należy spłacić po ukończeniu studiów. Nie jest on jednak oprocentowany. To co może zaskoczyć, to opłata immatrykulacyjna wynosząca od 120 do 300 euro - w zależności od placówki. Student ponosi również opłaty semestralne, jednak są one o wiele niższe i wynoszą zazwyczaj od 50 do 250 euro. Czasami wliczony jest w to bilet semestralny na środki komunikacji miejskiej.

Decydując się na studia w Niemczech, należy wcześniej zapoznać się z zasadami obowiązującymi na poszczególnych uniwersytetach, ponieważ mogą one różnić się w zależności od danego landu. Warto także pamiętać, że rekrutacja zaczyna się w połowie czerwca i trwa do połowy lipca. Zobacz, czy warto studiować za granicą.

PO

fot. www.pixabay.com

Słowa kluczowe: studia w niemczech, jak wyglądają, stypendia, opłaty, język niemiecki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • W Niemczech jest super [0]
    Leon
    2019-12-14 19:00:29
    Ja w tym roku rozpocząłem studia w Niemczech w Lipsku po ukończonym licencjacie w Polsce. Jestem zachwycony na razie systemem edukacji, dużo praktyki, mało wkuwania. Dodatkowo mieszkam w nowoczesnym akademiku (basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/_lipsk/) położonym w centrum miasta. Czuję się z nim lepiej, jak w rodzinnym mieszkaniu :)
  • Poczdam [0]
    Darija
    2019-10-23 09:49:29
    Jeśli studiować w Niemczech, to tylko w Poczdamie. Cudowne miasto, klimat i prywatne akademiki takie jak chociażby Basecamp (basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/potsdam/) Zupełnie inny świat.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Jakie zajęcia są na studiach i czym się różnią poszczególne typy?

Sprawdź, jakie są różnice między: wykładami, ćwiczeniami, lektoratami, konwersatoriami i laboratoriami.

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.