Z życia Uczelni - Studia

Kiedy warto zrezygnować ze studiów?

2022-11-23 09:28:41

Wybór odpowiedniego kierunku studiów nie jest często prostą sprawą. Zmieniające się zainteresowania, czy też potrzeby na rynku pracy mogą sprawić, że zwątpimy w sens chodzenia na zajęcia. W którym momencie warto zrezygnować ze studiów?

Zobacz też: Skreślenie z listy studentów - co robić dalej?

studia rezygnacjaRezygnacja ze studiów

Życie studenta nie jest proste. Wiele zająć, za mała ilość pieniędzy i brak wolnego czasu, przy dużej ilości obowiązków może być dla wielu osób sporym utrudnieniem. W momencie, w którym zaczynamy wątpić w sens uczęszczanych przez nas zajęć ciężej, jest nam się zmotywować i mogą pojawić się myśli o rezygnacji z kierunku. Jak podjąć właściwą decyzję, której nie będziemy żałować w następnych miesiącach, czy też latach?

Wiele młodych osób decyduje się na studia ze względu na tytuł naukowy, który będzie korzystnie wyglądał na ich CV. Wybrane kierunki z czasem mogą jednak okazać się czymś, czego zupełnie nie oczekiwaliśmy. Zanim jednak zdecydujemy się na zrezygnowanie z chodzenia na studia, warto przemyśleć, co tak naprawdę spowodowało, zaczęliśmy się nad tym zastanawiać. Chociaż często odpowiedź na pytanie, czy chcemy przestać chodzić na nasz kierunek ze względu na lenistwo, nie jest prosta, często może pokazać kluczowy problem, z jakim się zmagamy.

Co jest powodem zrezygnowania z kierunku?

Pozostawianie rzeczy na ostatnią chwilę tuż przed sesją, może sprawić, że szybko utoniemy w zaległościach, co może się skończyć brakiem motywacji, nieoddanymi pracami, poprawkami i słabymi ocenami. W takiej sytuacji łatwo jest nam wątpić w sens studiowania. Istotne jest jednak to, aby pozostać ze sobą szczerym i zadać pytanie: czy zmiana kierunku lub rezygnacja ze studiów cokolwiek zmieni, jeśli tak wygląda nasze nastawienie do pracy?

Zmiana kierunku na studiach

Warto pamiętać, że na dany kierunek często decydujemy się, mając zaledwie 19 lat. Nie zawsze będą to więc trafione wybory, które w późniejszym czasie będą budziły nasze wątpliwości co do sensu uczęszczania na uczelnie. Jeśli wiemy, że nie czujemy się szczęśliwi ucząc się o danych tematach i sytuacja ta się nie zmieni, warto rozważyć zmianę kierunku. Często uczelnie mają przygotować nas również do odpowiedniej pracy, po co więc edukować się w kierunku, który nie przyniesie nam w późniejszym życiu satysfakcji. W takich momentach warto stracić nawet dwa lata studiowania i rozpocząć wszystko na nowo w pełni zmotywowanym, niż czuć się nieszczęśliwym przez pięć.

Plan po zrezygnowaniu ze studiów

Rezygnowanie ze studiów może okazać się prostsze, niż myślimy, jednak dokładnie określony plan działania po podjęciu tej decyzji jest równie istotny. Duża ilość wolnego czasu i brak regularności, które zapewniały nam zajęcia, mogą dać nam poczucie, że na wszystko teraz mamy czas i nie warto się z niczym spieszyć. Takie podejście może spowodować, że zapomnimy o kolejnej rekrutacji, nie zdecydujemy się na pójście do pracy i zmarnujemy kolejny rok bez osiągania sukcesów, na które liczyliśmy, uwalniając się ze swojego kierunku. Posiadanie planu, który zmotywuje nas w takim momencie, może zapewnić nam poczucie stabilizacji i ciągłego rozwoju.

BS

fot.Pexels

Źródło: yep.academy

Słowa kluczowe: studia, rezygnacja z kierunku, student, kiedy zrezygnować
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Korepetycje
Korepetycje - obalamy mity Warszawa

Czy korepetycje to dobrze zainwestowany czas i fundusze? Przyjrzyjmy się przekonaniom krążącym na ten temat.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta - najwaÅźniejsze informacje
Ubezpieczenie zdrowotne studenta - najważniejsze informacje

Kto może zgłosić studenta do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy student musi opłacać składki?

Polecamy
szukanie mieszkania dla studenta
Idealnie mieszkanie dla studenta - jak szukać, na co zwrócić uwagę? Kraków

Czy opłaca się inwestować we własne lokum na czas studiów?

Co zrobić, aby otrzymać zapomogę od uczelni? [PORADNIK]

Wsparcie finansowe od uniwersytetu krok po kroku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Korepetycje
Korepetycje - obalamy mity Warszawa

Czy korepetycje to dobrze zainwestowany czas i fundusze? Przyjrzyjmy się przekonaniom krążącym na ten temat.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.