Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną?

2018-06-21 13:33:56

"Jak zaciekawić słuchaczy?" – to pytanie zadają sobie często osoby, które robią prezentacje multimedialne. Podczas swojej pracy dostrzegają oni, że widzowie zamiast spoglądać na wyświetlany ekran, zajmują się innymi rzeczami. Dotyczy to nie tylko różnych pracowników, ale też samych studentów. Chcielibyśmy rozwiązać ten problem, dlatego w poniższym artykule opisujemy, jak zrobić dobrą prezentację multimedialną.

Zobacz, jak przygotować prezentację!

Program do tworzenia prezentacji

W artykule skupiamy się na tzw. prezentacji liniowej, czyli tej najpopularniejszej. Polega ona na przewijaniu po kolei następujących części naszej pracy. Przed rozpoczęciem tworzenia projektu należy najpierw zdecydować się na odpowiedni program do robienia slajdów. Do wyboru mamy często używany PowerPoint z płatnego pakietu Microsotft Office, Impress z darmowego LibreOffice, Prezi i wiele innych aplikacji.

Jak zrobić prezentację multimedialną?

Przede wszystkim należy zacząć od planu. Program do prezentacji multimedialnych nie zrobi za nas projektu, dlatego najpierw powinniśmy rozpisać sobie wszystko na papierze. Internet i sprzęt potrafią rozpraszać, więc warto zacząć myśleć o pracy przed włączeniem komputera.

Kolejną sprawą jest zaciekawienie widza. Aby to zrobić, należy unikać określonych błędów, które sprawią, że prezentacja zacznie przeszkadzać, zamiast pomagać w zdobyciu nowej wiedzy. Warto w tym przypadku unikać zalewania naszych slajdów tekstem. Nadmiar treści sprawi, że słuchacz znudzi się i zobaczy, że sami potrzebujemy dużej ściągi do przedstawienia przygotowanych myśli. Trzeba trzymać w tym względzie umiar i zachować odpowiednie proporcje między treścią a grafikami.

Zdjęcia, które zamieszczamy w prezentacji, powinny być dobrej jakości – wtedy na ekranie nie pojawią się tzw. piksele. Powtarzalność grafik nie jest wskazana, dlatego lepiej jej unikać. Wgrane fotografie powinny pochodzić z zaufanych źródeł, pozwalających wykorzystywać je ponownie na określonych warunkach – to pozwoli uniknąć plagiatu.

W przygotowywaniu prezentacji liczy się oryginalność, dlatego warto unikać gotowych szablonów, udostępnianych przez programy. Lepiej dobrać kolory i rozmiar tekstu według własnego uznania, biorąc pod uwagę także perspektywę słuchacza.

Dobra prezentacja to projekt wiarygodny. Oznacza to, że wszystkie informacje w nim zawarte powinny pochodzić, tak jak zdjęcia, z wiarygodnych źródeł, które oczywiście trzeba podać na końcu pracy – dzięki temu widz będzie wiedział, do czego można sięgnąć, aby dowiedzieć się więcej na temat danej dziedziny.

Przezentacja to nie tylko praca przy komputerze, ale także przedstawienie swojej pracy przed większym gronem. Niektórych stresują występy na oczach publiczności. Zobacz, dlaczego ludzie boją się prezentować.

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: program do tworzenia prezentacji, do prezentacji multimedialnych, program do robienia slajdów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!
Nowe zasady przyznawania kredytów studenckich

Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!

Zobacz najwaÅźniejsze rzeczy, o ktÃłrych warto pamiętać przed sesją!
O czym warto pamiętać przed sesją egzaminacyjną na studiach?

Zobacz najważniejsze fakty, o których warto pamiętać przed sesją!

Polecamy
Erasmus - dowiedz się więcej !
Erasmus - dowiedz się więcej !

W 1987 roku powstał europejski program wymiany studentów uczelni wyższych - Erasmus. Po 20 latach , jest on częścią rozbudowanego projektu Unii Europejskiej -„Uczenie się przez całe życie". Na przestrzeni 10 lat , liczba polskich studentów biorąca udział w programie zwiększyła się dziesięciokrotnie.

WF na UWr to koszmar
WF na UWr to koszmar Wrocław

Dwa razy w roku akademickim przychodzi chwila desperacji, a mianowicie zapisy na WF na Uniwersytecie Wrocławskim.

Ostatnio dodane
Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!
Nowe zasady przyznawania kredytów studenckich

Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!