Polska - Świat nauki

Już 18 listpada rusza festiwal naukowy ScienceCom 2022

2022-11-08 16:42:33

ScienceCom to coroczny festiwal naukowy, podczas którego młodzież szkolna, studenci i młodzi naukowcy mają okazję zdobyć nowe umiejętności, nawiązać kontakty i zaprezentować swoje projekty badawcze z dowolnych dziedzin naukowych. Myślą przewodnią wydarzenia jest komunikacja naukowa, czyli dialog między naukowcami a społeczeństwem. Naukowcy na całym świecie uczą się komunikacji, by móc sprawnie i w przyjazny sposób opowiadać o tym, co ważne i potrzebne. Tegoroczna edycja poświęcona zostanie tematom zrównoważonego rozwoju miast i społeczności, istocie odpowiedzialnej konsumpcji oraz produkcji.

festiwal naukowyDlaczego postanowiliśmy poruszyć właśnie te tematy?

Szacunki wskazują, że udział ludności miejskiej będzie w przyszłości wzrastał (globalnie – do ok. 5 mld w 2030 r.). Oznacza to, że nasze miasta staną się coraz bardziej liczne. Powinny być one więc przede wszystkim bezpieczne, stabilne oraz sprzyjające rozwojowi społecznemu. Miasta codziennie stają przed wieloma wyzwaniami, na które wspólnie, jako społeczeństwo, musimy poszukiwać odpowiedzi.

- Nauka nie może istnieć w oderwaniu od społeczeństwa, tak samo jak społeczeństwo w oderwaniu od jej postępu. Jest to szczególnie istotnie w kontekście tegorocznego tematu przewodniego, którym są zrównoważone miasta, odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. To problemy, z którymi już w najbliższej przyszłości będziemy musieli zmierzyć się kolektywnie – mówi Ewelina Magdziak, starsza specjalistka w dziale Wydarzeń i Programów Naukowych w Centrum Nauki Experyment. - ScienceCom to również unikalna okazja do spotkania dla młodych naukowców z wielu dziedzin, co, mamy nadzieję, zaowocuje interdyscyplinarnymi projektami. Młodzi naukowcy mają okazję przybliżyć szerszemu gronu odbiorców efekty swoich prac naukowych, mogą również spróbować swoich sił w animacji różnorodnej grupy odbiorców, zetknąć się popularyzacją nauki na dużą skalę oraz wzajemnie zainspirować swoimi projektami – dodaje Magdziak.

Co pojawi się w programie ScienceCom 2022?

Problemy, wyzwania, ale i przyszłościowe rozwiązania staną się motywem przewodnim licznych wydarzeń zawartych w ramach ScienceCom 2022. W programie pojawią się liczne aktywności, w tym konferencja dla młodej nauki, festiwal nauki, dyskusyjny panel ekspercki dla młodzieży licealnej oraz wieczór sieciujący dla przedstawicieli społeczności akademickiej. Program wydarzenia koordynowany jest w ścisłej współpracy z Członkami Rady Naukowej ScienceCom, w skład której wchodzą przedstawiciele uczelni wyższych z całego regionu, m.in. Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, IOPAN, SWPS oraz fundacji PSC.

ScienceCom wspiera również Fundacja Zaawansowanych Technologii Explory, która w trakcie panelu eksperckiego przedstawi możliwości dotyczące rozwijania i wzmacniania talentów naukowych wśród młodzieży, zaś przedstawiciele Pomorskiej Pracowni Psychologicznej poprowadzą warsztaty z tutoringu dla uczniów i uczennic szkół średnich. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili też przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Fundacji Biznes dla Klimatu oraz Fundacji Marka Kamińskiego. Oczywiście, podczas ScienceCom nie zabraknie doświadczonych ekspertek i ekspertów Centrum Nauki Experyment.

Wydarzenie odbędzie się 18 i 19 listopada 2022. Wydarzeniem zarządza Rada Organizacyjna, a nad merytoryką Konferencji Naukowej ScienceCom pieczę sprawuje Rada Naukowa, w skład której wchodzą uczeni reprezentujący pomorskie środowisko akademickie, w tym trójmiejskie uczelnie.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: festiwal naukowy, ScienceCom 2022, program,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
essa
Co oznacza "Essa", czyli Młodzieżowe Słowo Roku?

Jakie słowo wygrał "Nagrodę Jury"?

festiwal naukowy
Już 18 listpada rusza festiwal naukowy ScienceCom 2022

Poznaj plan dwudniowego wydarzenia naukowego?

Polecamy
Dr Anna Budzanowska została nowym wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego

Poznajcie podsekretarza stanu w resorcie nauki odpowiedzialną za wprowadzanie reformy nauki i szkolnictwa wyższego!

Zobacz wyniki badań psychologÃłw Uniwersytetu SWPS!
Wróg ze szkolnej ławki - badania psychologów z Uniwersytetu SWPS

Zobacz wyniki badań psychologów Uniwersytetu SWPS!

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.