Świat - Świat nauki

Kakao napojem geniuszy? Badania wskazują, że może wspomagać procesy myślowe

2021-02-12 10:47:40

Niektóre zadania wymagają od nas sporo skupienia. Często sięgamy wtedy po różnego rodzaju jedzenie i napoje, które wspomagają koncentrację. Popularne przekąski do nauki to np. mieszanka studencka, kubek gorącej kawy czy właśnie kakao. Okazuje się, że to ostatnie może rzeczywiście wspomagać procesy myślowe. Jak to możliwe?

Zobacz też: Sposoby na poprawę koncentracji podczas nauki.

Kubek z KakaoW skrócie:

  • Badacze z Uniwersytetu w Birmingham sprawdzili, czy napój bogaty w flawonole pomoże w realizacji zadań wymagających myślenia.
  • W trakcie eksperymentu wykazano, że u osób, którym dostarczono flawonole, poprawiło się dotlenienie mózgu i działali szybciej.
  • Flawonole to rodzaj naturalnie występujących w niektórych roślinach flawonoidów.

Flawonole w Kakao

O tym, że zawarte w Kakao flawonole przynoszą liczne korzyści dla zdrowia, wiadomo już od jakiegoś czasu. W 2020 r. jednak, naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham zbadali dodatkowo, jaki wpływ mają flawonoidy na szybkość procesów myślowych. Stwierdzili, że dieta bogata w produkty zawierające te substancje, może rzeczywiście przynieść pozytywny efekt, choć w przypadku, w którym ktoś ma ponadprzeciętnie dotleniony mózg, wpływ flawonoli może być ograniczony.

Zobacz też: Rzeczy, które utrudniają naukę i rozpraszają.

Jak zbadano wpływ Kakao na sprawność myślenia?

Badacze przeprowadzili eksperyment, gdzie 18 ochotników w wieku od 18 do 40 lat spożywało napoje bogate w flawonole oraz takie, które były ich pozbawione. Następnie sprawdzono ich poziom dotlenienia mózgów, po czym dano im zadania wymagające myślenia.

Wyniki są takie, że osoby, które wypiły napój z flawonolami, miały większy poziom tlenu we krwi obecnej w umyśle i średnio działały o 11% szybciej, niż kiedy nie miały "wspomagacza". Pojawiały się też jednak wyjątki i tak np. osoby, które normalnie były dobrze dotlenione, nie odnotowały wartego odnotowania wzrostu sprawności intelektualnej.

Szczegóły badania znajdziecie tutaj: https://www.nature.com/articles/s41598-020-76160-9

Produkty z Flawonole

Oprócz kakao istnieją jeszcze inne produkty, które zawierają flawonole. Są to m.in. owoce, takie jak winogrona i jagody oraz czekolada i herbata. Jeżeli kolejne badania będą potwierdzać powiązania tych związków z możliwościami umysłowymi, dieta bogata w flawonole może zyskiwać w przyszłości coraz większą popularność. Flawonoidy, których rodzajem są Flawonole, znajdziemy też kawie i winie, ale przede wszystkim w owocach i warzywach takich jak pomidory, papryka, brokuły, cytryny i jabłka. Wygląda więc na to, że zwiększając obecność tych dosyć powszechnych produktów w naszej diecie, możemy usprawnić myślenie.

KSK

fot. Isaiah Quindo from Pexels

Źródło: universal-sci.com; wikipedia.org; poradnikzdrowie.pl

Słowa kluczowe: Właściwości Kakao, Napoje na lepsze myślenie, Flawonole, badania, naturalne wspomagacze myślenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zdjęcie przedstawiające 25 000 supermasywnych czarnych dziur. KaÅźda biała kropka ujawnia czarną dziurę rezydującą w swojej galaktyce.
Naukowcy stworzyli mapę 25 000 supermasywnych czarnych dziur

W zespole analizującym dane z LOFAR znajduje się 2 badaczy z Polski.

VR - młodzi i dorośli reakcje
Jak dorośli i dzieci reagują na wirtualną rzeczywistość? Wyniki badania OPI PIB

Ciekawe obserwacje dotyczące odbioru aplikacji na VR.

Jak muzyka działa na spanie
Wpływ muzyki na sen - czy puszczając ulubioną piosenkę przed snem zaśniemy szybciej?

Dowiedz się więcej o ciekawych badaniach i poznaj proponowaną listę piosenek!

Polecamy
ÅźÃłłty śluz
Blob - czyli żółty śluz, który się uczy

Ma 720 płci, można go spotkać w europejskich lasach, jest w stanie się uczyć oraz porusza się z prędkością czterech centymetrów na godzinę. O czym mowa? Przeczytaj, jakim "zwierzątkiem" może pochwalić się paryskie zoo!

Odkryto pasmo kwitnących glonów, które rozciąga się prawie przez cały ocean atlantycki

Największe skupisko kwitnących glonów na świecie odnalezione przez satelity NASA. Skąd się wzięło i czy stanowi zagrożenie?

Ostatnio dodane
Zdjęcie przedstawiające 25 000 supermasywnych czarnych dziur. KaÅźda biała kropka ujawnia czarną dziurę rezydującą w swojej galaktyce.
Naukowcy stworzyli mapę 25 000 supermasywnych czarnych dziur

W zespole analizującym dane z LOFAR znajduje się 2 badaczy z Polski.

VR - młodzi i dorośli reakcje
Jak dorośli i dzieci reagują na wirtualną rzeczywistość? Wyniki badania OPI PIB

Ciekawe obserwacje dotyczące odbioru aplikacji na VR.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!