Świat - Świat nauki

Jaką rolę w życiu współczesnego studenta odgrywa internet?

2018-08-17 10:32:49

W Polsce funkcjonuje ponad 400 uczelni publicznych i prywatnych, kształcących młodych ludzi w różnych kierunkach. W roku akademickim 2016/2017 na polskich uczelniach wyższych, według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kształciło się nieco ponad 1,4 mln osób. Niemal każda z uczących się na studiach osób korzysta codziennie z internetu.

Jaką rolę w życiu współczesnego studenta odgrywa internet? Jaką rolę w życiu współczesnego studenta odgrywa internet?

Po co studentom internet?

Katarzyna Warzecha z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w publikacji „Internet w życiu współczesnego studenta, cele i intensywność korzystania a zagrożenia uzależnieniem” podaje, że 98 proc. studentów korzysta z internetu w domu - rodzinnym lub tymczasowym, m.in. w akademiku. Najczęściej śląscy studenci wykorzystywali internet do:

  • sprawdzania poczty e-mail (98,7 proc. wskazań),
  • szukania informacji naukowych (96 proc.),
  • czytania serwisów informacyjnych (92 proc.),
  • przebywania w sferze social media (89 proc.),
  • korzystania z usług bankowych (85 proc.),
  • dokonywania zakupów w sieci (81 proc.),
  • ściągania i oglądania filmów bądź muzyki (82 proc.),
  • odwiedzania serwisów rozrywkowych (80 proc.).

Internet oknem na świat dla niepełnosprawnych studentów

W Polsce żyje około 5 mln osób niepełnosprawnych, z czego według Głównego Urzędu Statystycznego, na szczeblu szkoły podstawowej i ponadpodstawowej kształci się 132 tys. dzieci i młodzieży. Z kolei Europejskie Ankietowe Badanie Zdrowia z 2014 roku wskazało, że w Polsce było 7,7 mln osób niepełnosprawnych pod względem biologicznym, czyli 20 proc. całej populacji. Jeśli tę samą proporcję przeliczyć na populację studentów, to 3 proc. z nich stanowią osoby niepełnosprawne.

Mają one ograniczone możliwości dostępu do materiałów edukacyjnych. Często nie są w stanie korzystać wygodnie z biblioteki, przyjść na wykład czy na prelekcję. Media cyfrowe w ich szkolnictwie odkrywają znacznie większą rolę, niż u osób zdrowych. Komputer może być wykorzystywany przez nich jako:

  • nieograniczone źródło informacji,
  • środek symulacji modelowania,
  • sposób na nawiązywanie bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi i poznawanie nowych osób,
  • podniesienie własnej samooceny, dzięki możliwości dowolnego kreowania swojego wizerunku w sieci,
  • narzędzie ćwiczenia umiejętności,
  • narzędzie wypowiedzi - w tym głównie biorąc pod uwagę prace redakcyjne i graficzne.

Nowoczesna technologia sprawia, że proces nauki u osób z różnymi niepełnosprawnościami może być bardziej efektywny, ponieważ w internecie nie istnieją fizyczne bariery dostępu do informacji. Nowe media są bardzo ważne w procesie integracji społecznej osób marginalizowanych z różnych powodów. Na przykład osoby niepełnosprawne ruchowo mogą zyskiwać tytuły naukowe i zawodowe bez potrzeby wychodzenia z domu i narażania się tym samym na przykre docinki czy niezdrową ciekawość otoczenia. Internet i nowoczesne oprogramowanie sprawiają również, że osoby niewidome mogą mieć dostęp do dokumentów zapisanych w tradycyjnej formie - wystarczy do ich odczytania użyć odpowiednich konwerterów tekstu.

Model korzystania z internetu na studiach

Zgodnie z badaniami wykonanymi przez Katarzynę Garwol w 2016 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim, 96 proc. badanych studentów codziennie korzysta z internetu, a połowa z nich spędza w sieci od 2 do 4 godzin dziennie. Prawie 46 proc. badanych przyznaje, że surfuje powyżej 5 godzin na dobę. Reszta, czyli około 3 proc. zadeklarowała, że w sieci spędza nie więcej niż godzinę dziennie.

Do łączenia z siecią studenci wykorzystują głównie laptopy - 87,1 proc. wskazań oraz telefony komórkowe lub smartfony - 84,3 proc. wskazań. Znacznie rzadziej z siecią łączą się przez tablety - 15,6 proc. oraz przez komputery stacjonarne - 33,4 proc. odpowiedzi.

Studencka oferta dla każdego

Obecnie studenci i nie tylko oni mają możliwość skorzystania z internetu w różnych miejscach i na różne sposoby. W 2017 roku, według Głównego Urzędu Statystycznego, aż 78 proc. gospodarstw domowych miało dostęp do internetu szerokopasmowego - stałego lub mobilnego. Internet dla studenta pozostającego w domu rodzinnym zapewniają po prostu rodzice. Natomiast w przypadku uczniów szkół wyższych mieszkających poza domem, student może wybierać spośród wielu dedykowanych dla siebie ofert. Między innymi jest to oferta UPC dla studentów  . W roku akademickim 2017/2018 oferta dla studenta UPC obejmowała internet światłowodowy bez limitu oraz dostęp do pakietu telewizji cyfrowej. Najistotniejszą informacją było jednak to, że internet dla studenta można było zamówić na 9 miesięcy, czyli żak nie płacił za miesiące letnie, w których i tak nie korzystałby z internetu poza stałym miejscem zamieszkania. Z oferty dla studenta mógł skorzystać tak naprawdę każdy, ponieważ umowę na 9 miesięcy podpisywało się bez konieczności okazania legitymacji studenckiej.

Artykuł Zewnętrzny

fot. shutterstock

Słowa kluczowe: studia, internet, upc
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

kosmos
5 fascynujących faktów o kosmosie [Zestawienie]

Oto ciekawostki, które urozmaicą twój dzień.

Polecamy
Szkło uranowe - co to jest i czy jest bezpieczne?

Pierwiastek zasilający elektrownie i służący do produkcji bomb zamknięty w domowych ozdobach? Jak to w ogóle możliwe?

Ostatnio dodane
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

Popularne