Polska - Świat nauki

Kobiety w nauce - polskie uczelnie wysoko w światowym rankingu!

2019-06-21 10:41:12

Trzy polskie uczelnie znalazły się wśród 10 najlepszych uniwersytetów na świecie w odniesieniu do liczby kobiet badaczy wśród autorów publikacji naukowych. Prym na świecie wiedzie Uniwersytet Medyczny w Lublinie, który otwiera zestawienie. Uniwersytet Gdański zajął bardzo wysokie 4. miejsce. W pierwszej dziesiątce znalazł się też Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, który uplasował się na 7. miejscu.

Polskie flagi przed starym budynkiem

Ranking uczelni

Zestawienie to część corocznego międzynarodowego rankingu CWTS Leiden 2019. Jego celem jest pomiar aktywności akademickiej uniwersytetów na całym świecie na podstawie publikacji naukowych ich pracowników.

W tym roku, po raz pierwszy uwzględniono wskaźnik różnorodności płci. Według przeprowadzonych badań, kobiety stanowiły ok. 30 % wszystkich autorów publikacji naukowych z lat 2014-2017 z 963 uniwersytetów uwzględnionych w rankingu.

Kobiety w szkołach wyższych

Europejskie uniwersytety, zwłaszcza z Europy Środkowej i Wschodniej, mogą pochwalić się większym udziałem kobiet niż uczelnie w Ameryce Północnej, co zaznacza Ludo Waltman z University of Leiden w Holandii. To właśnie jego zespół opracował wskaźnik różnorodności płci.

Najlepszy wynik z naszego kraju i 1 . miejsce w całym zestawieniu, uzyskał Uniwersytet Medyczny w Lublinie – 56% autorstwa kobiet we wszystkich publikacjach. Na kolejnych miejscach znaleźli się: brazylijski Uniwersytet Stanowy w Maringá (54,1%) i Uniwersytet w Belgradzie w Serbii (53,5%). Uniwersytet Gdański z wynikiem 52,9 % uplasował się na 4. miejscu.

7. miejsce zajął Uniwersytet Medyczny w Poznaniu (51%). W pierwszej dziesiątce znalazły się także uniwersytety z Argentyny i Portugalii. Aż 13 polskich uniwersytetów znalazło się w pierwszej 50 rankingu – Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu był 12., Uniwersytet Medyczny w Łodzi – 13., a 15-te miejsce zajął Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Według autorów zestawienia dominacja uniwersytetów z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Ameryki Południowej była zauważalna we wcześniejszych badaniach. Według Cassidy Sugimoto z University of Indiana w Bloomington (USA), który bada nierówność płci, trend ten może wynikać z faktu, że zawody naukowe są stosunkowo nisko opłacane w tych regionach, co może powodować, że mężczyźni poszukują pracy w innych sektorach.

Według Waltmana analiza danych pokazuje, że globalny udział kobiet wśród autorów publikacji naukowych wzrósł między latami 2006-09 a 2014-17, ale jedynie o 3%.

Politechniki osiągnęły znacznie gorsze wyniki pod względem różnorodności płci w publikacjach niż uniwersytety z naukami społecznymi lub kursami biomedycznymi. Według statystyk kobiety stanowią tylko około 20 % personelu naukowego na wydziałach inżynieryjnych i naukowych, co sugeruje Sugimoto.

Informację o osiągnięciach polskich uniwersytetów na świecie w odniesieniu do liczby kobiet-badaczy wśród autorów publikacji naukowych podał portal poland.pl Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

ip

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Uniwersytety, Nierówności płci, Ranking uniwersytetów, Nauka, Statystyki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szkoła średnia za granicą - czy to dobre rozwiązanie dla polskich uczniów?

Brakujące miejsce w polskich szkołach to spory problem dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. Czy wyjazd poza kraj to dobra alternatywa?

Zobacz, na czym będzie polegał nowy model kształcenia doktorantÃłw!
Plany ministra nauki i szkolnictwa wyższego na nadchodzącą kadencję

Jakie zmiany mogą czekać świat nauki roku akademickim 2019/2020?

Projekt koloni na Marsie od polskich studentów w finale międzynarodowego konkursu

Kosmiczny sukces polskiego zespołu Innspace i ich projektu "Ideacity". Poznaj szczegóły konkursu i dowiedz się, o czym trzeba pamiętać kolonizując Marsa!

Polecamy
Znamy uczestników "Top 500 Innovators"
Znamy uczestników "Top 500 Innovators"

Już w kwietniu 80 uczestników trzeciej edycji rządowego programu „Top 500 Innovators” wyruszy na dwumiesięczny staż do najlepszych ośrodków naukowych świata z pierwszej dziesiątki rankingu szanghajskiego.

Pracuj w biurze UNESCO
Pracuj w biurze UNESCO

Absolwenci szkół wyższych mają możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w jednym z biur terenowych UNESCO. Właśnie została ogłoszona rekrutacja do programu "Young Professionals".

Ostatnio dodane
Szkoła średnia za granicą - czy to dobre rozwiązanie dla polskich uczniów?

Brakujące miejsce w polskich szkołach to spory problem dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. Czy wyjazd poza kraj to dobra alternatywa?

Zobacz, na czym będzie polegał nowy model kształcenia doktorantÃłw!
Plany ministra nauki i szkolnictwa wyższego na nadchodzącą kadencję

Jakie zmiany mogą czekać świat nauki roku akademickim 2019/2020?