Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Kiedy sesja? Egzaminy w semestrze zimowym 2020/2021

2020-12-17 12:09:50

Każdy semestr kończy się sesją, podczas której studenci podchodzą do egzaminów końcowych z przedmiotów, które wymagają tego do zdobycia zaliczenia. Termin sesji jednak nie jest zawsze taki sam, a do tego, może się różnić w zależności od uczelni, na której studiujemy. Sprawdzamy więc, kiedy mogą odbywać się egzaminy w sesji zimowej 2020/2021.

Zobacz też: Termin przerwy świątecznej na studiach 2020/2021.

Pusta klasa

W skrócie:

  • Sesja egzaminacyjna w semestrze zimowym 2020/2021 na polskich uczelniach zaczyna się w okolicach końca stycznia i początku lutego.
  • Nie ma ujednoliconego terminu dla wszystkich uczelni. Polskie szkoły wyższe same określają swoją organizację roku akademickiego, choć zazwyczaj jest ona zbliżona.
  • Sesja poprawkowa rozpoczyna się zaraz po zakończeniu sesji egzaminacyjnej w przypadku semestru zimowego, oraz po wakacjach (we wrześniu) w przypadku semestru letniego.

Czym jest sesja na studiach?

Na koniec każdego semestru, studenci muszą zmierzyć się z sesją egzaminacyjną, podczas której odbywają się końcowe testy z wybranych przedmiotów. Łącznie w trakcie jednego roku akademickiego, odbywają się w 4 sesje - 2 egzaminacyjne i 2 poprawkowe.

W tym czasie nie odbywają się już zajęcia dydaktyczne, a zaliczenia z przedmiotów, które nie kończą się egzaminem, powinny być już wystawione. Dzięki temu studenci mogą skupić się tylko na egzaminach i nauce. Nadal jednak można brać udział w konsultacjach, w trakcie których niektórzy prowadzący niekiedy przeprowadzają też egzaminy ustne.

Zobacz też: Co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do sesji na studiach?

Termin sesji egzaminacyjnej - zima 2020/2021

Sesja egzaminacyjna w semestrze zimowym, w roku akademickim 2020/2021 odbędzie się już w 2021 r. Niemożliwe jest podanie jednej, pewnej daty, ponieważ termin sesji ustalany jest przez każdą uczelnie z osobna. Związane jest to z autonomią, jaką posiadają szkoły wyższe w Polsce. O ile jednak nie ma jednego, wspólnego terminu, o tyle okres, w którym odbywają się egzaminy na studiach, jest bardzo zbliżony.

Jeżeli nie nastąpiły żadne przesunięcia na przestrzeni semestru, sesja zimowa zaczyna się zwykle pod koniec stycznia, lub na początku lutego. Przyjrzyjmy się przykładom z Polski w 2021 r.:

Gdzie sprawdzić, kiedy odbywa się sesja?

Terminy sesji najczęściej znajdziemy na stronie internetowej naszej uczelni, w zakładce, w której rozpisano jej organizację roku akademickiego. Znajdziemy tam też inne przydatne informacje, jak początek i koniec semestru, zaplanowane dni wolne itd. Możemy ją znaleźć poprzez eksplorację www szkoły wyższej, ale najszybciej będzie wpisać w wyszukiwarkę hasło "rok akademicki" razem z nazwą naszej uczelni.

Kiedy zimowa sesja poprawkowa?

Sesja poprawkowa ma miejsce zawsze po zakończeniu sesji egzaminacyjnej. Najczęściej odbywa się ona raz po sesji egzaminacyjnej, czasami, jak w przypadku Uniwersytetu Łódzkiego, jest pomiędzy nimi kilka dni przerwy. Sesja poprawkowa trwa tydzień, w trakcie którego również nie odbywają się zajęcia. Nadal wziąć jednak możemy udział w konsultacjach, podczas których najpewniej będziemy mogli zdawać niektóre poprawki. Warto jednak postarać się zdać wszystko w pierwszym terminie, ponieważ jeżeli nie musimy nic poprawiać, ten czas jest dla nas wolny.

KSK

fot. David Mark z Pixabay

Źródła: uw.edu.pl; uni.lodz.pl; amu.edu.pl; uj.edu.pl; uni.wroc.pl

Słowa kluczowe: Sesja 2021, semestr zimowy, styczeń, luty, Uniwersytet, Organizacja roku akademickiego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
studenci medycyny
Jak się uczyć do sesji - rady dla studentów medycyny

Sprawdźcie, jak skutecznie walczyć ze stresem przed egzaminem.

rozliczenie PIT przez studenta
Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać

Czy możemy skorzystać z zerowego PIT-u? A może przysługują nam jakieś inne ulgi?

nauka języka angielskiego online
Nauka języków. Jak do niej podejść? Warszawa

Jak podejść do nauki języka, by przyswajać go szybko i sprawnie?

Polecamy
Zobacz co warto wiedzieć o sesji poprawkowej.
Sesja poprawkowa. Co warto o niej wiedzieć?

Zobacz, co warto wiedzieć o sesji poprawkowej!

Drukarki HP
Studiujesz = drukujesz! Dowiedz się, dlaczego powinieneś zainwestować w dobrą drukarkę Warszawa

Przekonaj się, dlaczego zakup tego rodzaju sprzętu jest świetnym pomysłem.

Ostatnio dodane
studenci medycyny
Jak się uczyć do sesji - rady dla studentów medycyny

Sprawdźcie, jak skutecznie walczyć ze stresem przed egzaminem.

rozliczenie PIT przez studenta
Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać

Czy możemy skorzystać z zerowego PIT-u? A może przysługują nam jakieś inne ulgi?

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!