Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Juwenalia - święta wszystkich studentów już wkrótce

2023-03-07 13:46:25

Już niedługo studenci z całej Polski zaczną huczne świętowanie Juwenaliów. Co roku w maju zobaczyć można barwnę korowody idące ulicami oraz uczestniczyć w organizowanych przez uczelnie najróżniejszych atrakcjach, w tym koncertach wielkich gwiazd. Niewiele osób jednak wie, że korzeni tego święta można doszukiwać się już w starożytnym Rzymie, kiedy cesarz Neron organizował tzw. "igrzyska młodzieży". 

Zobacz również: Dlaczego tak trudno być studentem?

Juwenalia

Geneza 

Słowo "juwenalia" wzięło się z łacińskiego "luvenalia", oznaczającego dosłownie igrzyska młodzieńców. Pierwszy raz wprowadzone zostały w Rzymie w 59 roku n.e. przez Cesarza Nerona. Formą przypominały te współczesne - odbywały się biesiady, uczty, różne rozrywki oraz występy śpiewaków. Po dzień dzisiejszy muzyka odgrywa ważny element tego święta, koncerty znanych wykonawców są bowiem jego główną atrakcją.

Dzisiaj juwenalia obchodzone są wyłącznie w Polsce, co czyni je jeszcze wyjątkowymi. W innych krajach również obchodzone są święta około-studenckie, jednak w innych formach.

Święto studentów w Polsce

Juwenalia w Polsce miały swój początek w XV wieku w Krakowie. Zapoczątkował je Uniwersytet Jagielloński, który, jak powszechnie wiadomo, jest najstarszą uczelnią w naszym kraju i jedną z najstarszych w Europie. W organizowanych wówczas kolorowych korowodach przechadzali się grajkowie, żonglerzy i mimowie. Do dzisiaj krakowskie święto studentów pozostaje jednym z najbardziej znanych i hucznie obchodzonych.

Jednak dopiero w 1964 roku zapoczątkowano pierwsze juwenalia w obecnie znanej formie. Podczas świętowania 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestnicy, z których składali się głównie studenci, przeszli z Wawelu na Rynek Główny głośno przy tym się bawiąc, śpiewając i grając. Towarzyszyło im hasło "od Kazimierza Wielkiego do Kazimierza Lepszego". Od tego czasu uniwersyteckie imprezy zaczęły odbywać się cyklicznie około maja i czerwca również w innych miastach.

Współcześnie

Co roku w okolicach mają, w ramach juwenaliów organizowane są liczne wydarzenia kulturalne oraz muzyczne, konkursy czy nietypowe rozgrywki sportowe. Często urządzane są pochody, podczas których studenci poprzebierani za kolorowe postacie z filmów, książek oraz świata popkultury, zaczynają kilkudniową imprezę. Każdy z uniwersytetów świętuje jednak na swój własny, unikatowy sposób. W niektórych miejscowościach odbywa się również symboliczne przekazanie młodym ludziom klucza do miasta przed burmistrza.

Dni świętowania są zazwyczaj wolne od zajęć uczelnianych. Różne uczelnie mają też swoje własne nazwy na juwenalia. Na przykład imprezy uniwersytetów ekonomicznych nazywane są Ekonomaliami, medycznych - Medykaliami, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - Delifinaliami, a Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie organizuje znany festiwal muzyczny Ursynalia.

MS

fot. pixabay

źródło: pl.wikipedia.org, strefaedukacji.pl

Słowa kluczowe: juwenalia, student, juwenalia 2023, koncerty, święto studentów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Jak nie popaść w zaległości
Jak nie popaść w zaległości na studiach?

Poznaj sposoby na to, aby nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę i być na bieżąco z zaliczeniami na studiach.

Polecamy
Kiedy podbić legitymację studencką?

Status studenta zapewnia wiele korzyści. By jednak był on aktywny, potrzebna jest aktualna legitymacja studencka. Kiedy kończy się jej ważność?

Praca w trakcie studiów - jak połączyć naukę z zarabianiem?

Czy da się połączyć naukę z pracą? Jakiej pracy szukać i w jakim wymiarze godzinowym? Podpowiadamy, jakie są wady i zalety różnych rozwiązań!

Ostatnio dodane
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.