Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak zmotywować sie do pisania pracy magisterskiej?

2023-03-08 10:27:38

Napisanie pracy magisterskiej nie jest prostym zadaniem. Duża ilość stron, wiele godzin spędzonych na czytaniu odpowiednich badań i informacji, z których później będziemy mogli korzystać, może sprawić, że stracimy motywację nad ciągłym siedzeniem przy biurku. Goniące terminy, a przez to budująca się presja nie pomaga w również w odnalezieniu siły do działania. Co więc zrobić, aby regularnie tworzyć pracę dyplomową bez poczucia wypalenia?

Zobacz też: Czym jest sesja poprawkowa i co warto o niej wiedzieć?

praca magisterskaMotywacja do napisania pracy magisterskiej

Ciągłe stresowanie się rozpoczęciem pisania pracy, czy coraz mniejszą ilością czasu do obrony może powodować pewien paraliż, w którym spędzamy godziny na zamartwianiu się przyszłością bez wykonywania jakichkolwiek akcji, które mogłyby nam pomóc w rozwiązaniu problemu. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić to otworzenie edytora tekstu, w którym chcemy tworzyć naszą pracę. Niezależnie od tego, ile mamy czasu oraz w jakim miejscu jesteśmy, warto zrobić pierwszy krok i rozpocząć pisanie. Złożenie nawet kilku zdań, czy też punktów w spisie treści  pozwoli nam na zmniejszenie presji, która się z tym wcześniej wiązała.

Tworzenie planu pisania pracy dyplomowej 

Tworzenie planu dla niektórych osób może okazać się bardzo pomocne, a dla innych zniechęcające. Wyznaczenie sobie wstępnego terminu, w którym chcemy osiągnąć takie cele, jak ukończenie danego rozdziału, bądź też podrozdziału może okazać się pomocne. Przy tworzeniu tego typu listy, niestety często się okazuje, że ze względu na wydarzenia, na które nie mieliśmy wpływu, nie udaje nam się ukończyć zadania na czas. Warto więc podejść do listy jako wskaźnik, sugerujący nam etapy ukończenia pracy, a nie jako czynnik powodujący frustrację, kiedy przekroczymy dany termin.

Skuteczne notowanie najistotniejszych informacji ze źródeł

Czytanie licznych źródeł często zajmuje nam wiele czasu. Aby robić to produktywnie i marnować niepotrzebnie minut warto pamiętać o ciągłym notowaniu, czy też zaznaczaniu istotnych elementów na później. Dzięki temu nie będziemy musieli ponownie czytać cały tekst, aby odnaleźć jedną interesującą nas informację, co znacząco może nam ułatwić cały proces pisania. 

Osoby, które stresują się również czerwcowymi i lipcowymi terminami, powinny również pamiętać, o tym, że jeśli nie będą chciały kontynuować swojej kariery na uczelni, nie goni ich presja czasu związana z kolejną rekrutacją. Oznacza to, że jeśli nawet pomimo starań nie uda się skończyć magisterki na czas, do obrony można podejść również we wrześniu, co nie będzie wiązało się z żadnymi konsekwencjami

BS

fot. Pexels

Słowa kluczowe: praca magisterska, studia, motywacja, praca dyplomowa, obrona
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Jak nie popaść w zaległości
Jak nie popaść w zaległości na studiach?

Poznaj sposoby na to, aby nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę i być na bieżąco z zaliczeniami na studiach.

Polecamy
Kiedy podbić legitymację studencką?

Status studenta zapewnia wiele korzyści. By jednak był on aktywny, potrzebna jest aktualna legitymacja studencka. Kiedy kończy się jej ważność?

Praca w trakcie studiów - jak połączyć naukę z zarabianiem?

Czy da się połączyć naukę z pracą? Jakiej pracy szukać i w jakim wymiarze godzinowym? Podpowiadamy, jakie są wady i zalety różnych rozwiązań!

Ostatnio dodane
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.