Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Koło Młodych SFP o przemocy w szkołach o profilu artystycznym [Oświadczenie]

2021-04-08 12:58:48

W artykule o mobbing w polskich szkołach teatralnych opisywaliśmy już tę sprawę, ale teraz pojawia się głos młodych filmowców, których także dotyczy ten smutny proceder. Członkowie Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich wyrazili swój sprzeciw wobec praktyk przemocowych w szkołach o profilu artystycznym, filmowym i teatralnym. Prezentujemy pełną treść oświadczenia młodych filmowców.

przemoc w szkołach aktorskich

Oświadczenie Członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich

W imieniu Członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich wyrażamy swój sprzeciw wobec praktyk przemocowych w szkołach o profilu artystycznym, filmowym i teatralnym, oraz bezwarunkowe poparcie dla inicjatyw mających na celu wyjaśnienie zarzutów dotyczących nadużyć oraz przemocy psychicznej i fizycznej wykładowców wobec studentek i studentów.

Szkoła artystyczna, z założenia powinna być miejscem wsparcia ze strony kadry profesorskiej. Nie ma w niej miejsca dla prześladowania i traumatyzowania studentów. Dlatego każdy z ujawnionych w ostatnich tygodniach przypadków i te które były zgłaszane wielokrotnie do władz uczelni we wcześniejszych latach muszą zostać rzetelnie zbadane przez organy niezależne od władz poszczególnych instytucji.

Uważamy, że w szkołach, wobec których pojawiły się publiczne zarzuty powinny zostać powołane zewnętrzne komisje w celu niezawisłego wyjaśnienia zgłoszonych spraw, jako początku drogi do systemowej ochrony ofiar przemocy i ukrócenia złych praktyk. Wymagać to będzie także, w uzasadnionych wypadkach, zgłoszenia spraw noszących znamiona przestępstwa organom ścigania.

W skład komisji wyjaśniających powinni wejść zewnętrzni eksperci mających doświadczenie w zwalczaniu mobbingu i przemocy.

Uważamy też, za niezbędne opracowanie i egzekwowanie kodeksu praktyk nauczania w artystycznych szkołach, który chroniłby potencjalne ofiary nadużyć tak by nigdy nie poczuły się bezsilne i pozbawione wsparcia. Standardem powinna być również trzeźwość wykładowców w trakcie prowadzenia zajęć. Z doświadczenia wielu członków Koła Młodych wiemy, jak często praktyka była dalece rozbieżna z tymi fundamentalnymi normami obowiązującymi w życiu społecznym.

Zwracamy także uwagę, że zgłaszane coraz częściej sytuacje mają miejsce już w wielu instytucjach co dosadnie mówi o skali problemu.

Dlatego apelujemy do władz wszystkich Instytucji Szkolnictwa Artystycznego, co do których prawidłowego działania pojawiły się, bądź pojawią wątpliwości o niezwłoczne podjęcie działań wyjaśniających i wdrożenie odpowiednich procedur tak by nie dopuścić do podobnych sytuacji w przyszłości. Wierzymy, że to znacząco podniesie poziom nauczania i komfort studiowania, co przełoży się na jeszcze większe osiągnięcia absolwentów tych uczelni.

Na koniec zwracamy się do każdej z poszkodowanych osób - możecie liczyć na nasze wsparcie, nigdy nie będziecie musieli już iść sami.


- Zarząd Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich:

Michał  Szcześniak - Przewodniczący
Jakub Pączek - Wiceprzewodniczący
Krzysztof Kwiatkowski - Sekretarz
Karolina Bielawska
Julia Ruszkiewicz
Magdalena Tomanek
Weronika Czołnowska
Krzysztof Kasior

ip

fot. pixabay.com/sw_reg_03


Słowa kluczowe: przemoc w szołach filmowych, przemoc w szkołach teatralnych, Koło Młodych Filmowców
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nie trać czasu i miej satysfakcję z przebiegu dnia

Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twój czas był bardziej zorganizowany.

Sposoby na utrzymanie koncentracji
Jak poprawić koncentrację przed ważnym egzaminem?

Sprawdź metody na długotrwałe utrzymanie skupienia.

ksiąÅźki do psychologii i socjologii
Książki do psychologii i socjologii

Które książki do psychologii i socjologii stanowią wiarygodne źródło informacji i dlaczego warto po nie sięgnąć w każdym momencie życia?

Polecamy
Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Zobacz najnowszy materiał telewizji studenckiej KampusTV!
KampusTV: co Wrocławianie sądzą o miłości od pierwszego wejrzenia? [WIDEO] Wrocław

Zobacz najnowszy materiał telewizji studenckiej KampusTV!

Polecamy
Ostatnio dodane
Nie trać czasu i miej satysfakcję z przebiegu dnia

Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twój czas był bardziej zorganizowany.

Sposoby na utrzymanie koncentracji
Jak poprawić koncentrację przed ważnym egzaminem?

Sprawdź metody na długotrwałe utrzymanie skupienia.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!