Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak zmienić tryb studiów na zaoczne - poradnik

2021-03-24 18:42:17

Wybierając kierunek studiów sugerujemy się różnymi motywami. Pasja, przyszły zawód czy możliwość dostosowania trybu zajęć do naszych planów to tylko niektóre z nich. Niestety, nasza sytuacja w ciągu kilku najbliższych lat może obrócić się o 180 stopni. Przykładowo, z powodu różnic programowych będziemy chcieli przenieść się z zajęć zaocznych na te w trybie stacjonarnym lub wręcz przeciwnie - ciekawa oferta pracy narzuci zmianę formy studiów z dziennych na zaoczne. W jaki sposób to zrobić?

Zobacz też: Wady i zalety studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych.

Projekt studencki

W skrócie:

  • Warunki zmiany trybu studiów różnią się między szkołami wyższymi. Nie ma ujednoliconej procedury dla wszystkich uczelni publicznych w Polsce.
  • Zasady przeniesienia określa "Regulamin studiów", zaś szczegółowe informacje mogą znajdować się również w jednym z "Zarządzeń Rektora" danej szkoły wyższej.
  • Zazwyczaj zmiana formy studiów może nastąpić jedynie przed rozpoczęciem nowego semestru, w zależności od regulacji danej uczelni.

Czy można zmienić formę studiów w trakcie roku akademickiego?

Istnieje możliwość studiowania w innym trybie niż dotychczasowy na tej samej uczelni. Terminy zmiany formy studiów różnią się w zależności od "Regulaminu studiów". Przykładowo, na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu nie można zmienić trybu zajęć między semestrami. Student ma możliwość przejścia na inną formę studiów do 15 sierpnia przed rozpoczęciem roku akademickiego, w którym chcemy zacząć studiować w nowym trybie. Z kolei Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oferuje możliwość przeniesienia się przed każdym semestrem (po ukończeniu pierwszego). Jednakże, na większości uczelni nie można zmieniać formy studiów w trakcie semestru.

Z czym się wiąże zmiana trybu studiów na zaoczne?

Przeniesienie się na zajęcia niestacjonarne jest zazwyczaj prostsze niż zmiana na tryb stacjonarny. Cała procedura opiera się na pobraniu i wypełnieniu wniosku o zmianę trybu zajęć i uzasadnienia. Następnie, w wyznaczonym terminie należy złożyć niezbędne dokumenty do dziekanatu. Zazwyczaj po 2 tygodniach student otrzymuje decyzję, od której może się odwołać. Uwaga, zmiana trybu zajęć jest równoznaczna ze skreśleniem osoby z dotychczasowej listy studentów i może wiązać się z potrzebą uzupełnienia dokumentacji np. u pracodawcy (dostarczenie aktualnego potwierdzenia statusu studenta).

Jak przenieść się na studia dzienne?

W przypadku zmiany na zajęcia stacjonarne sprawa może się nieco skomplikować. Nauka na studiach dziennych jest darmowa, w przeciwieństwie do studiów zaocznych. Z tego powodu władze niektórych szkół wyższych nie są zainteresowane transferem studentów, w szczególności, gdy jest to większa liczba osób. Zdarza się, że ze względu na spore zainteresowanie kierunkiem nie mają takiej możliwości. W regulaminach wewnętrznych może pojawiać się zapis, określający liczbę miejsc przeznaczonych dla studentów zmieniających tryb zajęć. 

Drugą kwestią, którą należy mieć na uwadze, są punkty ECTS. Program studiów stacjonarnych może różnić się od ustalonego dla zaocznych, np. na studiach niestacjonarnych nie zawsze trzeba realizować zajęcia z wychowania fizycznego. Jeżeli wniosek o przeniesienie na studia dzienne zostanie rozpatrzony pozytywnie, to należy się liczyć z dodatkowymi przedmiotami, uzupełniającymi różnice programowe.

Zobacz też: Wszystko o studiach zaocznych.

O czym warto pamiętać w przypadku zmiany formy zajęć?

Jest kilka pytań, na które należy sobie odpowiedzieć jeszcze przed złożeniem wniosku o przeniesienie na zajęcia prowadzone w zmienionym trybie. Są to:

  • Jakie dokumenty, oprócz podania i uzasadnienia wniosku, należy dostarczyć do dziekanatu?
  • Czy decyzja o przeniesieniu może być uzależniona od uzyskanej średniej ocen?
  • Jaki jest termin złożenia wniosku do dziekanatu?
  • Ile kosztują studia zaoczne (w przypadku rezygnowania z formy stacjonarnej)?
  • Czy występują znaczące różnice programowe między trybami, które należy nadrobić?
  • Czy można odwołać się od otrzymanej decyzji dziekana?
Po znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytania, nie pozostaje nic innego, jak złożenie odpowiednich dokumentów do dziekanatu danej uczelni i oczekiwanie na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

KK

fot. Keira Burton z Pexels

Źródło: studenci.umed.wroc.pl/dss-zmiana-formy-studiow; administracja.sgh.waw.pl

Słowa kluczowe: zmiana trybu studiów, studia zaoczne, dzienne, zmiana formy studiów, jak się przenieść
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
laptop dla studenta
Jaki laptop dla studenta?

Jaki laptop dla studenta będzie idealnym rozwiązaniem? Czym kierować się przy jego wyborze?

Sesja na studiach - co to jest i kiedy się odbywa?
Sesja na studiach - co to jest i kiedy się odbywa?

Zobacz, co musisz wiedzieć o sesji egzaminacyjnej.

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.