Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Czy pracę można napisać samemu? Lepiej nie!

2019-04-02 16:16:05

Punktem kulminacyjnym studiów jest zdobycie tytułu naukowego. Zanim jednak to nastąpi, każdego studenta czeka nieunikniona przyjemność napisania pracy dyplomowej. Jednak bez paniki! Do tego zadania nie przystępujemy sami, ponieważ czuwać nad nami będzie promotor.

Starszy pan czytajacy ksiazki

Co robi promotor?

Najogólniej mówiąc: promotor to osoba, która nadzoruje naszą pracę nad pracą dyplomową. Jest to naukowiec, posiadający doświadczenie większe od nas. Jest to więc ktoś, kto po prostu już bardzo dobrze wie jak się takie rzeczy robi.

Wielu promotorów pomogło też już niejednemu studentowi w ukończeniu pracy. Wiedzą więc, jakie problemy mogą wyniknąć po drodze i jak im zaradzić… czy też raczej, jak doradzić studentowi, by dał sobie z nimi radę samemu.

Promotor pomoże nam wybrać temat pracy dyplomowej, wskaże najkorzystniejszy kierunek, jaki powinniśmy obrać podczas badań i będzie służył dobrą radą, odpowiadając na wszystkie nurtujące nas pytania. Ostatecznie też zasiądzie w komisji, gdy przyjdzie czas obrony naszej pracy dyplomowej.

Czego promotor nie robi?

Zdarzają się studenci, którzy błędnie podchodzą do roli promotora. Tak jak zostało to wcześniej wspomniane - ma on nam pomagać, jednak nie zrobi niczego z nas. Będzie on czytał to, co napiszemy, doradzał co mamy zmienić lub poprawić, ale nie liczmy, że będzie on wprowadzał końcowe zmiany za nas.

Promotor najprawdopodobniej osobiście nas poinformuje, że nie możemy liczyć, że po przyniesieniu naprędce napisanych i wydrukowanych stron z obiecanego rozdziału, ten z radością dokona korekty i odda nam gotowy tekst do naszej pracy.

Problemy w pisaniu pracy

Pamiętaj też, że zmiana promotora to też opcja. Bez wątpienia ciężko jest zebrać się w sobie by nie tylko podjąć taką decyzję, ale też zakomunikować ją osobie, z którą do tej pory współpracowaliśmy. Jeżeli jednak ciężko jest nam znaleźć ze sobą wspólny język i po prostu nam z kimś nie idzie, to zmiana będzie zapewne ulgą dla obydwu stron.

Pamiętajmy więc, że promotor pomaga ukierunkować nam nasze założenia i ukształtować wyniki naszej pracy, jednak w niczym, dla naszego dobra, nas nie wyręczy.

KSK

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: licencjat, magisterka, pisanie pracy, zaliczenie studiów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Jak nie popaść w zaległości
Jak nie popaść w zaległości na studiach?

Poznaj sposoby na to, aby nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę i być na bieżąco z zaliczeniami na studiach.

Polecamy
Tarcza antykryzysowa 2.0 dla studentów - stypendia i kredyty studenckie

Kolejny etap i aktualizacja inicjatywy #pakietdlastudenta.

Kiedy odbywają się egzaminy na studiach?

Każdy przedmiot na studiach trzeba zaliczyć. Dowiedz się, kiedy odbywają się egzaminy, jak zdobyć zaliczenie i czy można poprawiać oceny!

Ostatnio dodane
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.