Polska - Świat nauki

Jedyne takie niebo

2009-11-09 10:46:52

 Ciemne, rozgwieżdżone niebo od zawsze inspirowało człowieka, było źródłem wierzeń, wpływało na sztukę, filozofię, religię, literaturę i naukę. Dziś jego widok jest niedostępny dla ponad 50% mieszkańców Unii Europejskiej.

Jednak jest w Europie miejsce, w którym nic nie przeszkadza w oglądaniu rozgwieżdżonego nieba. 4 listopada 2009 roku utworzono bowiem Izerski Park Ciemnego Nieba(IPCN). Na izerskim niebie można zobaczyć prawie 2000 gwiazd, podczas gdy w centrach dużych miast - poniżej 500.

IPCN zajmuje powierzchnię prawie 75 km2, po polskiej i czeskiej stronie Gór Izerskich. Jest pierwszym na świecie transgranicznym parkiem ciemnego nieba, który powstał w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.

IPCN obejmuje swym zasięgiem górną, graniczną część doliny Izery oraz dolinę Jizerki wraz z otaczającymi je grzbietami górskimi. Granice parku poprowadzone są Wysokim Grzbietem Izerskim od Smrku do Wysokiej Kopy, dalej granica biegnie na południe przez Cichą Równię aż do mostu kolejowego na Izerze położonego tuż przed stacją Harrachov. Od mostu granica skręca na północny-zachód i przez Èerný vrch położony w pobliżu osady Jizerka dociera na Smrk. Obszar parku jest słabo zaludniony, a zatem jest tu niewielka sztucznego światła.

To z kolei przekłada się na dobrą jakość nocnego środowiska i nieba. Widok nieba taki jak w Górach Izerskich, niestety, staje się coraz rzadszy. Ponad połowa Europejczyków nie może zobaczyć takiego nocnego nieba z miejsca zamieszkania, a wszystko za sprawą zanieczyszczenia światłem, spowodowanego przez człowieka i sztuczne światło używane przez niego w nocy.

Źródłem tego zanieczyszczenia jest źle zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne (oświetlenie uliczne, iluminacja budynków, oświetlenie reklam, itp.), które jest nieodpowiednio osłonięte lub źle skierowane, jaśniejsze niż jest to potrzebne lub działa w czasie, gdy jest zbędne.

Podobnie jak inne parki ciemnego nieba istniejące na świecie, IPCN jest miejscem, które przybliża nam problem zanieczyszczenia światłem i daje możliwość obserwowania nocnego nieba pełnego gwiazd. Ponadto park ma na celu wskazywać racjonalne sposoby minimalizowania zanieczyszczenia światłem i propagować ochronę nocnego środowiska.

Realizacja tego nowatorskiego w skali Europy projektu możliwa jest dzięki współpracy instytucji z Polski i Republiki Czeskiej:
- Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego
- Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej
- Nadleśnictwo Świeradów
- Nadleśnictwo Szklarska Poręba
- Obszar Krajobrazu Chronionego Jizerské hory
- Dyrekcja Regionalna Lasów Republiki Czeskiej w liberce.

IP

Słowa kluczowe: izerski park ciemnego nieba zanieczyszczenie światłem miasto Izera UWr unia europejska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • zanieczyszczenie światłem [0]
    GATO
    2009-11-12 23:50:02
    Zanieczyszczenie światłem to problem o którym coraz więcej można usłyszeć nie tylko w fachowej literaturze. Zaburzenia w naturalnych cyklach życia roślin i zwierząt (cykle dobowe), szkodliwe działania dla zdrowia ludzi, stwarzanie niebezpieczeństw, straty ekonomiczne ponoszone każdej nocy - to właśnie powoduje „chaos świetlny” obecny każdej nocy na naszym niebie. A co dla mnie najważniejsze: brak "ciemnego nieba", w większych miastach (na pewno we Wrocławiu) niestety nie jesteśmy już w stanie (przy najlepszych warunkach pogodowych) zobaczyć Drogę Mleczną Sad. Więcej na ten temat polecam na: http://asperatus.pl/index.php?pasek=show&page=9
Zobacz także
Nowe konkursy NCN: OPUS 20 + LAP, BEETHOVEN CLASSIC 4, SONATA 16 i PRELUDIUM BIS 2

Dowiedz się, kto może zdobyć jakie dofinansowanie!

Rekomendacje MNiSW dot. organizacji roku akademickego 2020/2021

Sprawdź, jakie są najnowsze zalecenia MNiSW dotyczące prowadzenia zajęć, inauguracji roku akademickiego i działania instytucji uczelnianych.

Covid-19 a promieniowanie
Ekspert NCBJ opowiada o potencjale promieniowania jonizującego w leczeniu COVID-19

Czy małe dawki promieniowania mogą pobudzić organizm do lepszej walki z wirusem SARS-CoV-2?

Polecamy
Wiemy, które badania nad COVID-19 otrzymają dofinansowanie od Nardowoego Centrum Nauki

NCN ogłasza wyniki konkursu SZYBKA ŚCIEŻKA DOSTĘPU DO FUNDUSZY NA BADANIA NAD COVID-19.

Konferencja Rektorów apeluje o "zaniechanie wypowiedzi stygmatyzujących"

KRASP w komunikacie bezpośrednio nawiązuje do wypowiedzi dotyczących LGBT+.

Ostatnio dodane
Nowe konkursy NCN: OPUS 20 + LAP, BEETHOVEN CLASSIC 4, SONATA 16 i PRELUDIUM BIS 2

Dowiedz się, kto może zdobyć jakie dofinansowanie!

Rekomendacje MNiSW dot. organizacji roku akademickego 2020/2021

Sprawdź, jakie są najnowsze zalecenia MNiSW dotyczące prowadzenia zajęć, inauguracji roku akademickiego i działania instytucji uczelnianych.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.