Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Kiedy zaczynają się studia - początek roku akademickiego 2020/2021

2020-09-08 10:04:26

Organizacja roku akademickiego może się wydawać nieco kłopotliwa dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze studiami. Data rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego jest inna od inaugurującej rok akademicki, co może doprowadzić do wielu nieporozumień. A zatem kiedy zaczynają się studia w roku akademickim 2020/2021?

Inauguracja roku akademickiego

Kiedy zaczyna się rok akademicki?

Inauguracja roku akademickiego przypada zwyczajowo na 1 października. Zdarza się jednak, że wypada on w dzień wolny, np. w weekend. W takim przypadku uroczyste rozpoczęcie zajęć odbywa się w pierwszym dniu roboczym. W 2020 roku rozpoczęcie roku akademickiego przypada w czwartek 1 października, w związku z czym to właśnie wtedy na większości uczelni odbędzie się inauguracja zajęć.

Dowiedz się, jak wygląda inauguracja roku akademickiego.

Inauguracja roku akademickiego

Początek roku akademickiego to spore wydarzenie, podobnie jak do tej pory miało to miejsce w szkołach. Istnieje jednak kilka wyróżników, które znacząco wpływają na specyficzny charakter tej uroczystości. W niektórych miastach przedstawiciele wszystkich uczelni spotykają się w jednym miejscu, aby wspólnie obchodzić wydarzenie. Popularne jest również przygotowanie dnia adaptacyjnego, podczas którego pierwszoroczni studenci będą mieli szansę na zapoznanie się z formułą nauczania, terenem uczelni a także zasadami w niej panującymi.

Rok akademicki 2020/2021 jest wyjątkowo specyficzny ze względu na sytuację epidemiczną, dlatego szczególnie warto zapoznawać się z aktualnościami udostępnianymi na stronach internetowych poszczególnych wydziałów.

Co to jest immatrykulacja?

Immatrykulacja to uroczystość przygotowywana specjalnie dla studentów pierwszego roku. Odbywa się w obrębie danego wydziału i zazwyczaj ma miejsce na kilka dni przed inauguracją. Przykładowo, na wydziale filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, immatrykulacja odbywa się 24 września i jest połączona z wykładem inauguracyjnym, który dla większości stanowi pierwszą możliwość styczności z najpopularniejszą formą zajęć na studiach.

Kiedy zaczynają się zajęcia?

Rozpoczęcie zajęć na uczelni jest zależne od przyjętego harmonogramu pracy. W większości przypadków rozpoczęcie zajęć wypada w dniu po inauguracji, ale może się zdarzyć, że uczelnia wybierze inny termin, dlatego warto zapoznać się z ogłoszeniami publikowanymi na oficjalnej stronie uczelni.

Organizacja roku akademickiego 2020/2021  

W większości przypadków uczelnie publikują harmonogram na swojej stronie w połowie września. Znajdziemy tam informacje dotyczące: inauguracji, immatrykulacji, rozpoczęcia semestrów, planowanych terminów sesji egzaminacyjnych i poprawkowych oraz dni wolnych. Jest to najpewniejsze źródło aktualnych informacji, które warto sprawdzać. Wszelkie komunikaty i informacje o zmianach znajdziemy też często na mediach społecznościowych uczelni, co może nam znacznie ułatwić bycie na bieżąco. 

Zobacz też: Rekomendacje MNiSW dot. organizacji roku akademickiego 2020/2021

KK

fot.: fauxels z Pexels

Słowa kluczowe: start studiów, inauguracja, immatrykulacja, 1 semestr, kiedy zaczynają się studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

Sprawdź, jakie kwestie należy przemyśleć, zanim wyjedziesz na studia do nowego miejsca.

Korepetycje językowe
Jak znaleźć dobrego korepetytora z języka angielskiego?

Warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze, aby znaleźć dobrego, kompetentnego i skutecznego korepetytora z angielskiego.

Zmęczeni studenci
Studiowanie dwóch kierunków - wady i zalety

Chcesz rozpocząć drugi kierunek, ale nie wiesz, czy sobie poradzisz? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce!

Polecamy
Zobacz, co warto wiedzieć na temat zdjęcia legitymacyjnego na studiach!
Zdjęcie do legitymacji studenckiej - co warto wiedzieć?

Zobacz, co warto wiedzieć na temat zdjęcia legitymacyjnego na studiach!

Prezent dla Promotora - jakie są dobre zwyczaje na uczelniach?

Na uczelniach panuje wiele dobrych obyczajów i tradycji. Czy wypada podziękować promotorowi, dając mu upominek?

Ostatnio dodane
Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

Sprawdź, jakie kwestie należy przemyśleć, zanim wyjedziesz na studia do nowego miejsca.

Korepetycje językowe
Jak znaleźć dobrego korepetytora z języka angielskiego?

Warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze, aby znaleźć dobrego, kompetentnego i skutecznego korepetytora z angielskiego.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.