Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Kończysz studia? Sprawdź, kiedy najlepiej zacząć szukać pracy

2015-10-09 16:53:56

Jeśli wydaje ci się, że perspektywa Pierwszej Poważnej Pracy wciąż jeszcze przed tobą, to dobrze – jednak czas ucieknie szybciej, niż ci się wydaje. Wątpliwy urok bezlitosnego rynku pracy odkryje swoje oblicze wcześniej, niż będziesz na to przygotowany.


Ten obraz stanowi codzienność dla pracowników Urzędu Pracy, którzy na jesień przeżywają prawdziwe oblężenie. Statystyki pokazują, że każdego innego miesiąca do urzędów rejestruje się ok 100 absolwentów – na jesień ta liczba wzrasta dwukrotnie. To zjawisko obserwuje się głównie z powodu wygasającego ubezpieczenia zdrowotnego – od momentu obrony pracy magisterskiej ustawodawca przewiduje 4 miesiące karencji, zanim absolwent utraci możliwość korzystania z usług Narodowego Funduszu Zdrowia.

Drugim argumentem są po prostu… wakacje. W momencie zarejestrowania w PUPie absolwent jest zobowiązany do regularnego stawiania się w urzędzie celem sprawdzenia, czy ten nie zaproponuje mu stażu/pracy/szkolenia podnoszącego kwalifikacje. Jeśli osoba nie pojawi się na spotkaniu, może utracić wszystkie przywileje, jakie zapewnia urząd.

Przedstawiciele PUPów przyznają, że najwięcej ciekawych ofert pracy pojawia się na wiosnę, kiedy przychodzi najmniej chętnych. W miesiącach jesiennych rynek jest już dostatecznie wysycony, bo oprócz „zwyczajnych” bezrobotnych pojawia się wspomniana fala absolwentów uczelni wyższych zjeżdżających z wakacji, broniących się w późniejszym terminie lub tych, którzy do końca mieli nadzieję na samodzielne znalezienie pracy.

Od czego więc zacząć? Należy pamiętać, że każdy odbyty staż czy kurs może być na wagę złota. Nawet jeśli urząd nie znajdzie dla ciebie oferty, ty już masz przysłowiowy „papier w ręce”, który może otworzyć kilka dodatkowych drzwi do kariery. Nawet pozornie najmniej sensowne szkolenia mogą okazać się niezwykle przydatne.

Ponadto PUP może udzielić ci wsparcia finansowego, jeśli masz pomysł na siebie i myślisz o rozkręceniu własnego biznesu. Jednorazowa bezzwrotna dotacja może wynosić nawet 21 tysięcy złotych! Również są dostępne specjalne programy do określonego wieku, więc dopóki nie przekroczysz 25 lub 30 lat – urzędy pracy mogą zaskoczyć cię ciekawymi ofertami. Warto zorientować się zawczasu, gdyż bezrobocie w grupie młodych ludzi do 30 lat wynosi niemal 20%.
regiopraca.pl/JM

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: pierwsza praca, urząd pracy, pup, dotacje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • pup i polska polityka [0]
    ania
    2015-10-11 10:08:00
    W zeszłym tygodniu rejestrowałam się w PUP głównie dla ubezpieczenia zdrowotnego. Jest październik. Powiedziano mi,że pieniędzy nie ma od ponad miesiąca - czyli żadnej pomocy finansowej nie zaproponują do nowego roku typu bon na relokacje, szkolenie podnoszące kwalifikacje czy dotacja na otwarcie działalności. NIC! Nawiązałam z Panią tam pracującą dialog odnoszący się do napływających imigrantów do Polski że im pomoc przysługuje, a chcącym pracować wykształconym młodym polskim obywatelom tylko "górnolotne" obietnice.. Pozdrawiam
Zobacz także
Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

Sprawdź, jakie kwestie należy przemyśleć, zanim wyjedziesz na studia do nowego miejsca.

Korepetycje językowe
Jak znaleźć dobrego korepetytora z języka angielskiego?

Warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze, aby znaleźć dobrego, kompetentnego i skutecznego korepetytora z angielskiego.

Zmęczeni studenci
Studiowanie dwóch kierunków - wady i zalety

Chcesz rozpocząć drugi kierunek, ale nie wiesz, czy sobie poradzisz? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce!

Polecamy
Co zrobić, aby otrzymać zapomogę od uczelni? [PORADNIK]

Wsparcie finansowe od uniwersytetu krok po kroku.

Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Ostatnio dodane
Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

Sprawdź, jakie kwestie należy przemyśleć, zanim wyjedziesz na studia do nowego miejsca.

Korepetycje językowe
Jak znaleźć dobrego korepetytora z języka angielskiego?

Warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze, aby znaleźć dobrego, kompetentnego i skutecznego korepetytora z angielskiego.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.