Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Kończysz studia? Sprawdź, kiedy najlepiej zacząć szukać pracy

2015-10-09 16:53:56

Jeśli wydaje ci się, że perspektywa Pierwszej Poważnej Pracy wciąż jeszcze przed tobą, to dobrze – jednak czas ucieknie szybciej, niż ci się wydaje. Wątpliwy urok bezlitosnego rynku pracy odkryje swoje oblicze wcześniej, niż będziesz na to przygotowany.


Ten obraz stanowi codzienność dla pracowników Urzędu Pracy, którzy na jesień przeżywają prawdziwe oblężenie. Statystyki pokazują, że każdego innego miesiąca do urzędów rejestruje się ok 100 absolwentów – na jesień ta liczba wzrasta dwukrotnie. To zjawisko obserwuje się głównie z powodu wygasającego ubezpieczenia zdrowotnego – od momentu obrony pracy magisterskiej ustawodawca przewiduje 4 miesiące karencji, zanim absolwent utraci możliwość korzystania z usług Narodowego Funduszu Zdrowia.

Drugim argumentem są po prostu… wakacje. W momencie zarejestrowania w PUPie absolwent jest zobowiązany do regularnego stawiania się w urzędzie celem sprawdzenia, czy ten nie zaproponuje mu stażu/pracy/szkolenia podnoszącego kwalifikacje. Jeśli osoba nie pojawi się na spotkaniu, może utracić wszystkie przywileje, jakie zapewnia urząd.

Przedstawiciele PUPów przyznają, że najwięcej ciekawych ofert pracy pojawia się na wiosnę, kiedy przychodzi najmniej chętnych. W miesiącach jesiennych rynek jest już dostatecznie wysycony, bo oprócz „zwyczajnych” bezrobotnych pojawia się wspomniana fala absolwentów uczelni wyższych zjeżdżających z wakacji, broniących się w późniejszym terminie lub tych, którzy do końca mieli nadzieję na samodzielne znalezienie pracy.

Od czego więc zacząć? Należy pamiętać, że każdy odbyty staż czy kurs może być na wagę złota. Nawet jeśli urząd nie znajdzie dla ciebie oferty, ty już masz przysłowiowy „papier w ręce”, który może otworzyć kilka dodatkowych drzwi do kariery. Nawet pozornie najmniej sensowne szkolenia mogą okazać się niezwykle przydatne.

Ponadto PUP może udzielić ci wsparcia finansowego, jeśli masz pomysł na siebie i myślisz o rozkręceniu własnego biznesu. Jednorazowa bezzwrotna dotacja może wynosić nawet 21 tysięcy złotych! Również są dostępne specjalne programy do określonego wieku, więc dopóki nie przekroczysz 25 lub 30 lat – urzędy pracy mogą zaskoczyć cię ciekawymi ofertami. Warto zorientować się zawczasu, gdyż bezrobocie w grupie młodych ludzi do 30 lat wynosi niemal 20%.




regiopraca.pl/JM

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: pierwsza praca, urząd pracy, pup, dotacje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • pup i polska polityka [0]
    ania
    2015-10-11 10:08:00
    W zeszłym tygodniu rejestrowałam się w PUP głównie dla ubezpieczenia zdrowotnego. Jest październik. Powiedziano mi,że pieniędzy nie ma od ponad miesiąca - czyli żadnej pomocy finansowej nie zaproponują do nowego roku typu bon na relokacje, szkolenie podnoszące kwalifikacje czy dotacja na otwarcie działalności. NIC! Nawiązałam z Panią tam pracującą dialog odnoszący się do napływających imigrantów do Polski że im pomoc przysługuje, a chcącym pracować wykształconym młodym polskim obywatelom tylko "górnolotne" obietnice.. Pozdrawiam
Zobacz także
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Polecamy
Kiedy podbić legitymację studencką?

Status studenta zapewnia wiele korzyści. By jednak był on aktywny, potrzebna jest aktualna legitymacja studencka. Kiedy kończy się jej ważność?

Jedzenie na studencką kieszeń
Jedzenie na studencką kieszeń

Początek studiów jest dla wielu osób startem w samodzielne życie. Tu pojawia się istotna kwestia - co zjeść na obiad?

Ostatnio dodane
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

Popularne